کد خبر: 69355

حسابرسی خوش قول ها و بد قول ها

دیروز گزارش 6 ماهه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از روند اجرای برجام توسط سید حسین نقوی حسینی در ۶ بخش مشتمل بر مقدمه از شرایط کلی برجام، نحوه اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام، نحوه اجرای تعهدات طرف مقابل خارجی، آخرین وضعیت تحریم‌ها، ‌شرایط تحریم‌های جدید، ارزیابی کمیسیون از وضع برجام و پیشنهادات ، ارائه شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در تیرماه سال یک هزار و سیصد و نود و چهار «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام»، توسط جمهوری اسلامی ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، به اضافه آلمان، که از آن‌ها به عنوان 1+5 یاد می‌شود مورد توافق قرار گرفت. با توجه به آثار احتمالی مثبت یا منفی برجام بر ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیتی کشور، از یک سو و آرای موافقان و منتقدان از سوی دیگر، مراحل بررسی این موضوع در مجلس شورای اسلامی و نیز شورای عالی امنیت ملی طی و پس از تأیید مشروط مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه‌ای مدظله العالی در نهایت، در تاریخ بیست و ششم دی ماه یک هزار و سیصد و نود و چهار، اجرایی گردید.

دیروز گزارش 6 ماهه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از روند اجرای برجام توسط سید حسین نقوی حسینی سخنگوی این کمیسیون در جلسه علنی مجلس قرائت شد.

این گزارش در ۶ بخش مشتمل بر مقدمه از شرایط کلی برجام، نحوه اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام، نحوه اجرای تعهدات طرف مقابل خارجی، آخرین وضعیت تحریم‌ها، ‌شرایط تحریم‌های جدید، ارزیابی کمیسیون از وضع برجام و پیشنهادات ، ارائه شد.

 

برجام

گزارشی که دیروز در صحن مجلس قرائت شد خیلی عادلانه و منصفانه از خوش عهدی های ایران در قبال برجام و متقابلا بدعهدی های طرف قبلی سخن به میان آورد. مطالبی که همیشه در خلال تصویب برجام از جانب منتقدان گوشزد میشد و دولت آن ها را دلواپس خطاب میکرد.

حال باید دید در ادامه ی راه در قبال این همه خدمات و خوش عهدی چیزی نصیب ایران میشود یا خیر؟

سرفصل بد عهدی های طرف غربی و به طور خاص آمریکا به صورت خلاصه از قرار زیر است:

1- ایجاد رعب و وحشت میان بانک های بزرگ جهان با تهدید های جریمه و تحریم به خاطر انجام روابط و معاملات با بانک های ایرانی
2- عدم پوشش فراگیر بیمه های بین المللی برای ایران
3- سنگ اندازی در مسیر مبادلات مبتنی بر دلار
4- عدم همکاری طرف‌های مقابل در راستای اثربخشی رفع تحریم ها بر اساس برجام
5- تحریم یازده شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی در تاریخ 27 دی ماه نود و چهار یعنی در روز دوم اجرایی شدن برجام
6- تصویب و اجرای قانون موسوم به ویزا که در دسامبر سال گذشته میلادی در کنگره آمریکا تصویب شد
7- دستبرد دو میلیارد دلاری آمریکایی‌ها به اموال ایران
8- امضای وضعیت اضطراری علیه ایران توسط اوباما
9- مصادره 8/2 میلیون دلاری
10- تحریم‌های ایران به واسطه توانمندی دفاعی
11- تحریم های جدید به بهانه‌های حقوق بشری
12- تأخیر در صدور مجوز خرید هواپیما (بوئینگ و ایرباس) که این ممانعت و تأخیر کاملاً بر خلاف متن صریح برجام می‌باشد

بعد از شفاف سازی مجلس درباره بدعهدی های طرف غربی پیشنهادات و جمع بندی هایی نیز از طرف کمیسیون مربوطه ارایه شد که در زیر به آن اشاره می شود:

انجام تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام نشان‌دهنده اصول اسلامی حاکم بر رفتار نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی است و بر اساس همین اصل، تمام تعهدات خود را در اجرای برجام به طور کامل عملی ساخته است.

از طرف دیگر، آمریکا به عنوان کشوری که در عرصه جهانی به بدعهدی، پیمان شکنی و پایبند نبودن به توافق‌ها شناخته شده و مشهور است، در آزمون اجرای برجام نیز چهره‌ای بسیار بدتر از گذشته در افکار عمومی ملت ایران از خود ترسیم کرد.

جمهوری اسلامی ایران در این کارزار نفس‌گیر سیاسی موفق شد اضافه بر لغو قطعنامه‌های ظالمانه علیه منافع ملی کشورمان، نقطه پایانی بر اتهام بی‌پایه و ناروای فعالیت‌های نظامی در عرصه نظامی یعنی PMD بگذارد و عملاً فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را در مسیری ادامه دهد که قدرت‌های بزرگ جهانی آن را به عنوان حق مسلم آنان بپذیرند.

لغو تدریجی بعضی از تحریم‌ها و بازگشت صادرات نفت به میزان تقریبی قبل از تحریم از نقاط برجسته دیگر اجرای برجام است.

در شرایط فعلی، چالش اصلی جمهوری اسلامی ایران با آمریکاست که با بدعهدی و پیمان‌شکنی و مانع تراشی‌های خصمانه از اجرای برجام جلوگیری می‌کند، لکن سرانجام ناگزیر خواهد شد که با توجه به مقاومت و پایمردی مردم انقلابی ایران اسلامی به تعهدات برجامی و بین‌المللی خویش عمل کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی فلسفه و هدف مذاکرات و پذیرش برجام را رفع تمامی تحریم‌های ظالمانه دانسته و تحقق نیافتن آن را خسارت محض عنوان کردند. از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات تعیین شده مربوط به خود را در برجام به اقرار و اعتراف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرا کرده است، ولیکن کارشکنی‌های ظالمانه و خصمانه ایالات متحده مانع اجرای کامل برجام و رفع تمامی تحریم‌های مالی و بانکی شده است از این رو مجلس شورای اسلامی دولت جمهوری اسلامی ایران را ملزم می‌کند که در اجرای قاطع بندهای نُه گانه ماده واحده قانونی مصوب 21/7/1394 موسوم به قانون "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام" صریح، شفاف و به‌موقع اقدام کند و به همراه گزارش‌های مرحله‌ای 3 ماهه روند اجرای برجام، گزارش اقدامات متناسب و متقابل را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ارسال نماید.

 

*** نکته ای که وجود دارد این است که ظاهرا دولت بر اثر ذوق زدگی حاصل از به فرجام رسیدن برجام نمیخواست و شاید نمیخواهد قبول کند که شمایل این توافق به بازی برد برد نمیخورد. تعهدات مهم طرف غربی در مواردی که مرور شد انجام نشده است ولی قلب راکتور ایران با بتن از کار افتاد.

تذکر هایی که به دولت داده می شد و منتقدان با برچسب های از پیش تعیین شده از دور خارج میشدند.

این بازی ادامه پیدا میکند وقتی ناظران غربی به خوش عهدی ایران تاکید میکنند ولی خبری از انتقاد از آمریکا در روند این جریانات به چشم نمیخورد:

 

دیدار آمانو با ظریف 3

 

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی «لوموند»، از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با اعضای گروه 1+5 خبر داد و اعلام کرد که ایران طبق این توافق ذخایر مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای را محدود کرده است.

«من می‌توانم تأیید کنم که ایران به تعهداتش پایبند بوده و ایرانی‌ها هر آنچه را که به جامعه بین‌المللی وعده داده‌اند انجام می‌دهند.»

در آستانه ی انتشار این گزارش نخبگان باز هم شفاف سازی هایی در باره برجام نمودند که امیدواریم دستور راه دولت قرار گیرد. یادمان نرود که جلو ضرر هر وقت گرفته شود منفعت است.

 

سردار جلالی

 

رئیس سازمان پدافند غیر عامل سردار غلامرضا جلالی مدل برجام را الگویی کاملاً شکست خورده در شرایط کنونی دانست و گفت: اگر مبنای مذاکرات این باشد که منافع خود را بدهیم و امتیاز بگیریم و غربی‌ها به تعهداتشان عمل نکنند این اصلاً خوشایند نیست. مدل برجام الگویی شکست خورده است/برخورد قضایی با نهادهایی که اخطار را جدی نمی‌گیرند/بانک مرکزی پشت خاکریزهای دلار خوابیده است/ تصویب عدم استفاده مسئولان از گوشی هوشمند

 

سهراب صلاحی

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور سهراب صلاحی با تاکید بر اینکه اشتباه راهبردی دولت باعث شد برجام به خسارت محض تبدیل شود، گفت: چرا مردم ایران را به سیب و گلابی وعده می‌دهید، شاید منتظر هستید درخت آن را از انگلیس بیاورید. اشتباه راهبردی دولت برجام را به «خسارت محض» تبدیل کرد/ آمریکا به 10 دلیل قدرت جسارت به خاک ایران را ندارد.

 

ولایتی

علی اکبر ولایتی عضو هیأت نظارت بر برجام در گفت‌وگویی با اشاره به روند اجرای برجام گفت: به برخی شروط 9 گانه ابلاغ شده رهبر معظم انقلاب درباره اجرای تعهدات کشورمان در چارچوب برجام عمل نشد. آمریکایی‌ها به تعهداتشان در رفع تحریم‌ها عمل نکردند.

و در آخر لازم است به اعتراف اخیر وزیر امور خارجه آمریکا در تثبیت و تجدید پاره ای از تحریم ها اشاره کنیم:

 

جان کری

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دانشگاه شیکاگو گفت تحریم تسلیحاتی همچنان به قوت خود باقیست و ما آن را از دست نداده ایم.

کری افزود در حقیقت ما به طور ویژه و از مدت ها پیش برای اینکه این موضوع همچنان به قوت خود باقی بماند، مبارزه کرده ایم زیرا براساس توافق های گذشته این موضوع در حال از بین رفتن بود. در حقیقت ما در جریان توافق برای مدت هشت سال این موضوع را حفظ و همچنین تحریم های آمریکا ضد ایران را به دلیل حمایت از تروریسم تثبیت کردیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.