کد خبر: 72315
وضعیت جاده ها در مرزهای غربی ؛

ترافیک سنگین در مرزهای کشور/ احتمال بسته شدن موقت مرزهای ایران و عراق

در آستانه اربعین حسینی، بالغ بر 2 میلیون و 100 هزار زائر ایرانی با روادید وارد کشور عراق شده اند.
اتاق خبر 24

سیل مشتاقان زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) از چندین روز قبل خود را به شهر کربلا رسانده اند.

بنا بر اعلام استانداری کربلا بیش از 2 میلیون و 100 هزار زائر ایرانی و 15 میلیون زائر عراقی در کربلا حاضر شده اند.

با توجه به حضور گسترده زائران فاقد روادید در مرز مهران، این مرز همچنان یک طرفه بوده و زائران می توانند تنها پس از زیارت از این مرز وارد کشور شوند.

در حال حاضر ورودی های دو مرز شلمچه و چذابه برای خروج زائران ایرانی از کشور باز است و افراد دارای واردید می توانند در لحظات آخر نیز خود را به کشور عراق برسانند.

به زائرانی که در کشور عراق حضور دارند توصیه شده که پس از زیارت حرم مطهر حضرت علی (ع) در شهر نجف و زیارت بارگاه مقدس امام حسین (ع) در شهر کربلا به ایران بازگردند.

ساعت15:

سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از احتمال بسته شدن موقت مرزهای ایران و عراق خبرداد و گفت: این احتمال وجود دارد که کشورعراق بعد از مراسم اربعین حسینی برای مدت زمان محدود مسیر ورودی مرزهای ایران به کشور عراق را ببندد.

وی افزود: درخواست ما از زائران این است که سفر خود را مدیریت کرده تا بدون مشکل به کشور بازگردند.

ساعت 12: حمیدرضا گودرزی، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین از استقرار 1200 دستگاه اتوبوس در سه مرز شلمچه چذابه و مهران جهت انتقال زائران خبرداد.

وی گفت: ستاد حمل و نقل اربعین حسینی برای تردد آسان زائران از مرزهای کشور تمهیداتی را اندیشیده است.

اربعین

         

ساعت 11: حسین پلارک، رئیس اسکان و تغذیه ستاد اربعین نیز از پخت روزانه 2 میلیون پرس غذا برای زائران حاضر در کشور عراق و زائران پشت مرزهای کشور خبر داد.

وی تصریح کرد: با وجود پیش بینی های صورت گرفته در ستاد اربعین مبنی بر آغاز سفرهای زائران اربعین حسینی از 10 صفر زائران از 5صفر حضور خود در کشور عراق را آغاز کردند.

همچنین حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی گفت: تاکنون بالغ بر 800 هزار زائر ایرانی به کشور بازگشته اند.

وی افزود: هر یک از زائران برای خروج از مرزهای کشور دچار معطلی شده و تلاش می کنیم طی روزهای آینده خروج زائران از پارکینگ ها در کمترین زمان ممکن محقق شود.

         

اربعین

آماده باش هلال احمر برای بازگشت زائران اربعین

ساعت 10: مرتضی سلیمی، سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز از برنامه ریزی و پیش بینی امکانات لازم برای بازگشت زائران پیاده اربعین حسینی در مرزهای کشور خبر داد.

وی در این رابطه گفت: برنامه ریزی لازم برای تقویت قرارگاه های مرزی و پایگاه های امدادی استان های مرزی انجام شده است.

سردار محمد حسین حمیدی، رئیس پلیس راه ناجا نیز گفت: با توجه به آغاز موج دوم بازگشت زائران به ایران شاهد ترافیک در محورهای مرزهای سه گانه کشور هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه موج بازگشت زائران از مرزهای شلمچه، مهران و چذابه آغاز شده است شاهد بار ترافیکی شدید در مسیرهای این مرزها هستیم. با توجه به اینکه مرزمهران یکطرفه شده است ترافیک در مسیر خروجی این مرز دیده می شود اما در مسیر دو مرز شلمچه و چذابه ترافیک دو طرفه است.

همچنین بسیاری از زائران ایرانی نیز طی روزهای اخیر، با مدیریت سفر خود، به کشور بازگشته اند.

        

اربعین

استقبال زائران از مرز مهران برای بازگشت به کشور

ساعت 9: در همین رابطه، محمد بابایی، جانشین رئیس ستاد اربعین ناجا گفت: مرز مهران بیشترین پذیرش زائران بازگشته از کشور عراق را طی 48 ساعته اخیر داشته به گونه ای که 40 درصد از کل زائرانی که وارد ایران شده اند از این مرز بازگشته اند.

وی افزود: درصد قابل توجهی از زائران اربعین حسینی که وارد کشور عراق شد اند تاکنون به کشور بازگشته و برای بازگشت آنها برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته است.

ساعت 8: مجتبی کریمی، رئیس اداره صدور گذرنامه و روادید وزارت امور نیز خارجه گفت: ویزای اربعین یک بار ورود است و زائران نمی توانند با این ویزا دو بار در کشور عراق حاضر شوند.

وی افزود: هر یک از زائران حداکثر می توانند با روادید اربعین 20 روز در کشور عراق حضور داشته باشند

منبع: میزان