کد خبر: 76900

شرایط طبیعی در سینما وجود ندارد

 هنوز جنگ و دفاع ادامه دارد و هنوز پیکر شهدای مدافع حرم به کشور می آید. هنوز مرزها و مناطق ما ناامن است و هنوز مقاومت وجود دارد. من از افرادی که دنبال ساخت فیلم هندی هستند انتظاری ندارم اما از بچه هایی که یک روزی آرمانی داشتند هنوز انتظار دارم.
اتاق خبر 24

فیلم سینمایی «شرفناز» که این روزها در حال اکران است، داستانی با محوریت تکفیری ها در مناطق مرزی ایران دارد. فیلمی که تلاش دارد نگاه مخاطب را به سمت مسائل مهم کشور و منطقه جلب کند. کارگردان فیلم «شرفناز» در گفتگو با «سراج24» درباره دغدغه هایی که منجر به ساخت این فیلم شد، عنوان کرد: « برای من ایران مساله است و به نظرم اگر حواسمان را جمع نکنیم به مشکل برمی خوریم. دشمن بیخ گوش ما است و باید مواظب باشیم. مناطق مرزی ما با خطر مواجه است اما هنوز مسئولان فرهنگی درک نکرده اند چون در این حوزه صاحب نداریم که بخواهد فیلمی استراتژیک بسازد. می خواهند کاری کنند که ما بچه های جنگ فکر کنیم اشتباه کرده ایم! کاری کردند که من و بازیگرانم فکر کنیم که اشتباه کردیم فیلمی با موضوع تکفیری ها کار کردیم.»
حسن نجفی که که از دوران جنگ تحمیلی در جبهه ها اقدام به راه اندازی و کارگردانی گروه‌های نمایشی کرده بود، در حالی به سراغ موضوعی استراتژیک رفته است که در اکران با شرایط ناعادلانه ای مواجه شده است، این کارگردان در خصوص شرایط اکران فیلم های سینمایی در این روزها گفت: «خوشبختانه من یک ریال بابت ساخت این فیلم از دولت پول نگرفتم. مسئولان ذائقه مردم را به سمت نزول کشانده اند و وقتی فیلمی می خواهد حرف جدی بزند دچار مشکل می شود. من بعد از ساخت «شرفناز» رفته بودم ترکیه و برای فیلم جدیدم تهیه کننده پیدا کرده بودم و قرار بود درباره آوارگان سوریه در استانبول فیلم بسازم اما آقایان نگذاشتند ساخته شود. 2 سال سرگردانم کردند و با وجودی که پروانه ساخت داشتم به سادگی کنار گذاشتند!»

وی ادامه داد: «شرایط فیلم من مهم نیست و من از هیچ کس بابت آن نگران نیستم چون می دانم پا روی چه میدانی گذاشته ام. اما می خواهم بگویم که ما تخریب چی های خوبی داشتیم که رهایشان کردیم. اگر چه فعالیت در مسیری دغدغه مند سخت شده است اما باید تلاش کرد. من با همه سختی ها باز هم به دنبال ساخت فیلم هایی با موضوعات حساس منطقه خواهم بود.»

حسن نجفی که در پروژه سینمایی «حضرت محمد(ص)» به عنوان دستیار و همراه مجید مجیدی فعالیت داشت، درباره شرایط ساخت فیلم «شرفناز» گفت: «قرار نبود «شرفناز» به این صورت ساخته شود چون فیلمنامه اولیه اش برای تلویزیون نوشته شده بود که خیلی هم خوب بود. بعد که شرایط ساخت آن فراهم نشد من آن فیلمنامه را تبدیل به نسخه سینمایی کردم و با عجله ساخته شد. برای همین امکان دارد فیلمنامه اش دچار مشکل باشد. اما این فیلم در مورد انتخاب لوکیشن و قاب ها و کارگردانی به نظرم ویژگی های بسیاری دارد. بایرام فضلی فیلمبردار فیلم شخص ایده پردازی است و همکاری خیلی خوبی با هم داشتیم. بازی ها و طراحی چهره پردازی و لباس خوبی هم داریم. موسیقی «شرفناز» را هم آقای حسین علیزاده کار کرد اما هیچ کسی درباره اش حرف نزد.»

کارگردان فیلم تلویزیونی «آسمان هشتم» درباره وضعیت امروز تولید و پخش فیلم های سینمایی گفت: «متاسفانه من بعضی فاکتورهای سینمای امروز را نداریم که با هیاهو و با سوژه های سطح پایین و با یکسری ستاره ها می خواهند فیلم بسازند اما من به این نوع سینما دهن کجی می کنم. من نمی توانم از آن قانون تبعیت کنم و در پوستر فیلمم یک زن زیبا را با آرایش زیاد نشان دهم! متاسفانه پخش کننده ها وقتی با فیلمی مواجه می شوند به دنبال این هستند که آیا بازیگر زیبایی در فیلم داریم یا نه! مشکلات ما زیاد است و این جایزه های جهانی هم شوخی است.» نجفی ادامه داد: «شرایط طبیعی در سینما وجود ندارد تا بخواهیم ببینیم اصلا درست عمل کرده ایم یا نه؟ به هر حال آدم باید انتخاب کند که به سمت سینمای بدنه می خواهد برود و یا سینمایی که حرفی برای گفتن دارد و دغدغه مند است. من هم بلدم فیلم هندی بسازم اما نمی خواهم به این سمت بروم و امیدوارم مجبور به آن شرایط نشوم و به آرمان های خود پشت پا نزنم. به هر حال برخی ها از این مرحله گذر کردند و دیگر مسیر خود را انتخاب کردند اتفاقا آدم هایی که دنبال ساخت آن فیلم های سطحی هستند در گذشته خیلی هم شعار می دادند اما به تدریج عملکردشان تغییر کرد.»

کارکردان فیلم «شرفناز» ضمن اشاره به اهمیت دفاع و لزوم درک شرایط منطقه نزد مسئولان فرهنگی افزود: «هنوز جنگ و دفاع ادامه دارد و هنوز پیکر شهدای مدافع حرم به کشور می آید. هنوز مرزها و مناطق ما ناامن است و هنوز مقاومت وجود دارد. من از افرادی که دنبال ساخت فیلم هندی هستند انتظاری ندارم اما از بچه هایی که یک روزی آرمانی داشتند هنوز انتظار دارم که بدانند جنگ هنوز تمام نشده است و نباید بی خیال شد. ما راهی را شروع کردیم که تا آخر باید برویم.»

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.