کد خبر: 85867

علت حمله شدید آمریکایی‌ها به ایران چیست؟

عضو شورای اجتماعی و مدیرکل مرکز تحقیقات و ابتکارهای سیاست خارجی در روسیه در مقاله‌ای به تشریح علل حمله شدید مقامات آمریکایی به ایران در سایه روی کار آمدن دولت جدید آمریکا پرداخت.
اتاق خبر 24

"ورونیکا کراشنین کووا" در مقاله خود در روزنامه "کومسومولسکایا پراوادا" به ادعاهای واهی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دستیارانش علیه ایران اشاره کرد و نوشت: جیمز ماتیس وزیر دفاع ترامپ "ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان" قلمداد کرد و ماکیل فلین مشاور امنیت قومی او نیز اعلام کرد که ایران "جان شهروندان را به خطر می اندازد". در این میان، ترامپ ابراز عقیده کرد که ایران "کشور شماره یک تروریستی است" و تهران را متهم کرد که "هواپیماهای ما را تعقیب و کشتی های ما را با قایق های کوچک خود محاصره می کند".

وی در رد ادعای ترامپ افزود: چه تعداد قایق کوچک ایرانی برای محاصره یک ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس نیاز است؟ ملاحظه کنید، در سواحل ایران و نه سواحل آمریکا.

کراشنین کووا این سوال را مطرح کرد که چرا واشنگتن این حمله شدید را علیه ایران به راه انداخته است؟

وی در پاسخ به این سوال به دلایل زیر اشاره کرد:

- ایران آخرین کشور مستقل در خاورمیانه است که آمریکا در طول 40 سال نتوانسته است این کشور را زیر سلطه خود ببرد.

- ایران یک تمدن منحصر و یگانه برپایه خودش و برخوردار از یک هویت ذاتی قوی است؛ همانند روسیه.

- ایران آخرین منبع بزرگ نفت در خاورمیانه است که آمریکا به هیچ شیوه‌ای نتوانسته است آن را تحت سیطره خودش قرار دهد.

اما در مسیر مقاصد خصمانه آمریکا علیه ایران، یک مانع بسیار بزرگ وجود دارد و آن هم روسیه است. اکنون واشنگتن بدنبال راهی است تا میانه دو کشور ایران و روسیه برهم بزند.

یک منبع بلندپایه در کاخ سفید بدون اینکه بخواهد، اذعان کرد که بهبود رابطه با پوتین از نظر ترامپ، از طریق پایان دادن به ائتلاف نظامی و دیپلماتیک بین روسیه و ایران است.

اینگونه تصویر روشن و واضح شد: وقتی ترامپ می گوید که می خواهد در کنار روسیه با تروریسم بجنگد، از ما انتظار دارد که از ایران به عنوان شریک واقعی خودمان در مبارزه با تروریسم دست برداریم.

اما اگر ترامپ واقعا می خواهد تروریسم را از بین ببرد، پس خودش به تنهایی این کار را بکند. دلیلی ندارد که رو به ایران یا روسیه کند و از آنها کمک بخواهد.

ترامپ فقط باید گوشی تلفن را بردارد و به عربستان و قطر و نیز ترکیه زنگ بزند و بگوید: "آقایان، قصابان خود را خارج کنید تا به تروریسم پایان بدهیم".

منبع: خبرگزاری تسنیم