کد خبر: 68140

آب سنگین ایران،بهترین آب سنگین جهان است

معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آب سنگین ایران بهترین آب سنگین جهان است، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید ۲۰ تن آب سنگین را در سال داریم‌.
اتاق خبر 24

اصغر زارعان در حاشیه افتتاح سی و پنجمین نمایشگاه صنعت هسته‌ای کشور اظهار داشت: پویایی ونشاط در بین صنعت  وجود دارد و پسابرجام باعث شده تا ما تحقیقات خود را بهتر از گذشته دنبال کنیم.

وی افزود: نیازمندی صنعت نفت را نیز امروز پاسخگو هستیم و در عرصه سلامت نیاز( انستیتیوپاستور) را رفع کرده و در مسئله پژوهشی بسیار قوی عمل کردیم.

معاون حفاظت وامنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت:بالغ بر هشت پروژه قوی در دست اقدام داشته که تا ماه‌های دیگربه بهره‌برداری می‌رسد.

زارعان افزود: یکی از اهدافی که نمایشگاه صنعت هسته‌ای دنبال می‌کند، تقویت ارتباط هسته‌ای با دانشگاه ومراکز علمی وتحقیقاتی، پژوهشی در حوزه‌های در دست اقدام بین دانشگاه وصنعت هسته‌ای است.

وی بیان داشت: در عرصه‌های پزشکی پروژه (پرتو درمانی) در ماه‌های آینده کلنگ آن به زمین می‌خورد و مرکز (رود وترون قزوین) تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

معاون حفاظت وامنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت: پس از برجام فعالیت هسته‌ای در حوزه تحقیق و توسعه با شتاب بیشتری حرکت کرده و منابع تأمین کننده اولیه این صنعت پیشرفت بیشتری را در برخی از زمینه‌ها داشته است.

زارعان افزود: در بحث لیزرهای پزشکی با برخی از کشورهای اروپایی وارد مذاکره شدیم و برخی از کشورها متقاضی آب سنگین ایران هستند و دو نیروگاه که در بوشهر کلید می‌خورد نزدیک به 10 میلیارد دلار بر آورد هزینه داشته و 2 هزار و 100مگابایت به سبد انرژی کشور اضافه می‌شود.

وی بیان داشت: آب سنگین ایران بهترین آب سنگین جهان است فرایند انرژی اتمی با تولید آب سنگین اراک بیش از 20 تن در سال فعالیت داشته و بر حسب آزمایشگاهای بین‌المللی آب سنگین ایران بهترین کیفیت را دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم