کد خبر: 90557
رئیس کل سازمان خصوصی سازی خبر داد؛

نحوه دریافت سود سهام عدالت اعلام شد

 رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که سامانه سهام عدالت از ۳۰ اسفند ۹۵ تا ۱۴ فروردین ۹۶ از دسترس خارج می شود گفت: از روز ۲۰ فروردین برای واریز سود سهام عدالت از مردم شماره حساب دریافت می شود.
اتاق خبر 24

پوری حسینی صبح امروز در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به رونمایی از سامانه سهام عدالت در 17 اسفند امسال گفت: از 1713 بنگاهی که در 16 سال گذشته برای واگذاری آنها به سازمان خصوصی سازی تکلیف شده است تا به امروز 323 شرکت باقی مانده و بقیه آنها تعیین تکلیف شده اند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس اوایل سال آینده گزارشی به هیات واگذاری ارائه خواهد شد تا بر اساس آن تعیین تکلیف 323 شرکت باقی مانده صورت بگیرد تا در سال 96 آنها را واگذار کنیم.

کارنامه 95

وی در ادامه در خصوص عملکرد این سازمان در سال 95 اذعان داشت: از 534 بنگاهی که در ابتدای سال 95 برای واگذاری وجود داشت حدود 273 شرکت تاکنون تعیین تکلیف و واگذار شده اند که این اتفاق به نوبه خود یک رکود در سالهای گذشته محسوب می شود.

پوری حسینی با اشاره به این که تعیین تکلیف شرکتها انحلال، خوج موفق یا دائم آنها از لیست واگذاری و نیز فروش آنها را شامل می شود افزود:  از 188 بنگاهی که در سال 95 به صورت بلوکی عرضه شده اند 143 بنگاه به فروش رسیده است.

جایگاههای سوخت خصوصی‌سازی را نجات داد

وی اذعان داشت: بخش قابل توجهی از رشد چشمگیر واگذاریهای سازمان خصوصی‌سازی در سال 95 مرهون واگذاری و فروش جایگاههای سوخت است که البته کار دشوار و پر دردسری هم بود؛ با این حال یکی از باشکوه‌ترین مزایده های تاریخ خصوصی سازی در کشور، واگذاری جایگاههای سوخت است چرا که به طور متوسط برای هر جایگاه بیش از 5 پاکت و در مجموع برای 200 جایگاه سوخت حدود 800 پاکت پیشنهادی ارائه شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: خوشبختانه اقدام این سازمان در واگذاری جایگاههای سوخت به قدری شفاف بود که تاکنون هیچ شکوه و شکایتی از سوی خریداران یا متقاضیان از این سازمان در خصوص سازوکار واگذاری جایگاههای سوخت صورت نگرفته است.

باز هم داستان مقاومت در برابر واگذاریها!

وی تصریح کرد: بر این اساس سازمان خصوصی سازی در اجرای قانون مصمم است و یکی از درخشان ترین اقدامات این سازمان در سالهای گذشته استقامت آن در برابر مقاومت کنندگان در برابر واگذاریهاست که موجب توفیق در واگذاریها شده است.

پوری حسینی با اشاره به این که اوج مقاومتها در برابر واگذاریهای دولت در سالهای 94 و 95 اتفاق افتاده است گفت: در این مدت تقریبا هیچ مزایده ای برگزار نشده که با مقاومت از طرف دستگاههای مختلف مواجه نبوده باشد.

وی با اشاره به این که با وجود همه مشکلات و کمبود نقدینگی بخش خصوصی، واگذاریها از توفیق نسبی در سال 95  برخوردار بوده است اظهار داشت: تا به امروز از 16.5 هزار میلیارد تومان تکلیف بودجه ای به این سازمان حدود 12 هزار میلیارد تومان حاصل شده است که تا پایان سال این رقم افزایش خواهد یافت.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی همچنین با اشاره به اظهار گله مندی مقام معظم رهبری از کندی روند واگذاریها در کشور اظهار داشت: این موضوع نکته بسیار مهم، درست و سنجیده ای است و بر این اساس برای سرعت بخشیدن به روند واگذاریها تلاش خواهیم کرد.

سهام عدالت هر فرود یک میلیون و 50 هزار تومان می‌ارزد

پوری حسینی در ادامه گفت: بر اساس طرح توزیع سهام عدالت، یک میلیون تومان سهم به مشمولین به این شرط داده شده است که طی 10 سال از محل سود این سهام، اقساط آن پرداخت شود که تا به امروز حدود 530 هزار تومان از این اقساط تسویه شده است. بنابراین طبق مصوبه شورای عالی اصل 44 قرار شد تا پایان شهریور 96 به مشمولین فرصت داده شود تا در صورت تمایل از محل آورده نقدی خود اقدام به باقیمانده اقساط خود کنند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: در حال حاضر ارزش بازار 530 هزار تومان سهام عدالت مشمولین حدود یک میلیون و 50 هزار تومان است و بر این اساس کسانی که اقدام به واریز 470 هزار تومان بدهی باقیمانده به حساب دولت کنند، در زمان آزادسازی سهام عدالتشان حدود 2 میلیون تومان ارزش خواهد داشت. به همین جهت به مشمولین سهام عدالت پیشنهاد می کنیم نسبت به واریز مانده بدهی خود اقدام کنند که البته این موضوع کاملا اختیاری است و اجباری در آن نیست.

وی ادامه داد: در سامانه سهام عدالت هم به مشمولین پیشنهاد داده ایم که می توانند بین رقم 10 هزار تا 470 هزار تومان به حساب دولت بابت تسویه باقیمانده اقساط خود واریز کنند؛ که این موضوع به این معنی است که حداقل مبلغ واریزی 10 هزار تومان و حداکثر مبلغ واریزی 470 هزار تومان است.

پوری حسینی با بیان این که مشمولین تا پایان سال 95 مهلت دارند این مبلغ را به حساب دولت واریز کننتد اذعان داشت: البته در سال آینده و تا پایان شهویور نیز این امکان فراهم خواهد بود تا مشمولین نسبت به تسویه اقساط خود که البته اختیاری است اقدام کنند.

واریزی بیشتر مساوی با سود بیشتر

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در مورد تفاوت میان کسانی که اقساط خود را تا پایان سال 95 تسویه کنند و کسانی که در سال آینده این کار را انجام دهند اظهار داشت: افرادی که در سال 95 اقدام به تسویه سهام خود کنند به میزان پولی که به حساب دولت واریز کرده اند از سود سهام در سال آینده برخوردار خواهند شد.

از 20 فروردین، شماره حساب بدهید

وی اضافه کرد: بر اساس مصوبه دوم اسفندماه امسال سازمان خصوصی سازی باید سود سال مالی 95 سهام شرکتهای سرمایه پذیر را در اواخر سال آینده میان مشمولین تقسیم کند. از این رو در آینده فراخوانی را منتشر خواهیم کرد که بر اساس آن مشمولین با مراجعه به سامانه سهام عدالت شماره حساب و شماره تلفن همراه خود را وارد سامانه کنند تا در زمستان سال آینده سود سهام عدالت مربوط به سال مالی 95 شرکتها به حسابشان واریز شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: البته از روز 20 فروردین و با پایان یافتن تعطلیلات نوروز، در این زمینه اطلاع رسانی گسترده ای خواهد شد. بنابراین مشمولین در این زمینه نباید فعلا اقدامی انجام دهند.

سود واریزی، حداقل 90 هزار تومان

وی همچنین با اشاره به این که در سه سال گذشته به طور متوسط سالی 4500 میلیارد تومان از شرکتهای سرمایه پذیر بابت سود سهام عدالت پول دریافت شده است گفت: از این رو پیش بینی می شود برای سال مالی 95 در اواخر سال آینده حدود 90 هزار تومان سود میان 49 میلیون نفر از مشمولین سهام عدالت توزیع شود که این عدد برای افرادی که تا پایان امسال نسبت به تسویه بدهی خود بابت اقساط سهام عدالت اقدام کنند بیشتر خواهد بود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: البته برای دو دهک اول مشمولین سهام عدالت که مددجویان کمیته امداد و مستمری بگیران سازمان بهزیستی را شامل می شود و از تخفیف 50 درصدی در پرداخت سهام عدالت برخوردارند، سود توزیعی در اواخر سال 96 حدود 150 تا 200 هزار تومان خواهد بود.

شمارش معکوس برای خروج سامانه سهام عدالت از دسترس

وی ادامه داد: مهلت مراجعه به سامانه سهام عدالت در سال 95 از روز 29 اسفند پایان خواهد یافت و سامانه تا 14 فروردین سال 96 از دسترس خارج خواهد شد؛ بنابراین مشمولین در سالجاری تنها تا 29 اسفند فرصت دارند تا به سامانه مراجعه کنند و از سال آینده نیز از 14 فروردین تا پایان شهریورماه این سامانه در دسترس خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم