کد خبر: 95949

اوضاع بانک‌ ها متاثر از وضعیت بد اقتصاد بحرانی شد

مدیرعامل بانک تجارت با بیان اینکه نمی‌توان گفت بانک از بخش تولید جداست، افزود: وقتی بخش تولید، گردش مالی و ارتباطات بین‌الملل با مشکلات مواجه شوند، کل اقتصاد با بحران مواجه خواهد شد.
اتاق خبر 24

محمد ابراهیم مقدم نودهی  در پاسخ به این سوال که با توجه به رشد شدید بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، نرخ بالای سود سپرده و افزایش معوقات بانکی، فکر نمی‌کنید سیستم بانکی با یک بحران مواجه شده است، اظهار داشت: وقتی شرایط اقتصادی به هم می‌ریزد در همه بخش های اقتصادی بحران ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان گفت بانک از بخش تولید جداست، افزود: وقتی بخش تولید، گردش مالی و ارتباطات بین‌الملل با مشکل مواجه شوند، کل اقتصاد با بحران مواجه خواهد شد.

مدیرعامل بانک تجارت در واکنش به این نکته که بخشی از مشکلات ناشی از بد بانکداری مدیران بانک‌ها و سیاست‌گذاری نامناسب بانک مرکزی است، گفت: هیچ کسی نمی‌خواهد بد بانکداری کند، هیچ کسی نمی‌خواهد بد تولید کنید و این رفتارها بستگی به شرایط اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: وقتی می‌گوییم کیفیت تولید بد است و نمی‌توانیم آن را صادر کنیم، به همان صورت کیفیت خدمات بانک‌ها در شرایط بد اقتصادی، بد می‌شود.

مقدم نودهی با اشاره به عدم ارتباط بین‌المللی بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی به مدت 5 سال، گفت: تازه مدتی است، ارتباطات تا حدودی برقرار شده، اما باز هم بانک‌های بزرگ با بانک‌های ما همکاری نمی‌کنند که البته بخشی از آن بهانه و بخشی از دلایل هم منطقی است، زیرا بانک های ما باید از استانداردهای مالی برخوردار باشند.

وی تصریح کرد: همه اینها موجب به هم ریختگی می‌شود. باید ترازنامه ها را اصلاح کرد و تلاش همه بانک‌ها این است که این وضعیت اصلاح شود و شرایط به حالت طبیعی بازگردد.

مدیرعامل بانک تجارت با بیان اینکه بانک مرکزی استاندارهایی را برای بانک ها تعریف کرد است و بانک‌ها باید به آن سمت حرکت کنند، افزود: به طور طبیعی شرایط اقتصادی به گونه ای است که بخشی از تسهیلات اعطایی به دولت و بخش خصوصی وصول نمی‌شود و اگر بخواهیم استاندارد انجام دهیم، باید وضعیت بدهکاران بانکی روشن شود.

وی ادامه داد: اگر تکلیف روشن شود ما می‌توانیم یک تراز استاندارد و خوبی داشته باشیم و اگر تعیین تکلیف نشود، باید به تدریج و در دوره زمانی دو سال این معوقات تعیین تکلیف شود، کما اینکه بانک مرکزی هم به تدریج اقداماتی در این زمینه انجام داده و می‌دهد.

مقدم نودهی در مورد حجم مطالبات معوق بانک تجارت گفت: هم اکنون رقم کل معوقات حدود 7 هزار میلیارد تومان است.

مدیرعامل بانک تجارت همچنین رقم ال سی (خطوط اعتبار اسنادی) گشایش شده توسط این بانک را حدود 2 هزار فقره عنوان کر و گفت: البته رقم این ال سی ها خرد است؛ در واقع بانک های خارجی به صورت آزمایشی ابتدا ال سی با ارقام کوچک می‌دهند تا ببنید ما می توانیم آنها را پوشش دهیم یا خیر و ما در این مدت ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم.

منبع: خبرگزاری فارس