کد خبر: 72284

اینجا محل اجتماع شیعیان، مسلمانان و حق طلبان است

به شیعیان یاد دادند اینجا محل اجتماع شماست؛ اینجا میعاد بزرگی است که با جمع شدن در این میعاد، هدف جامعه‌ ی شیعی و هدف بزرگ اسلامی جامعه‌ ی مسلمانان را باید به یادِ هم بیاورید. تشکیل نظام اسلامی و تلاش در راه آن، حتّی در حدّ شهادت، آن هم با آن وضع؛ این چیزی است که باید از یاد مسلمانان نمی رفت و خاطره‌ ی آن برای همیشه زنده می ماند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نهضت حسینی و حرکت و اقدام حضرت زینب سلام‌ الله‎ علیها، ادامه‌ دهنده و تداوم‌ بخش نهضت‌ های حق‌ طلبانه و ترویج دهنده مبارزه با حکومت‌های طاغوتی است. «حضرت زینب سلام‌ الله ‎علیها میدانست خاطره‌ی آن خون جوشنده، سیلاب شهادت و فداکاری را در طول تاریخ، در سرزمین دل انسان‌ های مسلمان به راه خواهد افکند، و افکند. از روز عاشورا این موج خروشان همچنان در طول تاریخ ادامه داشته است. بر اثر خون شهیدان، قدرت‌ های طاغوتیِ بسیاری سرنگون شدند. قدرت طاغوتی بنی امیّه و قدرت‌های بسیاری از بنّی عباس، با تکان شدید این طوفان بنیان­ افکن ستم، بکلّی نابود و ویران شد.

 

حکومت‌ های بسیاری در سرزمین‌ های اسلامی پدید آمد که تنها اسلام و تشیّع به‌ عنوان رگه‌ی پُرتپش و هیجان ­آفرین اسلام باقی ماند. هر چه حکومت‌ های طاغوتی در توان داشتند، کوشیدند؛ امّا از صد سال پیش تا امروز، از روزگار سیّدجمال­ الدّین اسدآبادی و میرزا حسن شیرازی، تا روزگار علمای بزرگی که جنبش مشروطیّت را پی­ ریختند، تا روزگار میرزا کوچک خان جنگلی و تا روزگار سیّدحسن مدرّس و شهید نوّاب صفوی و فداییان اسلام، تا نهضت ملّی و تا لاله زار خونین پانزدهم خرداد سال1342، همه جا نبض خون امام حسین علیه‌ السّلام بود که می‌تپید و قلب شهیدان بود که میزد و پیکر عظیم جامعه‌ ی اسلامی را به حرکت و تلاش در آورد».

 

درواقع با پیروزی انقلاب اسلامی هرچند؛ ما همیشه حسین علیه‌ السّلام را گرامی می داشتیم؛ امّا ملّت ایران هیچ‌ وقت مثل امروز نمی توانسته ادّعا کند شیعه‌ ی امام حسین علیه‌السّلام است. امروز روح عاشورا در سراپای ملّت ما وجود دارد». بنابر این «همانطور که زینب کبری سلام‌ الله ‎علیها عصر عاشورا و شب یازدهم، میان آن همه شدّت و محنت، دست و پای خودش را گم نکرد و مأیوس نشد، ما هم امروز مأیوس نیستیم و نباید باشیم. دقیقا همان مفاهیمی که بار ها مقام معظم رهبری در سخنرانی های سال 63 و 64 خود به آن ها اشاره کرده اند.

 

اهمیّت ویژه اربعین در زنده نگه‌ داشتن یاد شهادت امام حسین (ع) است. بنابراین؛ اساساً اهمیّت اربعین آن است که در این روز، با تدبیر الهی خاندان پیامبر صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله، یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایه‌گذاری گردید.

درسی که اربعین به ما می دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره‌ی شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگه داشت. اگر در مقابل تبلیغات دشمن، تبلیغات حق نبود و نباشد، دشمن در میدان تبلیغات غالب خواهد شد. میدان تبلیغات، میدان بسیار عظیم و خطرناکی است.

 

مسئله آمدن اهل‌ بیت بر سر مزار سیّد الشّهدا علیه‌السلام، در حقیقت امتداد حرکت عاشورا بوده است. با این کار خواستند به پیروان حسین‌ بن‌ علی علیه‌ السلام و دوستان خاندان پیغمبر و مسلمانانی که تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته بودند، تفهیم کنند که این حادثه تمام نشد؛ مسئله با کشته شدن، دفن کردن و اسارت گرفتن و بعد رها کردن اسیران خاتمه پیدا نکرد؛ مسئله ادامه دارد.

به شیعیان یاد دادند اینجا محل اجتماع شماست؛ اینجا میعاد بزرگی است که با جمع شدن در این میعاد، هدف جامعه‌ ی شیعی و هدف بزرگ اسلامی جامعه‌ ی مسلمانان را باید به یادِ هم بیاورید. تشکیل نظام اسلامی و تلاش در راه آن، حتّی در حدّ شهادت، آن هم با آن وضع؛ این چیزی است که باید از یاد مسلمانان نمی رفت و خاطره‌ ی آن برای همیشه زنده می ماند.

 

همان نقطه‌ ای که روزی تصّور میشد همه‌ چیز در آنجا دفن شده است و با آن اصالت‌ها، حقیقت‌ها، ارزش‌ها، و همه‌ ی جلوه‌ های اسلامِ نابِ پیغمبر صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله از میان رفته و تمام شده است، امروز میبینیم که دل‌ های مردمِ دنیا را به خودش جذب کرده است. این، نه به‌ صورت ایمان و باور، بلکه به‌ صورت عشق است. از ایران، عربستان، هندوستان و از اقطار عالم، انسان‌ هایی با اشتیاق به کربلا می روند. پس معلوم میشود که دست‌ های مادّی، هیچ وقت نمی توانند اصالت ها را دفن کنند. اگر مردمی، ضعیف و بی‌ عرضه باشند و جلوی چشم آنها اخفاء و کتمانی انجام گیرد، انسان هایی برانگیخته میشوند که خواهند توانست از آن اصالت ها استفاده کنند.

 

لذا میبینیم که اربعین ما مردم کار دارد نه حکومت ها. راهپیمایی اربعین نیز یک جنبش مردمی است و در آن دست آوردهای مردمی هم یافت می شود.

 

شاید به خاطر همین است که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود فرمودند: «حرکت عظیم میلیونی راهپیمایی اربعین ضامن بقای کشور است»

 

راهپیمایی اربعین عمق استراتژیک نظام است. دشمن بسیاری اوقات می‌خواهد این مسیرها را نا امن نشان دهد تا این وحدت‌ها و هزینه ها شکل نگیرد. یعنی می‌خواهند انسان‌ ها از این سرمایه‌ های بدنی و اقتصادی خودشان برای این محشر کبری استفاده نکنند، محشری که واقعا به سمت ظهور است. یعنی در ظهور هم چنین اتفاقی را شاهد خواهیم بود. این باید یک جا به صورت مکرر تجربه شود. امروز این تجربه منحصر به شیعیان نیست، اهل سنت و آزادی‌ خواهان جهان در حال پیوستن به آن پیوستن به آن هستند. حرکتی که هم بقای کشور و هم بقای اسلام به آن موضوع بسته است.

اتحاد نتیجه خاص این راهپیمایی است. تجربه ی سال ها نزاع اعراب و ملل اسلامی با یکدیگر و بی اعتنایی و مفارقت های ریشه ای نشان داد که هیچ چیز مانند خون سید الشهدا قادر به جمع کردن مسلمانان دور هم نیست.

امسال در مسیر نجف تا کربلا شاهد وسیع ترین نماز جماعت دنیا بودیم. کاروان اهل تسنن، پیروان حضرت یحیی، مسیحیان و دیگر ادیان نشان گر یک چیز است. اتحاد...

 

نماز جماعت نجف تا کربلا

 

سفر اربعین شهدای کربلا، سفری است که در آن میهمان و میزبان سود میکنند. جای میزبان و میهمان عوض میشود. موکب‌ها برای خدمت‌رسانی به زائران از هم پیشی می‌گیرند. صاحب موکب وسط راه آمده و با التماس از زوار سیدالشهدا می‌خواهد پا در موکب محقرش بگذارند، روی تشکچه‌هایی که چیده شده بنشینند و از خوراکی‌ هایی که آماده کرده است، تناول کنند.

01

 

موکب

 

گوارای وجود لایقان زیارت حضرت سیدالشهدا باد که جرعه جرعه از دستان مبارک حضرتش که از آستین موکب داران بیرون زده است می بهشتی مینوشند...


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.