کد خبر: 92286

چالش جدید ایران برای ترامپ

شرکت بوئینگ روز سه شنبه از توافق نامه ای برای فروش 60 فروند هواپیمای مدل 737 خود به خطوط هوایی ایران خبر داد، توافقنامه ای به ارزش 6 میلیارد دلار که موجب خشم منتقدان آمریکایی شده است.
اتاق خبر 24

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان "ترامپ با آزمایش برنامه بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران روبرو شده است" نوشت:

شرکت بوئینگ روز سه شنبه از توافق نامه ای برای فروش 60 فروند هواپیمای مدل 737 خود به خطوط هوایی ایران خبر داد، توافقنامه ای به ارزش 6 میلیارد دلار که موجب خشم منتقدان آمریکایی شده است.

نیویورک تایمز در این باره نوشت: به نظر می رسد این توافق نامه آزمونی برای سیاست های ضدایرانی دولت ترامپ در قبال تهران باشد.

بوئینگ که یک شرکت تجاری پیشرو در زمینه هوایی است و بزرگترین شرکت صادرکننده آمریکایی است در بیانیه ای در باره فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران بیان کرد که این توافق که نیازمند دریافت تاییدیه از سوی دولت آمریکا است و این اقدام بیش از 18 هزار شغل در آمریکا ایجاد خواهد کرد.

قرارداد شرکت بوئینگ با شرکت هوایپمایی ایرانی آسمان که سومین قرارداد بزرگ ایران محسوب می شود، اولین قرارداد بزرگ تجاری آمریکا با ایران است که از زمان ریاست جمهوری ترامپ اعلام می شود.

این روزنامه افزود: بوئینگ دسامبر گذشته نیز از فروش 80 هواپیمای تجاری به شرکت هوایی ایران ایر ایران خبر داده بود، قراردادی به ارزش 16.6 میلیارد دلار.

فروش هواپیماهای تجاری به ایران بر اساس توافق هسته ای که در سال 2015 به امضای ایران و دیگر قدرت های جهانی رسید، فراهم شد. برجام بسیاری از تحریم های اقتصادی ایران علیه ایران را در قبال تعهدات هسته ای تهران لغو کرد.

نیویورک تایمز در ادامه می نویسد: تحلیلگران بر این باور هستند که قرارداد بوئینگ با ایران می تواند آزمونی برای اولویت های دولت ترامپ باشد، چرا که اگر بوئینگ از فروش هواپیما به ایران ممنوع شود، دیگر شرکت های هواپیماسازی در کشورهای دیگر ممکن است این خلا را برای تهران پر کنند.

ریچارد ابولافیا، یکی از این تحلیلگران می گوید: همواره بر سر این موضوع درگیری وجود دارد، ترامپ به دنبال سخت گرفتن درباره ایران است و از سوی دیگر این تعداد شغل در اثر این قرار داد ایجاد می شود، صحبت در این باره بسیار سخت است.

مشخص نیست که آیا پیش از عقد این قرار داد، بوئینگ جزئیات ان را با دولت اوباما یا دولت ترامپ به گفت وگو گذاشته است یا نه.

این روزنامه افزود: منتقدان در آمریکا بر این باورند که فروش هواپیماهای مسافربری به ایران درست نیست زیرا ایران از آنها برای مصارف نظامی استفاده خواهد کرد.

منبع: جام نیوز