کد خبر: 78353

افزایش نرخ دلار نگران کننده است

دلار انگار خیال توقف ندارد همچنان در حال افزایش است
اتاق خبر 24

دلار انگار خیال توقف ندارد همچنان در حال افزایش است .حال که از مرز 4000تومان عبور کرده نگرانی برای رسیدن به مرز 5000 تومان نیز بیشتر شده است .تحلیل های متفاوتی در خصوص دلایل این افزایش وجود دارد.برخی از جمله کارشناسان اقتصادی جبران کسری بودجه دولت را عامل اصلی این افزایش می دانند .و برخی نیز بر این عقیده اند شاید طرح دولت برای تک‌نرخی شدن ارز پشت‌پرده این گرانی باشد، البته رئیس کل بانک مرکزی در تازه ترین اظهارنظر خود تمامی این همه دلایل را مردود دانست . محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز روز گذشته کاهش ارزش ریال را ناشی از مسائل روانی عنوان کرده است .

حسین قضاوی معاون وزیر اقتصاد نیز روز گذشته در نشستی نظری متفاوت مطرح کرد و افزایش نرخ دلار در هفته های اخیر را ناشی از افزایش ارزش برابری آن در برابر تمامی ارزها دانست و گفت: کاهش ارزش برابری ریال در برابر دلار نیز ناشی از همین روند جهانی افزایش تقاضا برای دلار بوده و به معنی تضعیف ارزش پول ملی نیست، وظیفه بانک مرکزی نیز در این شرایط حفظ ثبات در بازار و جلوگیری از نوسانات بازار ارز و نه لزوما مداخله برای تحقق یک نرخ برابری مشخص است.

با وجود این تحلیل ها و رد واثبات آن از سوی منابع مختلف ،افزایش دلار نگرانی ها را برای بالا بردن نرخ کالاهای اساسی و به بیان دیگر تورم بیشتر کرده است .

دکتر مهدی تقوی اقتصاد دان و کارشناس بانکی  از چنین افزایش افسارگیخته دلار ابراز  تعجب کرد و گفت:براساس محاسبات ما اقتصاد دان ها ،افزایش بهای دلار در شرایط حاضر دور از ذهن بود. چراکه مطابق تئوری های اقتصادی با استرداد بخشی از دلارهای بلوکه شده ایران باید قیمت دلار پایین می آمد . وحتی قرار است بخش دیگری از پول های ایران که حدود 25 میلیارد دلار می باشد مسترد شود که این نیز به نوبه خود می تواند روند کاهشی قیمت دلار را در پی داشته باشد.اکنون که شرایط بدین شکل درآمده کاملا غیر منطقی و عجیب است.

وی جبران کسری درامدهای دولت را عامل این افزایش ندانست و افزود:یکی از تحلیل هایی که وجود دارد اینکه سیاست تک نرخی شدن ارز موجب افزایش قیمت دلار شده است .حتی برخی نیز جبران کسری بودجه از سوی دولت را عامل آن می دانند.

این استاد دانشگاه از بالا رفتن نرخ تورم در آینده نزدیک ابراز نگرانی کرد و گفت :چنانچه این روند ادامه پیدا کند و دولت اقدام به موقعی انجام ندهد نرخ تورم بالا خواهد رفت. واین به نفع مردم نخواهد بود.

وی یکی از راهکارهایی که دولت می تواند موجب کاهش نرخ دلار شود ورود دلار به بازار دانست و گفت:اگر دولت بخواهد می تواند جلوی این افزایش را بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین