کد خبر: 96992
گزارش دفاعی - امنیتی/

ریاض در تیررس موشک های ایرانی/گزینه های ایران در مقابل عربستان چیست؟

فاصله تهران تا ریاض ۱۷۵۶ کیلومتر است، با توجه به این فاصله بسیاری از موشک‌های ایرانی قابلیت هدف قرار دادن ریاض را دارند.
اتاق خبر 24

به موازات افزایش لفاظی‌ها و گستاخی‌های مقامات سعودی علیه ایران که به نظر می‌رسد به پشتوانه چراغ سبز واشنگتن باشد، مقامات نظامی کشورمان جدی‌تر وارد میدان پاسخگویی به اراجیف سعودی‌های جنایتکار و قاتلان کودکان یمنی شده اند، اخیرا سردار حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «المنار» لبنان اعلام کرد که اگر عربستان مرتکب هرگونه حماقت علیه ایران شود، دراینصورت فقط مکه و مدینه است که برای این کشور مکان امنی خواهد بود.
 
پیش‌تر نیز برخی دیگر از مقامات نظامی کشورمان از جمله سردار جزایری سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح، به گستاخی‌های سعودی‌ها پاسخ داده بودند.
 
اگر چه حکام بزدل و وابسته سعودی حتی با وجود اعلام حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی، توان کوچکترین حماقتی در قبال جمهوری اسلامی ایران را ندارند، اما با استناد به این اصل که «فرض محال، محال نیست»؛ گزینه‌های بیشمار پاسخگویی ایران به کوچکترین جسارت سعودی ها، به قرار زیر است: 
 
 فاصله تهران تا ریاض ۱۷۵۶ کیلومتر است، با توجه به این فاصله بسیاری از موشک‌های بالستیک و غیر بالستیک ایرانی قابلیت هدف قرار دادن ریاض را دارند، در ادامه به برخی از این موشک‌ها اشاره می‌کنیم:

سجیل
 

موشک سجیل نخستین موشک "زمین به زمین" برد بلند دو مرحله‌ای سوخت جامد در کشور است که توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.

 

گزینه‌های بیشمار پاسخگویی ایران به کوچکترین جسارت سعودی‌ها

 

این موشک برد بلند بالستیک برد عملیاتی نزدیک به ۲۰۰۰ کیلومتر و از ویژگیهای منحصربفرد آن می‌توان به دقت بالا در اصابت به اهداف تعیین شده، زمان بسیار کوتاه آماده سازی و عملیاتی شدن سامانه پرتاب، زمان بسیار کوتاه انتقال سایت پرتاب دیسک پس از شلیک، قابلیت لانچر متحرک، قابلیت حمل موشک آماده شلیک و بهره مندی از سیستم tvc اشاره کرد.

سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران است که برخی کارشناسان آن را برترین موشک بالستک ایرانی می‌دانند که از سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب برخوردار است؛ بنابراین می‌توان گفت: این موشک برد بلند متحرک ایرانی می‌تواند به راحتی از جنوبی‌ترین نقطه ایران تمام سرزمین آل سعود را مورد هدف قرار دهد.

موشک خلیج فارس
 

یکی دیگر از دستاوردهای موشکی جمهوری اسلامی ایران که می‌تواند علیه منافع عربستان سعودی در سواحل و دریا به کار گرفته شود موشک خلیج فارس است، موشک بالستیک و هوشمند خلیج فارس با سرعتی مافوق صوت می‌تواند انواع ناو‌ها و شناورهای دشمن را در دریا و ساحل مورد اصابت قرار دهد.

 

گزینه‌های بیشمار پاسخگویی ایران به کوچکترین جسارت سعودی‌ها

 

موشک هوشمند و بالستیک "خلیج فارس " یک موشک مافوق صوت و کشتی‌زن بوده و تفاوت آن با موشک‌های قبلی این است که دیگر موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می‌کردند، اما "خلیج فارس " با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.
 
موشک شهاب
 

خانواده موشک‌های شهاب (شهاب ۱، ۲، ۳ و...) را باید معروف‌ترین موشک‌های ایرانی در دنیا دانست. این موشک‌ها که در انواع میان برد و دوربرد ساخته شده اند، به راحتی می‌توانند تمام سرزمین عربستان سعودی را مورد هدف قرار دهند.

 

گزینه‌های بیشمار پاسخگویی ایران به کوچکترین جسارت سعودی‌ها

 

مدل اول این موشک که با نام شهاب -آ ۳ شناخته می‌شود با بردی برابر ۱۳۰۰ کیلومتر قابلیت ایران را دارد که از منطقه جنوبی ایران تمام نقاط حساس عربستان را مورد حمله غافل گیرانه خود قرار دهد.

امروز جمهوری اسلامی ایران مدل‌های دیگری از این موشک را با نام شهاب - ب. ۳ با کلاهکی سنگین‌تر و توانایی هدف قرار دادن اهدافی در ۲۰۰۰ کیلومتری را در اختیار دارد.

فاتح ۱۱۰ 
 

جا دارد برای بررسی قابلیت تهاجمی و دفاعی ایران علیه عربستان سعودی به موشک بالستیک استراتژیک فاتح ۱۱۰ اشاره کرد که داری قابلیت تغییر جهت در طول مسیر است.

 

گزینه‌های بیشمار پاسخگویی ایران به کوچکترین جسارت سعودی‌ها

 

 

 این موشک دارای یک موتور تک مرحله‌ای سوخت جامد سطح به سطح است، با استفاده از سوخت جامد توانایی هدف قرار دادن اهدافی در ۲۰۰ کیلومتری را داراست.

قدر
 

ایران با توانایی دست یابی به موشک‌های برد بلند خود امروز در منطقه در حوزه موشکی دست برتر را در منطقه دارد.

 

گزینه‌های بیشمار پاسخگویی ایران به کوچکترین جسارت سعودی‌ها

 

با موشک بالستیک قدر، ایران می‌تواند ۷۰ درصد آسیا را مورد هدف قرار دهد و سامانه دفاعی دشمن هرچقدر هم قوی باشد این موشک در نهایت به هدف اصابت خواهد کرد.

عاشورا

عاشورا موشک بالستیک میان برد با برد ۲۵۰۰ کیلومتر است که تاج صنعت موشک ایران لقب گرفته است.

زمانی که جمهوری اسلامی ایران، آزمایش موفقیت آمیز موشک «عاشورا» را اعلام کرد، واشنگتن و تل آویو در واکنشی به این موشک اعلام کردند موشک جدید ایران از لحاظ تکنولوژی قادر است به هر هدف آمریکایی در شرق اروپا و هر هدف صهیونیستی برخورد کند و در محل برخورد ویرانی گسترده‌ای را ایجاد کند؛ بنابراین چنین موشکی با چنین قابلیت‌ها و برد بلند، ابزاری برای خاموش کردن رجزخوانی‌های کشوری مانند عربستان سعودی است چراکه با این موشک تقریبا تمام نقاط این کشور در تیررس ایران قرار می‌گیرد.

زلزال ۳ 

زلزال- ۳، یک موشک ایرانی با نیروی محرکه جامد است که دارای بردی در حدود ۲۰۰ کیلومتر است؛ در کل باید گفت: راکت‌های زلزال دارای سه نسل اصلی هستند که تفاوت هایی در شکل ظاهری و شاخصه‌های عملکرد خصوصاً در برد دارند.

 تمامی این نمونه‌ها از پرتابگرهای تکی که برای راکت‌های نازعات نیز استفاده می‌شود شلیک می‌شوند که این ویژگی می‌تواند در یک درگیری منطقه‌ای بسیار دست برتر را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد؛ این موشک داری خاصیت بارشی است که می‌تواند که در صورت تداوم شلیک نقاط حساس را به طور کامل نابود کند.

راکت سوخت جامد زلزال، شناخته‌شده ترین، دوربردترین و مخرب‌ترین سلاح راکتی ایران است که در اوایل دهه ۷۰ ساخته شد و از آن به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی برای هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی اطراف ایران در کشورهای منطقه نام برده می‌شود.

موشک‌های هرمز ۱ و ۲ 

یکی از دستاوردهای مهمی که در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از دستاوردهای جدید نیروی هوافضای سپاه برای اولین بار به نمایش درآمد، موشک‌های بالستیک ضد رادار و ضد کشتی هرمز بود.
 

موشک‌های هرمز ۱ و ۲ را با توجه به شباهت زیادشان به موشک کلاس فاتح، می‌توان امتداد بهینه شده و ارتقا یافته همین خانواده دانست، این موشک‌ها جزو دقیق‌ترین موشک‌های ایرانی محسوب می‌شوند حتما در یک درگیری با کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله عربستان کارایی عملیاتی بسیار دارد.

 

گزینه‌های بیشمار پاسخگویی ایران به کوچکترین جسارت سعودی‌ها

 

منبع: میزان