کد خبر: 77331
یادداشت

«مشایی» گزینه پنهانی انتخابات 96 ؟

یکی از حواشی که انتخابات سال ۹۲ داشت، حضور اسفندیار رحیم مشایی برای ثبت نام در این کارزار سیاسی بود.
اتاق خبر 24

در آن زمان هیچکس تصور نمی کرد که فردی مانند مشایی که مخالفت های فراوانی با حضور وی در کابینه شده بود، با همراهی و تشویق احمدی نژاد به صحنه بیاید. فردی که احمدی نژاد به خاطر وی تصمیمات خاص و فراوانی گرفت.

بازی انحراف

در آن دوران بسیاری از جریان های سیاسی که با احمدی نژاد مخالف بودند ولی توانایی مقابله با او را در خود نمی دیدند، با الصاق برچسب انحرافی به مشایی و اطرافیانش، تلاش کردند تا آنها را از او دور کنند، ولی اینگونه نشد. هرقدر فشار جریان های سیاسی برای محدود کردن مشایی و یارانش بیشتر می شد، احمدی نژاد با قدرت بیشتری از آنها دفاع و مخالفانش را از دولت حذف می کرد.

جدال ۹۲

بعد از حضور همزمان مشایی و هاشمی در انتخابات و حذف هر دو توسط شورای نگهبان، این فشارها بر یارغار احمدی نژاد بیشتر و همه می گفتند که وی، به دلیل آنکه رییس جریان انحرافی است از رقابت ها حذف شد. مشایی هیچگاه در رابطه بااین جریان موضع خاصی نگرفت و از سوی دیگر اصولگرایان هرگاه که سعی داشتند سخنی به میان بیاورند،برای آنکه خود را پایبند به انقلاب جلوه دهند، خطوط قرمز خود را فتنه و انحراف می خواندند.

ناپدید شدن مشایی

بعد از پایان دولت دهم، مشایی به شکل عجیبی خود را از رییس سابقش دور کرد و در محافلی که احمدی نژاد حضور داشت دیگر اثری از اسفندیار رحیم مشایی نبود. نه تنها مشایی در اطراف احمدی نژاد دیده نمی شد، بلکه نزدیکانش مانند بهمن شریف زاده و ملک زاده نیز، ناپدید شده بودند. این روند ادامه داشت تا اینکه در ختم یکی از نزدیکان احمدی نژاد، بار دیگر مشایی مشاهده شد. در دورانی که وی مشاهده نمی شد هرگاه از دولتمردان بهاری سراغ وی را می گرفتیم، مدعی می شدند مشایی در حال تفسیر قرآن و گذراندن امور شخصی است. ولی با توجه به شعاری که وی بر زبان داشت و می گفت:« ما زنده به آنیم که آرام نگیریم،موجیم که آسودگی ما عدم ماست» این ادعا قابل قبول نیست. بدون شک مشایی میدان را از حضور فیزیکی خود تهی کرده بود تا بار فشارها بر روی او و احمدی نژاد برداشته شود ولی راهبری ایدئولوژیکی مشایی قابل حذف نبود.

رای استراتژیک

بدون شک اسفندیار رحیم مشایی در این روزگاری که احمدی نژاد از حضور در انتخابات نهی شده است و اصولگرایان نیز تا کنون به وحدت نرسیده اند می تواند گزینه پنهانی برای مقابله با گزینه احتمالی اعتدالیون، یعنی حسن روحانی باشد. اینکه در برخی اخبار گفته ‌می شود، اسفندیار رحیم مشایی در سال ۹۲ رای خود را به سبد حسن روحانی ریخته است، چندان دوراز ذهن نیست چرا که در آن دوران گزینه هایی که وجود داشتند، به طور حتم زاویه فکری بیشتری با مشایی داشته و به دنبال حذف کامل این جریان بودند. اما رای مشایی و به طور حتم احمدی نژاد و یارانش به روحانی در آن سال زمینه را برای بقای این جریان ولو در خفا فراهم ساخت تا شاید امسال بتواند یک بار دیگر شانس خود را برای حضور در عرصه انتخابات امتحان کند.

گذشته از نگاه سیاسی و ایدئولوژیکی مشایی، وی طرفدارنی دارد که می توانند انتخاباتی پرشور را برای کشور رقم بزنند و بدون شک در این بازه زمانی و بدون حضور احمدی نژاد تنها کسی که بتواند مردم را پای صندوق رای بکشاند تا بین گزینه های موجود رای بهتری دهند، مشایی است.

 

منبع: نامه نیوز


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.