کد خبر: 76728

رکورد قیمت نفت ایران شکسته شد

برای نخستین بار از ابتدای سال ۲۰۱۶ قیمت هر بشکه نفت خام صادراتی ایران با ثبت جهش قیمتی بیش از چهار دلار از مرز ۵۰ دلار عبور کرد تا یک رکورد جدید قیمتی به ثبت برسد.
اتاق خبر 24

در آستانه عملیاتی شدن توافق اوپک و غیر اوپکی‌ها برای کاهش نزدیک به دو میلیون بشکه‌ای تولید نفت، قیمت طلای سیاه در معاملات منتهی به نهم دسامبر با افزایشی خیره کننده در بازار روبرو شد.

بر این اساس قیمت تمامی شاخص‌های معتبر نفت خام جهان همچون برنت دریای شمال، وست تگزاس آمریکا، سبد نفتی اوپک، شاخص نفت عمان و دوبی همگی از محدوده بشکه‌ای ۵۰ دلار عبور کردند.

قیمت سبد نفتی اوپک با ثبت افزایشی حدود چهار دلار و ۲۵ سنت در محدوده ۵۰ دلار و ۶۹ سنت، قیمت نفت خام شیرین آمریکا (وست تگزاس) با ثبت افزایشی دو دلار و هفت سنتی در محدوده ۵۰ دلار و ۹۷ سنت و قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با ثبت افزایشی سه دلاری در محدوده ۵۲ دلار و ۴۴ سنت در بازار معامله شده است.

علاوه بر این در ادامه جهش بهای طلای سیاه در بازار، در معاملات منتهی به ۹ دسامبر ۲۰۱۶ میلادی قیمت هر بشکه نفت شاخص دوبی با ثبت چهار دلار و ۵۲ سنت در محدوده ۵۱ دلار و ۱۱ سنت و قیمت شاخص نفت عمان با ثبت چهار دلار و ۵۹ سنت در محدوده ۵۱ دلار و ۷۹ سنت در بازار داد و ستد شده است.

رکورد قیمت نفت ایران شکسته شد

همزمان با جهش بی سابقه قیمت نفت خام در بازار، بهای هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران هم در معاملات منتهی به نهم دسامبر افزایشی بیش از چهار دلاری داشته است.

بر این اساس قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با ثبت افزایشی چهار دلار و ۲۲ سنت در محدوده ۵۰ دلار و ۸۵ سنت به مشتریان عرضه شده که افزایش قیمت نفت ایران به بشکه‌ای بیش از ۵۰ دلار برای نخستین بار بوده که در معاملات سال ۲۰۱۶ میلادی به ثبت رسیده است.

علاوه بر این، مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران اعلام کرده است: قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم با ثبت افزایشی حدود چهار دلار و ۳۱ سنتی برای نخستین بار از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون در محدوده ۴۹ دلار و ۶۸ سنت تحویل مشتریان آسیایی و اروپایی شده است.

از سوی دیگر از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران حدود ۴۰ دلار و ۳۵ سنت و متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی کشور حدود ۳۸ دلار و ۴۰ سنت بوده که کماکان شکاف قیمتی حدود ۱۰ دلار نسبت به متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر