کد خبر: 92574

گفت‌وگوی تلفنی شمخانی با همتای روس خود درباره تجاوز آمریکا به سوریه

دبیر شورای عالی امنیت ملی ، با دبیر شورای امنیت ملی روسیه پیرامون تجاوز موشکی ایالات متحده آمریکا به خاک سوریه گفتوگو و تبادل نظر کرد.
اتاق خبر 24

 نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی بعدازظهر امروز در تماسی تلفنی با« نیکلای پاتروشف » دبیر شورای امنیت ملی روسیه پیرامون تجاوز موشکی ایالات متحده آمریکا به خاک سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.     

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در این گفت‌وگو با اشاره به ضرورت تشکیل کمیته مستقل تحقیق بین المللی به منظور روشن نمودن ابعاد حادثه مشکوک شیمیایی در ادلب خاطر نشان کرد: با توجه به جمع آوری و انهدام سلاحهای شیمیایی سوریه که در سالهای گذشته و با ابتکار فدراسیون روسیه و تحت نظارت سازمان ملل صورت پذیرفت به طور قطع این اقدام از سوی طرف ثالث و به منظور ایجاد بهانه برای حمله نظامی به سوریه صورت گرفته است.

شمخانی با تاکید بر اثرات ناامن کننده اقدامات تجاوزکارانه و غیر قانونی آمریکا در منطقه اظهار کرد: اقداماتی از این دست ضمن تقویت روحیه عناصر تروریست موجب اخلال در روند مقابله با تروریسم که با همکاری دولت های روسیه، سوریه و ایران و با نظارت سازمان ملل دنبال می شود، خواهد شد.

وی با اشاره به دستاوردهای خیره کننده میدانی و سیاسی ناشی از آزادسازی حلب و تضعیف و اضمحلال توان نظامی و ظرفیت‌های انسانی و روحی تروریست ها و کشورهای حامی آن ها افزود: مسیر مقابله و سرکوب قاطعانه جریان تروریسم با تداوم همکاری راهبردی ایران، سوریه، روسیه و جبهه مقاومت ادامه خواهد یافت.

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز در این گفت‌وگو با محکوم کردن حمله نظامی آمریکا به سوریه که تخلف بارز از قوانین بین المللی است، اظهار کرد: اقدام آمریکا، تجاوز آشکار به یک کشور مستقل و بر خلاف مواضع اعلامی دستگاه حکومتی آمریکا، کمک به تروریست‌هاست.

وی با بیان سابقه اتهامات نادرست گذشته آمریکا به عراق و ادعای وجود سلاح های کشتار جمعی در این کشور ، فضاسازی‌های سیاسی اخیر را نیز اقدامی در مسیر ایجاد اختلال در روند حل بحران سوریه و افزایش فشارها بر دولت قانونی بشار اسد دانست. 

منبع: خبرگزاری ایسنا