کد خبر: 98975

گوجه فرنگی های متفاوتی در راه است

دانشمندان با تکیه بر جهشهای ژنتیکی طبیعی به دنبال تولید گوجه فرنگی های مرغوبتری هستند. این نوآوری به تحولی بزرگ در صنایع کشاورزی و تولیدات غذایی منجر خواهد شد.
اتاق خبر 24

در دنیای ژنتیک گاهی اوقات ژنها به صورت طبیعی اثر یکدیگر را خنثی می کنند. در واقع ژنهایی که باید اثر تقویت کننده ای بر عملکردشان داشته باشند در برخی مواقع اثرگذاری همدیگر را خنثی می گذارند.

گوجه فرنگی های متفاوتی در راه است

این رویداد طبیعی که به عنوان جهش ژنتیکی طبیعی شناخته می شود اکنون به عنوان چراغ راه دانشمندان در توسعه پروژه ای تبدیل شده که می تواند صنایع غذایی جهان را دستخوش انقلابی اثرگذار کند.

گروهی از دانشمندان در مطالعه ای جامع که به تازگی در نشریه تخصصی Cell Press منتشر شده به موضوع جهش ژنتیکی پرداخته و این موضوع را مورد بررسی قرار می دهند که از این نکته برای تحول در پرورش گیاهان و محصولات کشاورزی پرمصرف استفاده شود.

یکی از مهمترین محصولاتی که مد نظر دانشمندان قرار دارد گوجه فرنگی است. آنها به دنبال استفاده از این نوع جهشهای ژنتیکی هستند تا محصولات مؤثرتر و مرغوب تری را تولید و روانه بازارهای جهانی کنند.

نکته جالب اینجاست که گوجه فرنگی های امروزی نتیجه جهش ژنتیکی است که در کشاورزی ۸ تا ۱۰ هزار سال گذشته روی داده است. گوجه فرنگی هایی که پیش از آن در زمین می روییده کوچکتر، تیره تر و بی شباهت به میوه ای همچون توت فرنگی نبوده است.

منبع: خبرگزاری مهر