کد خبر: 70365
نیویورک تایمز؛

ابزار جدید تهران علیه واشنگتن

در ماه‌های اخیر با اتفاقات عجیبی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ داده است، ایرانی‌ها با پخش زنده مناظرات انتخاباتی به دنبال مسخره کردن آمریکا هستند.
اتاق خبر 24

پخش زنده مناظرات انتخاباتی آمریکا در ایران برای رسانه های آمریکایی نگران کننده بوده و روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز (New York Times) با انتشار گزارشی تحت عنوان "ابزار جدید تبلیغتی ایران: پخش زنده مناظرات کلینتون و ترامپ" از تمسخر آمریکا توسط ایران سخن به میان آورده است.

در این گزارش آمده است: «در گذشته ایرانی ها برای تمسخر ایالات متحده، تمثیل "عمو سام" [ نماد ملی آمریکا] و یا "مجسمه آزادی" را به آتش می کشیدند. اما در ماه های اخیر با اتفاقات عجیبی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ داده است، ایرانی ها با پخش زنده مناظرات انتخاباتی به دنبال مسخره کردن آمریکا هستند.
 
تلویزیون دولتی ایران برای اولین بار، روال عادی برنامه های خود را تغییر داد و هر سه مناظره انتخاباتی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ را به صورت زنده پخش کرد.»
 
رسانه های داخلی آمریکا و همچنین رسانه های بین المللی، این مناظرات را «چندش آور»، «فاجعه بار»، «افتضاح تاریخی»، «زشت ترین در تاریخ انتخابات آمریکا»، «مبتذل» و صحنه ای سرشار از «توهین و اهانت» توصیف کرده اند.
 
وال استریت ژورنال (WSJ) پس از مناظره ترامپ و کلینتون نوشت: «در این مناظره دو تن از نامحبوب ترین نامزدهای انتخابات در تاریخ مدرن به جان هم افتادند تا نقاط ضعف یکدیگر را به رخ بکشند؛ از توهین های جنسی و دفاع از تجاوز جنسی گرفته تا متهم کردن یکدیگر به فریبکاری و دروغگویی.»
 
نشریه آمریکایی "آتلانتیک" نیز این مناظرات را «مناظراتی فاجعه بار» توصیف کرده و نشریه "پولیتیکو" نیز آن را "زشت ترین مناظرات در تاریخ آمریکا" توصیف کرده و نوشت: «این مناظرات تقریبا سخنرانی های بی وقفه ای پر از کلمات زننده و سراسر رذالت بوده است.»
 
نیویورک تایمز در ادامه ضمن ادعای اینکه اطلاعات مربوط به آمریکا در ایران به راحتی در دسترس نیست و پخش مناظرات انتخاباتی آمریکا در ایران امری عجیب است، می نوسید: «در کشوری که اطلاعات مربوط به آمریکا و به طور کلی ترسیم دموکراسی غربی به شدت تحت کنترل قرار دارد، تصمیم برای پخش زنده مناظرات انتخاباتی آمریکا بی سابقه بوده است.
 
کارشناسان داخلی ایران می گویند که انتخابات آمریکا نه تنها تهدیدی برای ایران نیست بلکه فرصتی مناسب نیز هست. "حمید رضا ترقی" یکی از تحلیلگران محافظه کار ایرانی که از میهمانان دائمی برنامه های تلویزیون ایران است می گوید: "ما فقط باید عقب بنشینیم و اجازه دهیم کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا خودشان را نشان دهند که چقدر ابله هستند. بهترین راه برای اثبات فساد و وقاهت دولت آمریکا، پخش زنده تلویزیونی این مناظرات و این افراد است."
 
در واقع نظام سیاسی ایران از مبارزات انتخاباتی آمریکا لذت می برد نه به خاطر آنکه مقامات ایرانی طرفدار نامزدی خاص در این انتخابات باشد بلکه آن ها می گویند مناظرات انتخاباتی آمریکا "فاجعه" دموکراسی آمریکایی را به نمایش می گذارد.
 
آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران نیز انتخابات آمریکا را "صحنه ای برای افشای جنایات و افتضاحات آن ها" خوانده است. او به مسائل مطرح شده در رابطه با تجاوز جنسی و اتهام خیانت در مناظرات اشاره کرده و می گوید: "اظهارات مطرح شده توسط این دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا در چند هفته گذشته در رابطه با مسائل غیر اخلاقی -که البته بسیاری از آنها بی اساس هم نیست- برای نابودی آبروی آمریکا کافی است."
 
البته برای ایرانی هایی که تمایلی به دیدن مناظرات انتخاباتی ندارند، تلویزیون ایران گزینه دیگری دارد. در هفته های اخیر سریال "خاله پوشالی" از تلویزیون ایران پخش می شود.»
 

 

1
منبع: جام نیوز