کد خبر: 9523

کشف شهرزیرزمینی جدید در شهرستان فریدن+تصاویر

دامنه شهری در میان کوه‌های سر به فلک کشیده دالان کوه است که در مساحتی ۳ هزار هکتاری و با جمعیتی ۱۰ هزار نفری در قلب شهرستان فریدن قرار گرفته است.
اتاق خبر 24

شهر دامنه که به قولی شهر متحرک کشور نیز نام گرفته است از دوران شکل‌گیری با توجه به جنگ‌ها و لشکر کشی‌های مختلف جابجا شده و قدمت مکان فعلی این شهر به ۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

اما این بار خبر پیدا شدن شهری زیر زمینی در دامنه فعلی توجه بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی را به خود جلب کرده است به گونه‌ای که با توجه به وسعت تخمین زده این شهر می‌توان دامنه را از این پس شهر دو طبقه ایران نامید.

 

شهر زیر زمینی

 

راهروها و دالان‌های موجود در این شهر نمادی از کوچه و خیابان امروزی است و نظم و جداسازی محل زندگی انسان‌ها از محل نگهداری احشام و آب انبارهای این شهر نیز بیانگر زندگی اجتماعی در این شهر تاریخی است که به روایات مختلف قدمت آن از ۱۵۰ تا ۴۰۰ سال پیش می‌رسد.

شهر زیر زمینی دامنه را می‌توان یکی از بکرترین آثار تاریخی ایران دانست که کمتر دست خوش تغییرات شده است و از این رو می‌توان این شهر را یکی از بهترین مکان‌های تاریخی برای گذری به گذشته و زندگی گذشتگانمان معرفی کنیم.

به گفته کارشناسان، هسته اولیه این دست کندهای شناسایی شده مربوط به دوره هخامنشیان است که بخش های مختلف همچون محل نگهداری احشام و زندگی انسان های گذشته در آن وجود دارد.

ورودی این دست کند کهن به طول 30متر با دیوارهای سنگی منظم و شیبی ملایم طراحی شده که در انتهای ورودی اصلی چاه آب و حوضچه ای برای شرب دام وجود دارد و در قسمت های بعدی علاوه بر اصطبل، اتاق هایی برای زندگی انسان وجود دارد.

 

شهر زیر زمینی

 

البته به گفته مردمان محلی این منطقه، در فریدن و در برخی روستاهای آن هنوز این دست کنده ها یا شهرهای زیرزمینی در خانه ها وجود دارد و مردم از آن به عنوان اصطبل برای نگهداری دام استفاده می شود.

 

گرچه مستندات مکتوب این دست کنده ها کشف نشده است اما با این وجود این شهر زیرزمینی جذاب برای مردم از چشم گردشگران دور نمانده است و در ایام تعطیلات به ویژه تعطیلات نوروز، گردشگران بسیاری از این شهر زیرزمینی در دامنه بازدید می کنند.

 

شهر زیر زمینی

 

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شهر زیرزمینی، خنک بودن آن در روزهای گرم تابستان و گرم ماندن آن در روزهای سرد زمستان بدون استفاده از هیچگونه وسایل گرمایشی و سرمایشی است.

منبع: تابناک