کد خبر: 64560

جزئیات دستگیری قاتلان طلا فروش یزدی

حبیبی گفت: افرادی که در این قضیه نقش داشتند دو برادر اهل یکی از استان‌های غربی کشور هستند که دارای سابقه جنایی هستند.
اتاق خبر 24

محمدرضا حبیبی رئیس کل دادگستری استان یزد به جزئیات دستگیری قاتلان جوان طلافروش یزدی اشاره کرد و گفت: با تعامل سازنده، هماهنگی خوب و تلاش‌های شبانه روزی مجموعه قضایی، اطلاعاتی و انتظامی سارقان حرفه‌ای طلا فروشی در یکی از استان‌های غربی کشور شناسایی و دستگیر شدند.

حبیبی درباره کشف طلاهای مسروقه همراه با قاتلان در مخفیگاهشان گفت: سارقان دستگیر شده افراد سابقه دار و حرفه ای بودند که با برنامه‌ریزی بیش از یک ماه برای سرقت تدارک دیده بودند و با قتل جوان طلا فروش سعی بر این داشتند که هیچ رده پایی از خود به جا نگذراند.

وی با اشاره به وجود یک فقره قتل و سرقت طلا فروشی توسط همین دو سارق در دو ماه گذشته در یکی از استان‌های غربی کشور، اظهار کرد: عدم دستگیری آنان در قتل و سرقت قبلی گواه همین مسئله است که سارقان بسیار دقیق عمل کرده و هیچ سرنخی از خود در صحنه به جای نمی‌گذاشتند و در قتل اخیر یزد نیز به همین صورت عمل کرده و فقط تلاش‌های شبانه روزی مجموعه‌های ذیربط منجر به شناسایی این افراد و دستگیری آنان شد.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه سارقان فرصت فروش طلاها را پیدا نکردند، گفت: با توجه به یک فقره سابقه مشابه و سرقت منجر به قتل در سابقه آنان، هنوز این متهمان تحویل دستگاه قضائی یزد نشدند و پس تکمیل جزئیات پرونده قتل قبلی به زودی برای رسیدگی به پرونده قتل یزد، این سارقان سنگ دل تحویل مراجع قضایی استان یزد خواهند شد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان یزد وجود عوامل همدست در این فقره سرقت را منوط به شروع بازجویی‌ها در استان یزد و انجام بازسازی صحنه دانست و گفت: آنچه که تا اکنون مسلم است، افرادی که در این قضیه نقش داشتند دو برادر اهل یکی از استان‌های غربی کشور هستند که دارای سابقه جنایی هستند و در این موضوع شاهد همکاری و هماهنگی خوب دستگاه‌های مرتبط بودیم که نشان دهنده اهمیت وجود این هماهنگی در بین دستگاه‌های مربوطه است.

حبیبی با بیان این مطلب که هنر رسانه‌ها باید ایجاد آرامش در جامعه باشد، ابراز داشت: هنگامی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد یا جرم مخلّ امنیت واقع می‌شود،  هنر رسانه ها در ایجاد آرامش است تا دستگاه‌های مسئول و ذیربط بتوانند با دقت به اصل قضیه بپردازند که متاسفانه در مسئله اخیر برخی از سایت‌ها به ایجاد تشویش اذهان عمومی و حاشیه سازی پرداختند.

وی گفت: تحمل دستگاه قضا نسبت به این گونه افراد و این چنین سایت‌هایی حدی دارد و نباید سعی شود از چنین اتفاقاتی برای موج سواری و مشوش کردن اذهان مردم استفاده شود.

رئیس کل دادگستری استان یزد اظهار کرد: در پرونده قتل جوان زرگر یزدی قصوری از نیروی انتظامی نیست و قاتلان پس از حدود یک ماه بررسی و با قتل این زرگر در یک مکان خلوت کلید را به دست آورده و با کلید درب مغازه را باز کرده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: به مردم استان یزد و خانواده این زرگر جوان قول می‌دهیم که به محض تحویل قاتلان به استان یزد به صورت فوری و خارج از نوبت پرونده آنها را بررسی و تا حصول نتیجه پیگیری ادامه خواهد داشت.

حبیبی تصریح کرد: نکات و هشدارهای مکرر پلیسی، قضایی و امنیتی وجود دارد که مردم و صنوف به ویژه صنوفی که بیشتر مورد سرقت قرار می‌گیرند باید به آنها توجه کنند.

وی عدم استقرار واحد صنفی در نکات پرت و نامناسب، استفاده از دوربین خوب و فعال، استفاده از دزدگیر، استفاده از قفلها و درب‌های ویژه و رمزدار، هوشیاری در رفت و آمدهای صنوفی که مورد سرقت قرار می‌گیرند، اجرای دستورات پلیس در بازگشایی و بستن مغازه‌ها را از جمله این نکات ایمنی دانست.

وی ساماندهی پارکینگ‌ها را یکی دیگر از ضرورت‌ها دانست و گفت: پارکینگ‌ها حتما باید به دوربین‌های پیشرفته مجهز شوند و اتاق پارکنیگ‌های عمومی باید مانیتورینگ مناسب داشته باشد که این مسئله از طریق دادستانی مورد پیگیری جدی قرار گرفته است.

منبع: میزان