کد خبر: 84300
معاون منابع انسانی قوه قضائیه:

8 درصد قضات کشور را خانم‌ها تشکیل می‌دهند

حجت الاسلام امینی گفت: حدود 8 درصد قضات کشور را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که تعداد آنها حدود 800 نفر است و بیشتر در دادیاری‌های دادسراها فعالیت می‌کنند.
اتاق خبر 24

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان اظهار کرد: 8 درصد قضات را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که حدود 800 نفر هستند و بیشتر در دادیاری‌های دادسراها فعالیت می‌کنند. تعداد کمی هم ابلاغ بازپرسی گرفته‌اند که اتفاق جدیدی بود.

 

وی گفت: تعدادی از قضات خانم در استان‌ها در محاکم خانواده برابر با قانون حمایت از خانواده فعالیت می‌کنند و جذب قضات زن به همین نسبت ادامه پیدا می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه در شوراهای حل اختلاف نیز خانم‌ها به عنوان قاضی حضور دارند، اظهار کرد: 11 درصد قضات استان کرمان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که از میانگین کشوری بالاتر است.

 

این مقام عالی قضایی کشور ادامه داد: قوه قضائیه مشکل جدی در بحث نیروی انسانی دارد و 50 درصد از پست‌های بخش اداری بلاتصدی است.

 

این مقام قضایی بیان کرد: از سال 92 تلاش شد تا بخشی از نیازهای نیروی انسانی دادگستری استان‌ها را تامین کنیم و هنوز 60 درصد پست اداری دستگاه قضایی استان کرمان خالی است.

 

معاون منابع انسانی قوه قضائیه ادامه داد: در بخش قضایی حدود 3 هزار و 600 قاضی را جذب کردیم و به 4 هزار قاضی دیگر نیاز داریم.

 

حجت الاسلام امینی ابراز کرد: با توجه به اینکه بخشی از قضات در شرف بازنشستگی هستند، پرونده‌ها در حال افزایش است و بخش‌های قضایی و جمعیت توسعه پیدا کرده است باید نیروهای جدید را جایگزین کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر آنچه در برنامه ششم در مجلس تصویب شده در شورای نگهبان هم مصوب شود، امیدواریم تامین بودجه شود و سالانه سه هزار و 200 کادر اداری و 800 کادر قضایی جذب کنیم. 

 

معاون منابع انسانی قوه قضائیه درباره احراز شخصیت در آزمون قضاوت تصریح کرد: پروسه جذب قاضی در دستگاه قضایی یک پروسه به نسبت سنگین و استانداردی است و علاوه بر اینکه در یک فرآیندی جهات و صلاحیت علمی را احراز می‌کنیم پس از آن توسط چند گروه روانشناس احراز صلاحیت‌های شخصیتی را نیز انجام می‌دهیم به این معنا که پارامترهای مختلفی را استادان روانشناس برای بهبود وضعیت کاری یک قاضی مور بررسی قرار می‌دهند.

 

حجت الاسلام امینی بیان کرد: زمانی که استادان روانشناس این شرایط را در حد نصاب احراز کردند پرونده برای مرحله آخر به گزینش ارسال می‌شود و استعلامات  تحقیقاتی صورت می‌گیرد و در هیئت‌های گزینش صلاحیت افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تایید به دوره‌های آموزش معرفی می‌شوند.

 

وی ادامه داد: مرکز آموزش قوه قضائیه دوره‌هایی را مقرر می‌کنند و متقاضیان برابر جدول شورای آموزش مرکز آموزش دوره‌ها را طی می‌کنند و طی این دوره جنبه شخصیتی و علمی افراد مورد بررسی می‌گیرد و آزمون‌هایی از آنها اخذ می‌شود.

 

این مقام قضایی عنوان کرد: افراد داوطلب در صورتی که در این مراحل موفق شوند در اختبار آموزشی شرکت می‌کنند و به کارگزینی قضایی معرفی می‌شوند و ابلاغ قضایی را دریافت می‌کنند و سپس مشغول کار قضاوت می‌شوند. 

 

حجت الاسلام و المسلمین امینی از سختی کار قضاوت سخن به میان آورد و تصریح کرد: باید فشار کاری قضات را کاهش دهیم و محیط کاری را آرام کنیم و قضات هم باید شکیبایی داشته باشند.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.