کد خبر: 8810
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

روایتی جدید از میزان "حساب‌های جعلی"/ آمار 8 میلیونی سیف چقدر دقیق است؟

با نگاهی به آمارهای ذکر شده درخصوص حساب‌های ساختگی بانک‌ها، متوجه اختلاف زیاد آنها می‌شویم، چرا که در آمار اولیه، میزان این حساب‌ها 30 میلیون و در آمار جدید میزان آنها 8 میلیون ذکر شده که جای بسی تامل دارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمار حساب‌های بانکی و چگونگی فعالیت آنها از حیث اینکه به امور اقتصادی یک کشور مربوط می‌شوند از جایگاه مهمی برخوردار هستند. به همین دلیل وقتی خبری همچون آمار چند میلیونی حساب‌های جعلی شنیده می‌شود، پرسش‌هایی به ذهن می‌رسد که چرا و چگونه در سیستم بانکی کشور که به نظر از قوانین دقیق و حساسی برخوردار است، حساب‌هایی با هویت‌های نامعلوم افتتاح شده و این حساب‌ها چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟!   

اخبار مربوط به حساب‌های جعلی یا به گفته جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس، "حساب‌های ساختگی" زمانی در رسانه‌های خبری جا خوش کرد که قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد، طی اظهاراتی تند و صریح از قول یکی از مسئولان ارشد بانکی این خبر را افشا کرد که حدود ٣٠ میلیون حساب بانکی در کشور با کد ملی نامعتبر افتتاح شده که تنها پنج میلیون حساب بانکی با کد ملی نامعتبر مربوط به یکی از بانک‌های دولتی است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه اشخاصی پشت پرده این حساب‌های جعلی قرار گرفته‌اند، گفت: واضح است که این حساب‌ها برای انجام کارهای خلاف باز می‌شود؛ فکر می‌کنید پولشویان و قاچاقچیان مواد مخدر پول‌های خودشان را در کشور چگونه جابه‌جا می‌کنند؛ معلوم است که پول‌شویان و قاچاقچیان برای جابه‌جایی پول‌های خود در داخل کشور حساب‌های جعلی باز می‌کنند و البته عده‌ای در کشور با این افراد همدست هستند.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که شما این اطلاعات را از کدام محل به‌دست آوردید، گفت: من نمی‌توانم منبع دریافت اطلاعاتم را بگویم، آنهایی که می‌گویند اطلاعات اعلامی از سوی من واقعیت ندارد و غلط است، اطلاعات واقعی را رو کنند. من اطمینان دارم که این اطلاعات درست است.

به گفته وی، در کنار ٣٧٠ میلیون حساب بانکی ٣٠ میلیون حساب جعلی وجود دارد و این به‌ معنای آن است که تراکنش خلاف قانون و مجرمانه ایجاد می‌شود. 

اما پس از صحبت‌های جعفری، ناصر حکیمی معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس مبنی بر ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر گفت: اولا متولی ثبت کد ملی اشخاص، ثبت احوال است که اکثر بانک‌ها به دفتر ثبت احوال متصل هستند و استعلامات مربوطه مبتنی بر کد ملی را از ثبت احوال دریافت می‌کنند؛ ثانیا در نقل قول مربوطه از این نماینده مجلس، منبع این آمار و اطلاعات مشخص نیست و این مسئله عنوان نشده که ایشان این آمار و اطلاعات و جزئیات را از کجا گرفته‌اند و منظورشان از کدملی نامعتبر چیست.

وی در واکنش به این سؤال که اگر آمار و اطلاعات اعلام‌شده توسط این نماینده مجلس غلط است، شما آمار صحیح را اعلام بفرمایید، اظهار کرد: ما آماری نداریم و من نمی‌توانم دراین‌باره اظهارنظر کنم.

این مقام مسئول در بانک مرکزی اضافه کرد: تنها مسئله‌ای که از حیث وجود ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر وجود دارد، مبارزه با پول‌شویی است. ممکن است از طریق این حساب‌ها، تراکنش‌های مشکوکی در شبکه ایجاد شود، اما اینکه چه شخص واقعی‌ای پشت آن تراکنش‌های مشکوک  است، معلوم نخواهد شد و محل سؤال خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که هم‌اکنون چه میزان تراکنش‌های مشکوک در شبکه وجود دارد، گفت: تراکنش‌های مشکوک شبکه در دست واحد مبارزه با پول‌شویی است و این واحد روی این تراکنش‌های مشکوک نظارت و آنها را ردیابی می‌کند، ضمن اینکه هم‌راستا با واحد مبارزه با پول‌شویی مستقر در بانک مرکزی، واحد اطلاعات مالی بخش مبارزه با پول‌شویی وزارت اقتصاد نیز روی ردیابی تراکنش‌های مشکوک گزارش‌هایی در دست دارند که البته این گزارش‌ها محرمانه است.

پس از این اظهارات، "غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی "عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در جدیدترین صحبت‌های خود درخصوص حساب‌های جعلی بانکی گفت: شماره حساب‌هایی که بتوانند برخی حساب‌ها را دور بزنند می‌توان عنوان "حساب ساختگی" را به آنها داد و نه "جعلی"، چرا که حساب جعلی لفظ حقوقی دیگری است.

وی گفت: شماره حساب‌های ساختگی برای گردش پول در داخل آن حساب‌ها است که یکی از روزنه‌های مفاسد اقتصادی در بانک‌ها نیز به شمار می‌رود.

وی در این باره تصریح کرد: به بانک مرکزی گفته‌ایم که باید جلوی این اختلاس‌ها و سوءاستفاده ها گرفته شود، که البته یکی از موارد تشکیل همین حساب‌های ساختگی برای جاسازی و چرخاندن پول‌ها است که به نوعی پولشویی محسوب می‌شود.

اما این اظهارات و آمارهای مربوط به حساب‌های ساختگی همچنان در حالت ابهام قرار داشت تا اینکه شب گذشته (شنبه 4 مرداد 94) ولی الله سیف با حضور در برنامه "نگاه یک" ضمن ارائه مطالبی درخصوص برنامه‌های سیستم بانکی کشور، آمار جدیدی از حساب‌های جعلی بانک‌ها مطرح کرد.

سیف درباره حساب‌های جعلی بانک‌ها گفت: ۳۰۰ میلیون حساب در نظام بانکی وجود دارد که ۳۸ میلیون آن حساب‌هایی است که دارای شماره شناسه و کد ملی تطبیق داده نشده است و از این تعداد ۳۰ میلیون حساب راکد و ۸ میلیون حساب فعال است که ارقام آن کوچک می‌باشد و هنوز شناسایی نشده‌اند.

با نگاهی به این اظهارات، متوجه اختلاف زیاد آمار مربوط به حساب‌های ساختگی می‌شویم، چرا که در آمار اولیه، میزان این حساب‌ها 30 میلیون و در آمار جدید میزان آنها 8 میلیون ذکر شده که جای بسی تامل دارد.