کد خبر: 66944
محرم 95

مهم‌ترین اعمال عاشورای حسینی/ ارزش والای نماز ظهر عاشورا

حجت الاسلام و المسلمین شفیع از نماز ظهر عاشورا به عنوان عملی که از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است، سخن گفت.
اتاق خبر 24
حجت الاسلام والمسلمین حسن شفیع امام جماعت مسجد جامع تفرش گفت: نماز ظهر عاشورا عملی است که بسیار مورد تأکید قرار گرفته چرا که از آن به عنوان بالاترین و بهترین عمل نام برده می شود.
 
وی ادامه داد: نماز روزعاشورا همچنین منطقی ترین عملی است که به آن سفارش شده و در خواندن آن هر چقدر انسجام و وحدت بیشتری وجود داشته باشد و در مکان واحدی خوانده شود، از ارزش بیشتری برخوردار است.
 
این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: اگر موانع و یا مشکلاتی در این زمینه وجود داشت، بهتر است عزاداران سید و سالار شهیدان (ع) در ظهر عاشورا و در هر زمانی که فرصت ایجاد شد، این نماز را به جای بیاورند چرا که از سنت های بسیار با ارزشی است که در آن به امام حسین (ع) اقتدا می کنیم.
 
وی اظهار کرد: سید الشهداء (ع) در ظهر عاشورا و در حالی که مشغول نبرد بودند، زمانی که وقت نماز ظهر فرا رسید، همراه با سپاهیان خود برای اقامه نماز آماده شدند و این فریضه الهی را به جای آوردند.
 
امام جماعت مسجد جامع تفرش خاطرنشان کرد: فعالیت امام حسین (ع) در ظهر عاشورا و در زمینه خواندن نماز ظهر بیانگر فرموده پیامبر اکرم (ص) در خصوص اهمیت نماز و همچنین ارزش و اعتبار این فریضه الهی به عنوان ستون دین است.
 
گفتنی است، در کتاب "کامل الزیارات" مرحوم ابن قولویه، روایت بسیار عجیبی در ثواب "زیارت امام حسین در روز عاشورا از راه دور" برای افرادی که به هر دلیل، توان حضور در کنار مرقد و مضجع مبارک امام حسین در کربلا را ندارند، بیان گردیده است که آدمی در شگفت می ماند، و به راستی ان الحسین مصباح الهدی و السفینۀ النجاۀ.
 
در این حدیث، ابتدا امام باقر(ع) در آداب روز عاشورا، حضور در شهر کربلا و در کنار قبر مطهر امام حسین را به شیعیان، توصیه فرموده و ثواب بسیار بسیار فراوان آن را متذکر می شوند:
 
مَن زارَ الحُسَينَ عليه السلام يَومَ عاشوراءَ حَتّى‏ يَظَلَّ عِندَهُ باكِياً، لَقِيَ اللَّهَ عَزَّ وجَلَّ يَومَ القِيامَةِ بِثَوابِ ألفَي ألفِ حَجَّةٍ، وألفَي ألفِ عُمرَةٍ، وألفَي ألفِ غَزوَةٍ، وثَوابُ كُلِّ حَجَّةٍ وعُمرَةٍ وغَزوَةٍ كَثَوابِ مَن حَجَّ وَاعتَمَرَ وغَزا مَعَ رَسولِ اللَّهِ صلى الله عليه و آله ومَعَ الأَئِمَّةِ الرّاشِدينَ عليهم السلام.
 
هر كس در روز عاشورا، حسين بن علی، را زيارت كند و در كنار قبرش گِريان باشد، خداوند عز و جل را در قيامت با دو هزار هزار (یک میلیون) ثواب حج، دو هزار هزار ثواب عمره و دو هزار هزار ثواب جهاد، ديدار مى‏كند كه ثواب هر حج و عمره و جهاد، همانند ثواب حج‏‌گزار و عمره‌‏گزار و جهادگر همراه با پيامبر و امامان‏ معصوم است.
 
همچنین در کتاب وسائل الشیعه مرحوم محدث عاملی به نقل از ملک جهنی، راوی عاشوراپژوه عصر امام باقر، که از ایشان می‏پرسد: فَكَيفَ يُعَزّي بَعضُهُم بَعضاً؟ که چگونه به همدیگر در روز عاشورا تسلیت گوئیم؟ امام باقر در پاسخ، میفرمایند که در عاشورا، اینگونه تعزیت و تسلیت دهید:
 
عَظَّمَ اللَّهُ اجورَنا بِمُصابِنا بِالحُسَينِ عليه السلام، وجَعَلَنا وإيّاكُم مِنَ الطّالِبينَ بِثَأرِهِ مَعَ وَلِيِّهِ الإِمامِ المَهدِيِّ مِن آلِ مُحَمَّدٍ صلى الله عليه و آله‏.
 
خداوند، پاداش‏هاى ما را بر سوگوارى حسين عليه السلام بزرگ گردانَد و ما و شما را همراه با ولىّ خودش، مهدىِ خاندان محمّد صلى الله عليه و آله، از خونخواهان حسين عليه السلام قرار دهد.
منبع: میزان