کد خبر: 77736

نوکیا نیامده شمشیر خود را روی اپل کشید

کمپانی فنلاندی از اپل به اتهام نقض ۳۲ ثبت اختراع در بخش دیزپلی، رابط کاربری/UI، نرم‌افزار، آنتن، تراشه‌ها و فناوری کدینگ ویدئویی شکایت رسمی خود را تقدیم مقامات قضایی کرد.
اتاق خبر 24

کمپانی فنلاندی هم‌زمان در دادگاه شرق تگزاس، دادگاه منطقه‌ای دوسلدورف و دادگاه منهایم و مونیخ در آلمان از اپل به اتهام نقض ۳۲ ثبت اختراع در بخش دیزپلی، رابط کاربری/UI، نرم‌افزار، آنتن، تراشه‌ها و فناوری کدینگ ویدئویی شکایت رسمی خود را تقدیم مقامات قضایی کرد.

نوکیا جزییات بیشتری از این شکایت منتشر نکرده است اما اعلام کرده که در سال ۲۰۱۱ با اپل بر سر برخی ثبت اختراعات خود و لایسنس‌ها به توافق رسیده است اما اپل ثبت اختراعات دیگری را از نوکیا برداشت کرده و در قبال آنها پرداختی انجام نداده است.

«ایکا راهناستو» مدیر بخش ابداعات و نوآوری نوکیا دراین‌باره فقط به ذکر این نکته بسنده کرد که نوکیا سال‌هاست بسیاری از نوآوری‌های دنیای موبایل را در اختیار دارد و سایر کمپانی‌ها ازجمله اپل آنها را نقض کرده‌اند و بعد از سال‌ها مذاکره تصمیم گرفته‌اند که این شکایت انجام شود تا حقشان گرفته شود.

نوکیا همچنین قصد شکایت از اپل در سایر کشورها را نیز در سر می‌پروراند.

از سوی دیگر،اپل هم روز سه‌شنبه از دو کمپانی Acacia و Conversant شکایت کرد. این دو کمپانی در کار ثبت اختراعات و نوآوری‌ها و مالکیت معنوی بوده و اپل معتقد است که این دو سعی دارند آنها را بازور و با بهانه سرکیسه کنند.

«جان روزنستاک» سخنگوی اپل می‌گوید ما همیشه سعی کرده‌ایم عادلانه حق ثبت اختراعات را بپردازیم اما نوکیا به حق خود قانع نبوده و از راه‌های غیرمنصفانه سعی کرده است از ما اخاذی کند که ما نیز زیر بار نرفته‌ایم.

شکایت اپل از این دو کمپانی تنها یک روز پس از گماشته شدن «بوریس تکسلر» به سمت مدیر اجرایی Conversant انجام می‌شود. بوریس تکسلر به‌عنوان مدیر لایسنس و ثبت اختراعات اپل از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ در این کمپانی کار می‌کرده است و نصف وظایف او به دعوا با سامسونگ نیز ختم می‌شود.

Acacia در نیوپورت بیچ کالیفرنیا مستقر است و یکی از شعبه‌های آن در تگزاس امسال در سپتامبر توانست ۲۲ میلیون دلار از اپل در یک دادگاه مستقل به‌عنوان جریمه نقض ثبت اختراع بگیرد.

همین‌طور کمپانی Conversant اعلام کرد بابت نقض ثبت اختراع در دو گوشی هوشمند از اپل ۷.۳ میلیون دلار دریافت کرده است و حالا مدیران جدید نوکیا با تکیه‌بر این دو کمپانی قصد دارند تا می‌توانند اپل را تیغ بزنند و به همین خاطر اپل زیر بار نمی‌رود.

نوکیا با مدیریت مایکروسافت به مدت ۱۰ سال لایسنس و حق تولید گوشی هوشمند را به HMD فنلاند داده است و فنلاندی‌ها اکنون دوباره سوار بر نوکیا شده‌اند.

منبع: خبرآنلاین