کد خبر: 77919

بازگشت تامل‌ برانگیز هیوندای به ایران

عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مطرح شدن بحث بازگشت شرکت هیوندای کره به بازار خودرو ایران، گفت: وزارت صنعت باید وضعیت تعهدات قبلی این شرکت و زیان ایجاد شده از محل خروج آنها از ایران در زمان تحریم را بررسی کند.
اتاق خبر 24

محمد عزیزی با تأکید بر اینکه وزارت صنعت باید در بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران دقت لازم را اعمال کند، اظهار داشت: باید در مورد بازگشت مجدد برخی شرکت ها که به بهانه تحریم، تعهداتشان را نسبت به طرف ایرانی انجام نداده‌اند، دقت و تجدید نظر صورت گیرد.

وی افزود: نباید برای شرکت هایی که همسو با غربی ها و به بهانه تحریم باعث ضرر و زیان تولیدکنندگان ایرانی شده اند، فرش قرمز پهن کرد.

عضو کمیسیون صنایع با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای بازگشت شرکت هیوندای کره به ایران، تصریح کرد: بر اساس قراردادی که شرکت هیوندای با خودروسازان راین داشته است، طرف ایرانی با صرف هزینه زیاد کارخانه‌ای در منطقه محروم تجهیز کرده بود تا محصول هیوندای را تولید کند اما طرف کره‌ای در میانه راه به بهانه تصویب تحریم ها علیه ایران، همکاری خود را قطع کرد در حالی که شرکت راین خودرو مجبور به ارائه خدمات پس از فروش بوده و همچنان بدون حضور و حمایت کره‌ای ها، این خدمات را ارائه می دهد.

عزیزی تأکید کرد: بر اساس این اقدام شرکت کره‌ای و قطع رابطه همکاری، ضرر و زیان زیادی متوجه طرف ایرانی شده است.

وی با انتقاد از شرایط سهل و آسان برای ورود دوباره اینگونه شرکتها به بازار ایران، گفت: اقدامات گذشته این شرکت ها و شرایط و اولویت طرف ایرانی قرارداد نباید به راحتی از ذهن مسئولان وزارت صنعت و فضای کسب و کار ایران پاک شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تأکید کرد: وزارت صنعت باید با دقت وضعیت تعهد شرکت هیوندای در قرارداد قبلی با طرف ایرانی را بررسی کند تا مشخص شود که اگر ضرر و زیانی ایجاد شده است، بر عهده کیست؟

وی تصریح کرد: در صورتی که وزارت صنعت نسبت به این موضوع بی توجهی کند، قطعاً راه برای بدقولی و بد عهدی شرکت های خارجی باز می شود و در آینده باز هم شاهد این اتفاقات خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری فارس