کد خبر: 74901

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

در حالی که به رغم توافق اوپک و روسیه برای کاهش تولید، تولید تقریبا در همه مناطق عمده صادر کننده نفت افزایش یافته، و این نگرانی تقویت شده که مازاد عرضه موجب در بازار ممکن است در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه پیدا کند، قیمت نفت امروز کاهش داشت.
اتاق خبر 24

به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 19 سنت، معادل 0.3 درصد کاهش نسبت به رقم پایانی روز دوشنبه، به 54 دلار و 75 سنت رسید.

قیمت نفت خام آمریکا نیز 32 سنت، معادل 0.6 درصد کاهش داشت و به 51 دلار و 47 سنت رسید.

تجار گفتند، کاهش قیمت ها به دلیل افزایش تولید اوپک و روسیه در ماه نوامبر بوده است.

بر اساس تحقیقی که امروز منتشر شد، تولید نفت اوپک در ماه نوامبر به 34.19 میلیون بشکه در روز رسیده که بیشتر از 33.82 میلیون بشکه ماه اکتبر بوده و رکورد بالاترین میزان تلوید این سازمان را بار دیگر جابجا کرده است.

روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد که متوسط تولیدش در ماه نوامبر به 11.21 میلیون بشکه در روز رسیده که در طی حدود 30 سال گذشته بی سابقه است.

این بدان معناست که اوپک و روسیه به تنهایی تقریبا نیمی از کل تقاضای جهانی نفت را تامین می کنند. تقاضای جهانی برای نفت اندکی بالاتر از 95 میلیون بشکه در روز است.

این اخبار تنها چند روز پس از آن منتشر می شود که اوپک و روسیه توافق کردند که تولید خود را در سال 2017 کاهش دهند. انتشار خبر این توافق قیمت نفت را بیش از 10 درصد افزایش داده است.

در اقدامی دیگر که نشان دهنده تداوم جنگ بر سر سهم بیشتر از بازار به خصوص در آسیاست، شرکت آرامکوی عربستان قیمت نفت سبک خود برای ماه ژانویه در بازار آسیا را 1.20 دلار نسبت به ماه دسامبر کاهش داده است.

اما تحلیلگران گفتند، بعید است قیمت نفت به سطح قبل از توافق هفته گذشته اوپک برگردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم