کد خبر: 78898
اخبار حوادث

کلاهبرداری 32 ميلياردی با 247 چک برگشتی

فرمانده انتظامی استان مرکزی از دستگيری 6 تن از اعضای يک باند کلاهبرداری 32 ميلياردی با 247 فقره چك برگشتی خبر داد.
اتاق خبر 24
سردار کیومرث عزیزی، گفت: در پی ارجاع چند فقره پرونده کلاهبرداری از دادسرای شهرستان ساوه با موضوع کلاهبرداری ، موضوع برای بررسی تخصصی به تیمی از كارآگاهان پلیس آگاهی این شهرستان ارجاع شد.
 
کلاهبرداری 32 ميلياردی با 247 چک برگشتی
وی افزود: با اخذ اظهارات شاكیان پرونده و در بررسی های اولیه مشخص شد اشخاصی با راه اندازی و تاسیس یك شركت پخش مواد غذایی، اقدام به تبلیغات گسترده در سطح شهرستان ساوه كرده و اگر چه این افراد به ظاهر در امر خرید و فروش مواد غذایی فعالیت داشته اند اما در عمل هر چیزی اعم از آهن الات، ضایعات، غلات ، ایزوگام و حتی مصالح ساختمانی را خرید كرده و در قبال آن چک مهلت دار به کسبه می دادند كه بعد از مدتی فروشندگان كالاها متوجه می شوند كه چك ها، سرقتی، بلامحل و یا فاقد اعتبار است.
 
چك های بلا محل با هویت های جعلی صادر می شد
 
این مقام انتظامی ادامه داد: با استعلام های انجام شده از شعب بانك های كشور و در بررسی های كارشناسی و تخصصی كارآگاهان مشخص شد كه اعضای این باند دسته چك های متعددی را با هویت های جعلی و یا با شگردهای خاص از افراد متعدد به دست آورده و سپس نسبت به ارائه چك های بلا محل در شهرهای مختلف اقدام می كنند.
 
سردار عزیزی اظهار داشت: در روند تحقیقات یك نفر از افرادی كه دسته چك های بلامحل به نام وی بود، شناسایی شد و با هماهنگی دستگاه قضائی تیمی از ماموران انتظامی به محل زندگی مظنون اعزام و موفق شدند متهم را در فرودگاه دستگیر کرده و برای تكمیل تحقیقات به پلیس آگاهی ساوه انتقال دهند.
 
وی با اشاره به معرفی فرد دستگیر شده به زندان، افزود: در انجام تحقیقات از متهم وی اذعان داشت كه مدتی قبل به همراه فردی به یكی از شعب بانك در تهران مراجعه كردم و پس از افتتاح حساب و اخذ دسته چك و امضاء  تمامی چك ها، مبلغی را دریافت كردم و دسته چك را به او تحویل دادم.
 
متصدی یك مغازه در تهران چك های اعضای باند را خرج می كرد
 
فرمانده انتظامی استان مركزی با اشاره به پیگیری كارآگاهان در دستگیری دیگر اعضای این باند كلاهبرداری گفت: در ادامه تحقیقات، كارآگاهان دریافتند كه شخصی در تهران با افتتاح یك باب مغازه، چك های متعلق به یكی از متهمان اصلی پرونده را خرج می كند كه بلافاصله با اخذ نیابت، ماموران انتظامی وی را دستگیر كردند و مشخص شد كه این فرد در خرج دسته چك ها با اعضای باند كلاهبرداری، همكاری می كرد.
 
دستگیری دو نفر دیگر از اعضای باند در زنجان
 
سردار عزیزی در ادامه تصریح كرد: در ادامه رسیدگی به پرونده یكی از اهالی شهر زنجان به پلیس آگاهی ساوه مراجعه كرد و اظهار داشت كه افرادی چند راس دام به مبلغ 118 میلیون ریال از وی خریداری كرده اند و چكی متعلق به یكی از متهمان پرونده را به وی ارائه داده اند كه برای پیگیری به پلیس شهرستان ساوه معرفی شده است.
 
وی افزود: بلافاصله با برنامه ریزی انجام شده و سرنخ هایی كه در روند رسیدگی به پرونده های تشكیلی به دست آمد، مخفیگاه دو نفر دیگر از متهمان كه با این باند همكاری داشتند در زنجان شناسایی شد كه در عملیاتی هر دو دستگیر و به دستگاه قضائی معرفی و با صدور قرار قانونی روانه زندان شدند.
 
كشف اوراق و چك های برگشتی از مخفیگاه زوج كلاهبردار
 
فرمانده انتظامی استان مركزی در ادامه به عملیات شناسایی و دستگیری دیگر اعضای این باند اشاره داشت و گفت: با اجرای اقدامات تخصصی سرانجام مخفیگاه دو نفر دیگر از متهمان كه زن و شوهر بودند نیز شناسایی و مشخص شد كه این دو نیز به صورت حرفه ای و به صورت مداوم محل سكونت خود را تغییر داده اند.
 
وی اضافه كرد:‌ سرانجام آخرین مخفیگاه این دو نفر نیز در شهرستان قرچك ورامین شناسایی شد و تعداد زیادی از اوراق و چك های برگشتی در آنجا كشف و یك نفر از زوجین دستگیر و با صدور قرار قانونی روانه زندان شد.
 
این مقام انتظامی استان مرکزی از ادامه تحقیقات تكمیلی در این پرونده خبر داد و خاطر نشان كرد: در روند رسیدگی به این پرونده تاكنون 6 نفر دستگیر شده اند و بررسی ها حاكی از آن است متهمان پرونده با هویت های جعلی و شگردهای گوناگون از 35 بانك دسته چك اخذ كرده اند و تاكنون یك هزار و 170 چك برگشتی متعلق به آنان برگشت خورده است.
 
سردار عزیزی در پایان تصریح كرد: در استعلام های انجام شده مشخص شد اعضای این باند از تعداد 247 فقره چك برگشتی تاكنون در حدود 32 میلیارد ریال مال نامشروع بدست آورده اند.

برای مشاهده اخبار حوادث کلیک کنید.

 

 

منبع: میزان