کد خبر: 79691

عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

گروه تروریستی و جنایت کار موسوم به "داعش" نزدیک به 6سال است که به طور گسترده برنامه های مدون خرابکارانه خود را شروع کرده است. هر چند میشود فاز فعالیت داعش را در دو مرحله متصور شد. اما سال 2011 ، دو اتفاق مهم منجر به گشوده شدن فصل تازه ای از فعالیت های این گروه تروریستی شد:

اول خروج نظامیان ائتلاف از عراق و دوم آغاز جنگ داخلی سوریه که با توجه به از هم گسیخته شدن اوضاع امنیتی سوریه دست این گروه برای ورود به سوریه هم باز شد.

 

بعد از گذشت 6 سال و نزدیک شدن به اساسی ترین مرحله ی ریشه کن شدن داعش بر آن شدیم تا حضور داعش در منطقه را از ابعاد دیگر مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

میراث داعش برای منطقه

 

در فضای مجازی از خاستگاه داعش و سازنده اصلی آن به کرات و مرات مطالبی ریشه ای کار شده است که در این گزارش از بازگو کردن آن صرف نظرم میکنیم.

 

نکته ی مورد توجه این است که داعش خونریز به محض ظهور در منطقه و مخصوصا در کشورهای سوریه و عراق، با کمک های تسلیحاتی که از درگاه ترکیه و با ساپورت مالی عربستان و آمریکا می شد. خیلی زود فضای زیادی از بخش های مهم منطقه را تحت اختیار خود درآورد.

خیلی طول نکشید که سوریه و عراق فهمیدند که از طبل تو خالی اما پر طمطراق نهاد های بین المللی صدایی در نخواهد آمد. چیزی نگذشته بود که دست آمریکا و دیگر حامیان اصلی و سازندگان تروریست در امر داعش رو شد. بی اعتباری نگرانی های سازمان ملل در این زمینه در مدت زمان کمی بر همگان مسجل شد.

سوریه و عراق که مستقیما درگیر خرابکاری های داعش بودند و در کنار آن ها ایران و روسیه، جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان داعش دست به دست هم دادند و تمام قد 4سال را مقابل داعش ایستادند. در این بین فارق از خسارت هایی که به زیرساخت های عراق و سوریه وارد شد و هزینه های مادی و معنوی بر دوش ایران و روسیه، این مقاومت دست آوردهایی را هم برای مقاومان واقعی داشته است.

 

قطعا اگر ترکیه، عربستان، قطر و چند شیخ نشین دیگر در سبیل حق مقابل داعش ایستاده بودند، شاید یکی از بزرگترین ائتلاف های تاریخ علیه سیاست های تروریستی غربی شکل گرفته بود. اما با تمام این کارشکنی ها چهار ضلع مربع ایران و روسیه و سوریه و عراق برای خلق حماسه ای مانند تارو مار کردن داعش از منطقه کافی بود.

این اتحاد شرقی خودش دست آورد بزرگی محسوب میشود. چرا که وقتی داعش به ترکیه و کشورهای اروپایی سرایت کرد در کنترل آن عاجز شدند و هر روز اخباری را در جهت عملیات های تروریستی در ترکیه و کشورهای اروپایی شاهد هستیم.

شاید سفر اخیر رئیس جمهور فرانسه به عراق با رویکرد مبارزه با تروریسم برخواسته از حسرت نداشتن چنین وحدتی در اروپا باشد. اروپایی که از آن در چند روز اخیر اخبار بسیاری در رابطه با حملات تروریستی در رسانه ها شنیده ایم.

 

علاوه بر عنصر منتهی به ظفر اتحاد، پیشرفت های نظامی و کسب یک تجربه ی گرانبها در جهت مقابله با مخوف ترین گروه تروریستی از دیگر دست آوردهای مبارزه با داعش محسوب میشود.

 سوء استفاده از پهپادهای سبک و تجاری در نبردهای اطراف کشورمان، وارد مرحله نظامی و انتحاری شده و گروهای تروریستی مثل داعش و النصره به سرعت از آنها در نقش شناسایی و حتی تهاجمی استفاده می‌کنند. همچنین در یک سال اخیر در فیلم‌های تبلیغاتی این گرو‌ه‌ها در حجم بالایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

011.jpg

نمونه ای از کوادکوپتر مورد استفاده توسط داعش در استان الانبار عراق

 

می توان گفت در پاسخ به این گونه اقدامات بود که در رزمایش اخیر نیروی زمینی ارتش از سامانه اخلالگر پهپاد قابل حمل توسط نفر رونمایی شد. این سامانه که بنا به گفته مسئولین امر در حال حاضر به برخی یگان های عملیاتی تحویل شده است، دارای بردی در حدود 3 کیلومتر بوده و در محدوده باند S و فرکانس 2.3 الی 2.5 گیگاهرتز با توان تشعشی 30 وات فعالیت می کند.

 

022.jpg

سامانه اخلالگر ساخت جهاد خودکفایی نزاجا

 

 

چاقویی که دسته ی خودش را برید

روشن است که واشنگتن چند دهه است بر مسایل طایفه گرایی انگشت گذاشته و از آنها بهره برداری می کند. موضع آمریکا در این باره از زمان شروع حمله عراق به ایران روشن بود زیرا بر شکاف بین سنی و شیعی دامن می زد. واشنگتن به خوبی می داند که این شکاف طایفه گرایی موجب نابودی اسلام و مسلمین درنهایت خواهد شد.

در ضمن نباید از یاد برد که واشنگتن روابط اطلاعاتی نیرومندی با تشکل های اسلامی دارد و خودش یکی از طرف هایی بود که القاعده را به وجود آورد و اینک  داعش از رحم القاعده بیرون آمده است.

 

در واقع  این آمریکا بود که جنگ بین عراق و ایران را به وجود آوردو برای بیش از هشت سال آن را کش داد با این هدف که جنگ مذکور بتواند انقلاب اسلامی ایران را نابود کرده و دوباره ایران را به دوران شاه سابق بازگرداند. این آمریکا بود که در پشت حمله عراق به کویت قرار داشت و  آن ویرانی ها را به بار آورد و موجب نابودی ارتش عراق شد. کما اینکه واشنگتن الان پشت حوادث سوریه قرار دارد و تلاش می کند سوریه و شهرهای عراقی را که در برابر اشغالگری آمریکا مقاومت کردند مجازات کند. همچنین این واشنگتن بود که عراق را اشغال کرد و بر تمام ویرانی های این کشور از ابتدا تا امروز نظارت داشته است. این آمریکا بود که قومیت های کرد و فارس و ترک را تحریک کرد تا قومیت عربی را در این کشور از بین ببرند. در این تردیدی وجود ندارد که واشنگتن همچنان بر از هم گسیختگی و تجزیه کشورهای منطقه اصرار می ورزد و در این راه از گروه های اسلام گرا سوءاستفاده می کند تا در منطقه هیچ نقطه اتکایی به جز اسراییل باقی نماند.

 

033.jpg

 

با مقدماتی که در بالا ذکر شد مگر میشود تصوری غیر رابطه ابوت بین داعش و آمریکا داشت؟

ماجرای فرزند نامشروع آمریکا به تولد و بلوغ ختم نمیشود. بلکه چاقو دسته ی خودش را بارها بریده است. از آن جهت که آمریکا جهت حفظ حیثیت بین المللی خودش مجبور به کمک تسلیحاتی و نیروی انسانی برای کنترل داعش شد. و همچنین بارها مورد تهدید داعش نیز واقع شده است.

علاوه بر این ها داعش سال گذشته مسئولیت یک تیراندازی در تگزاس را به عهده گرفته بود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.