کد خبر: 96144

بدون تیتر

از آن آمریکایی که بعد از جنگ جهانی دوم می شناسیم و دوران یک تنه ابر قدرت بودنش حالا خیلی وقته که گذشته است.

اتفاقات پیاپی که طی چند دهه گذشته رخ داد جهان تک قطبی را تبدیل به قدرت های متناظر زیادی کرد که حالا از آمریکای امپریالیستی که تصمیم گیرنده اول امور بین الملل بود اثری یافت نمیشود . 

یک کشور سراسر بدهکار ، آسیب دیده از جنگ و خون ریزی های متمادی ، وجاهت از بین رفته در بین اکثریت کشورهای جهان ، و از همه مهمتر افول نفوذ و قدرت سیاسی و در مسایل اصلی جهان اینها آثار باقی مانده از بیش از 5 دهه جنایت و خونریزی و مداخله در امور سایر کشورها ست.
 

انقلاب اسلامی ایران در سال 57 خود یکی از بزرگترین قد علم کردن های ملت ها مقابل استثمار آمریکا و خوی هژمونی خواهی اش بود، انقلابی که آن سالها امام خمینی (ره) به کمک پشتوانه مردمی اش پرچم ایستادگی مقابل ظلم و ستم را برافراشت و کم کم از آن هیمنه کشوری باقی که حتی ماند برای مذاکره سیاسی با ایران بر سر یک بهانه خودساخته بیش از چند سال بادی وقت بگذارد تلاش کند ، دسیسه بچیند هر روز ساعتهای زیادی از توان دولت اش رو به این مسایل اختصاص دهد چرا ؟ چون باور قلدر معآبی نزد خود سیاست مردان آمریکایی هم از بین رفته است.
 

رهبر معظم انقلاب اسلامی : 

بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان 1395/08/12

 

"من دو خطا را امروز میخواهم تصحیح کنم. دو اشتباه دارد تزریق میشود به افکار عمومی مردم ما. عامل این تزریق هم در درجه‌ی اوّل خود دستگاه استکبار و آمریکا هستند، و درجه‌ی دوّم بعضی آدمها در داخل؛ آدمهایی که -من همه را متّهم نمیکنم- بعضی‌شان وابسته‌ی به تشکیلات سرویس‌های جاسوسی یا سیاسی یا مراکز خاصّ آمریکایی هستند، بعضی‌شان هم نه، وابستگی ندارند؛ ازنفس‌افتاده‌ها، پشیمان‌شده‌ها، بوی لذّت دنیا به مشامشان رسیده‌ها. آنها این فکر را، این دو خطا را دارند حواله میدهند به اینها، اینها هم در منبرهای مختلف، در جایگاه‌های مختلف، این را توسعه میدهند و گسترش میدهند؛ داخل دانشگاه، بیرون دانشگاه، در مطبوعات و جاهای مختلف. من این دو خطا را امروز میخواهم تصحیح کنم.

 یکی اینکه این‌جور تبلیغ میکنند که اینکه امام فرمود هرچه فریاد دارید، بر سر آمریکا بزنید(۲) -که امروز هم همین حکم جاری است- از سر تعصّب و غرور است یعنی منطقی پشت سرش نیست؛ این را میخواهند ترویج کنند. میخواهند بگویند جوانهای ما، انقلابیّون ما، مردم ما، مسئولین ما، که سینه سپر میکنند و در مقابل آمریکا می‌ایستند و نسبت به توطئه‌های او افشاگری میکنند، مردمان متعصّبی‌اند؛ کارشان از روی حمیّت(۳) جاهلی و از روی تعصّب است؛ این را میخواهند بیان بکنند. درحالی‌که درست ۱۸۰ درجه قضیّه عکس است. اینکه فرمود هرچه فریاد دارید، بر سر آمریکا بزنید، پشتش یک منطق محکم وجود دارد. آن منطق این است که اساس سیاست آمریکا بر افزون‌طلبی و دست‌اندازی است. تاریخ آمریکا در این ۲۵۰ سالی که از عمر آن میگذرد، این را نشان میدهد -البتّه اوایل خیلی کمتر، از حدود صد سال پیش یا اندکی کمتر از صد سال پیش، خیلی بیشتر- سیاست کلّی آمریکا این است که امنیّت داخلی‌اش را به‌وسیله‌ی دست‌اندازی به کشورهای جهان و تصرّف مناطق نفوذ فراوان تأمین کند؛ این‌جور عمل میکنند؛ این سیاست آنها است. این سیاست را در منطقه‌ی غرب آسیا اِعمال کردند، در ایران در دوران طاغوت اِعمال کردند، در کشورهای همسایه‌ی ما اِعمال کردند. بر سر این قضیّه با شوروی سابق زورآزمایی داشتند -او به‌طرف خود میکشید، این به‌طرف خود میکشید- و ایران منطقه‌ی نفوذ آمریکا بود. اندکی غفلت بعد از پیروزی انقلاب موجب میشد که دشمنی که از در بیرونش کردیم، از پنجره برگردد؛ امام نگذاشت و جلوی این را گرفت."

رهبری بارها و به دفعات به مساله ترس از آمریکا اشارات دقیقی داشته اند ، فهوای کلام ایشان همیشه این بوده که اگر مقابل زور گویی آمریکا عقب نشینی شود او جری تر خواهد شد دست اندازی و ظلم اش بیشتر میشود و اگر سیره و روش ایستادگی و مقاومت را در پیش بگیریم طبعا آمریکا عقب خواهد نشست تجربه ای که بارها در طی این 39 سال گذشته اثبات شده و آزمون پس داده است . 

حالا با این تفسیر نگاهی یک هفته گذشته در جهان بیاندازیم کره شمالی که همواره در مقابل تهدید های آمریکا ایستادگی کرده و هرگز نسبت به امور درست یا غلط داخل کشورش به آمریکا اجازه مداخله نداده ، حالا هم چند ماهی است که با آمدن ترامپ از آزمایش های موشکی به ظاهر منع شد اما بدون توجه به آمریکا به تقویت امور نظامی خود پرداخت تا جایی تهدید های ترامپ بقدری جدی شد که بیم یک جنگ هسته ای آبهای شرقی جهان را بردارد . اما نتیجه  چه شد ؟! 

دو روز پیش خبر آمده که :
ترامپ در گفت‌وگو با بلومبرگ: ملاقات با رهبر کره‌شمالی "باعث افتخار" خواهد بود!/ اگر دیدار با او کار مناسبی باشد، مسلما این کار را خواهم کرد.

این مصداق بارزی از همان توصیه های همیشگی رهبری است ، یک عقب نشینی محض از سوی آمریکا که در ازای ایستادگی در مقابل تهدید رخ داده است.

در خبر دیگری که دیروز منتشر شد :

کاخ سفید: ترامپ در جریان یک تماس تلفنی رئیس جمهوری فیلیپین را به واشنگتن دعوت کرده است!

اما رییس جمهور فیلیپین کیست ؟
رودریگو روآ دوترته (تاگالوگی: Rodrigo Roa Duterte؛ زاده ۲۸ مارس ۱۹۴۵)، ملقب به رودی (Rody) یا دیگونگ (Digong)، وکیل، سیاست‌مدار و شانزدهمین رئیس جمهور فیلیپین است.

او و باراک اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا قرار بود در اجلاس ۲۰۱۶ انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه‌آن) با یکدیگر دیدار کنند.آمریکا اعلام کرد رئیس جمهور اوباما قصد دارد ۲۴۰۰ فیلیپنی را که به دلیل جنگ دوترته علیه مواد مخدر اعدام شده‌اند را مطرح کند. دوترته از موضوع طرح شده جلسه انتقاد کرد و گفت «من دست نشانده آمریکا نیستم. من رئیس جمهور کشوری دارای اقتدار ملی هستم و به کسی جز مردم فیلیپین پاسخگو نیستم. سؤال و بیانیه از خود در نکنید. شما باید احترام بگذارید. "حرامزاده" من تو را در آن جلسه نفرین می‌کنم. آمریکا جلسه را لغو کرد. اوباما طی یک کنفرانس مطبوعاتی در نشست گروه ۲۰ ۲۰۱۶ در هانگژو چین در خصوص لغو جلسه گفت «می‌خواهم مطمئن باشم که اگر جلسه‌ای دارم، در عمل سازنده خواهد بود و کاری انجام خواهیم داد.»

خبر دومی که دیروز آمده است :

بی بی سی / رئیس جمهور فیلیپین می گوید ممکن است به دلیل "گرفتاری های" کاری نتواند دعوت دونالد ترامپ برای بازدید از کاخ سفید را قبول کند.

این یادداشت نیازی به نتیجه گیری و مؤخرة ندارد و فقط کافی است که از این مجمل خود بخوانی حدیث مفصل....

والسلام