کد خبر: 731
نرخ پوسیدگی دندان در سطح کشور ‌بیش از ۲ درصد است

خبر خوش وزیر بهداشت برای بیماران سرطانی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای بیماران مبتلا به سرطان برنامه مفصلی داریم که بعد از ۱۵ اردیبهشت اعلام می‌شوند.
اتاق خبر 24

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره تکمیل پروژ‌ه‌های بیمارستان‎های نیمه کاره به ویژه حضرت ولیعصر(عج) اراک اظهار داشت: بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) اراک باید 20 -30 سال پیش جایگزین می‎شد.

وی افزود: برای تکمیل این بیمارستان سال گذشته اعتبارات قابل توجهی تخصیص نگرفت اما امسال تلاش شده حدود 200 میلیارد ریال اعتبار صرف این کار شود اما با توجه به وضعیت موجود، هزینه‌ای حدود 5 برابر این مبلغ برای تکمیل آن نیاز است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: تنها راه تامین اعتبار مورد نیاز تبدیل به احسن بخشی از املاک است که باید شهرداری و شورای شهر در این زمینه همکاری کنند تا از این راه ثروتی خلق شود و بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) اراک را تکمیل کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی ‌با اشاره به کمک مردم و مسئولان گفت: اگر مردم و مسئولان کمک کنند این بیمارستان تا قبل از پایان این دولت و حتی زودتر می‎تواند ساخته شود‌.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار تسنیم درباره برنامه‌های دولت برای اجرایی شدن سیاست‌های کلی نظام سلامت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد گفت: مقام معظم رهبری سال گذشته سیاست‎های کلی را ابلاغ فرمودند که در این راستا داشتن «پیوست سلامت» طرح‌های ملی امری ضروری است، اما متاسفانه پروژه‎هایی افتتاح می‎شوند که حداقل خدمات و اعتبارات بهداشتی و درمانی ندارند، این وظیفه بهداشت و درمان نیست که یک عده‎ای بیماری تولید کنند و ما درمان کنیم، این شدنی نیست.

وی افزود: درباره بیماران خاص کارهای سال 93 را ادامه می‏‌دهیم و این بیماران مطمئن باشند که خدمات ما امسال کمتر از سال قبل نمی‏‌شود. اینکه بتوانیم قدم‎های بیشتری برداریم منوط به چگونگی تخصیص اعتبارات است. برای بیماران مبتلا به سرطان نیز برنامه مفصلی داریم که بعد از 15 اردیبهشت اعلام می‌شوند.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: برخورد احساسی در این موضوع جایز نیست و همه باید عقلانیت را به‌کار ببندند، برای تکمیل بیمارستان پول نیاز است و مسیر دیگری برای تامین آن وجود ندارد؛ اگر هست نشان دهند، بیمارستانی که در شان مردم باشد و پزشکان و تجهیزات خوب داشته باشد مهم نیست زمینش 10 هزار متر باشد یا 2هزار متر، مردم فضای سبز نمی‎خواهند، مردم خدمات خوب و ارزشمند می‎خواهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: سرپرست استانداری مرکزی پیشنهادی مبنی بر تبدیل وضعیت دو بیمارستان امیرکبیر و طالقانی مطرح کرده تا از طریق ارزش افزوده این دو بیمارستان، بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) اراک را پرتعداد از نظر تخت، مدرن و مجهز بسازیم، یک هیئت برای مطالعه این موضوع اعزام می‎شوند.

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سئوال دیگری درباره تاسیس بیمارستان سوانح و سوختگی گفت: همه مجموعه‎ها باید تلاش کنند، نمی‎شود پتروشیمی و پالایشگاه و نیروگاه هسته‎ای در استانی باشد اما هیچ احساس مسئولیتی نکنند.

وی ادامه داد: استاندار مرکزی اقدامات اولیه برای تاسیس چنین بیمارستانی را انجام داد اما باید گفت هزینه تجهیز بیمارستان بیش از ساخت آن است و هزینه نگهداری بیمارستان در مدت سه سال معادل هزینه ساخت و تجهیز آن است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد کرد: درباره حادثه‎ای که هفته پیش در پالایشگاه شازند اتفاق افتاد باید گفت که قرار نیست هزینه‎های آن از سایر بخش‌ها و زندگی و سلامت مردم پرداخت کنیم، پتروشیمی، پالایشگاه تاسیس شده باید از درآمدش برای سلامت مردم هزینه کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به ئسوال خبرنگاری در رابطه با خدمات دندان‌پزشکی تصریح کرد: در مورد دندانپزشکی در حوزه بهداشت بنا داریم همه افراد زیر 14 سال را تا پایان سال تحت پوشش قرار دهیم، با توجه به نزدیکی به تعطیلی مدارس، قرار است مقطع ابتدایی و پایه اول قبل از تعطیلی‎ها تحت پوشش قرار گرفته و خدمات فلورایدتراپی انجام و پوسیدگی دندان‎ها نیز درمان شود.

قاضی‌زاده‌هاشمی نرخ پوسیدگی دندان در سطح کشور را بیش از 2 درصد اعلام کرد و گفت: درحال حاضر نرخ پوسیدگی دندان در کل کشور بیش از 2 درصد بوده که قرار است طی یک برنامه 5 ساله به زیر 1 درصد برسد.

وی افزود: درباره بیمارستان تخصصی درمان سرطان آیت‌الله ‌خوانساری اراک نیز اگر تا پایان امسال طرح توسعه آن اتمام می‏‌یابد، برای کمک به آن 100 میلیارد ریال اعتبار تخصیص می‎دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: نظام ارجاع بیمار در قانون مصوب شده اما مستلزم توسعه پزشک خانواده است که فعلاً در مراحل ابتدایی قرار دارد؛ زیرساخت‎های آن وجود ندارد و تعداد پزشک و آموزش‎ها نیز کافی نیست و از نظر نرم‌افزاری که بتواند به صورت شبکه عمل کنند، 2 سال دیگر زمان نیاز است.

قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به نظام ارجاع در شهرهای زیر 20 هزار نفر گفت: در شهرهای زیر 20 هزار نفر نظام ارجاع داریم اما در بسیاری از شهرستان‏‌ها هنوز بیمارستان وجود ندارد، در اینجا پزشک به کجا ارجاع دهد، بنابراین تاسیس بیمارستان‎ها به عنوان سطح 2 خدمت باید انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: باید بیمارستان مجهز در مرکز استان و بیمارستان‏‌های متوسط در شهرستان‌ها ایجاد کنیم، 10 الی 15 سال زمان نیاز است تا نظام ارجاع در کشور شکل گیرد به شرطی که مجلس و دولت‎های آینده سلامت را دغدغه اصلی خود قرار دهند و منابع پایدار آن را تعریف کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.