کد خبر: 63642
اتاق فرهنگی

"فروشنده" نماینده سینمای ایران در جوایز اسکار 2017 شد

فروشنده به اتفاق آرا به عنوان فیلم منتخب برای معرفی و رقابت در بخش اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان انتخاب شد.
اتاق خبر 24

چندی پیش، هیأت معرفی فیلم ایرانی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا نشستی با عضویت پوران درخشنده (کارگردان)، محمد بزرگ نیا (کارگردان)، محمد حیدری (دبیر جشنواره فیلم فجر)، سعید عقیقی (فیلمنامه نویس و منتقد سینمایی)، امیر حسین علم الهدی (دبیرشورای سیاستگذاری سینمای هنر و تجربه)، شهرام مکری (کارگردان)، تورج منصوری (مدیر فیلمبرداری)، اکبر نبوی (تهیه کننده و منتقد سینمایی) و امیر اسفندیاری (معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی) برگزار و درباره فیلم‌ها تصمیم‌گیری کرد.

 
 
پوستر فیلم فروشنده رونمایی شد + عکس
 
در این نشست، لیست بلندی از فیلم‌های حائز شرایط تهیه شده بود که همه فیلم‌ها دارای شرایط را در بر می‌گرفت. در نهایت این هیأت «ابد و یک روز» (سعید روستایی)، «اژدها وارد می شود» (مانی حقیقی)، «ایستاده در غبار» (محمد حسین مهدویان)، «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» (وحید جلیلوند)، «دختر» (سیدرضا میرکریمی)، «فروشنده» (اصغر فرهادی)، «لانتوری» (رضا درمیشیان) و «ناهید» (آیدا پناهنده) را به عنوان هشت فیلم نامزد معرفی به اسکار انتخاب کرد.
 
اکنون هیأت انتخاب به لیست کوتاه‌تری رسیده که فیلم نهایی از میان این لیست انتخاب خواهد شد. در فهرست کوتاه، پنج فیلم «ایستاده در غبار» (محمد حسین مهدویان)، «دختر» (سیدرضا میرکریمی)، «فروشنده» (اصغر فرهادی)، «لانتوری» (رضا درمیشیان) و «ناهید» (آیدا پناهنده) قرار دارند و در ابتدای هفته آینده نماینده در ایران برای رقابت در بخش اسکار غیرانگلیسی زبان رسماً از سوی فارابی معرفی خواهد شد.
 
در همین ارتباط، امیر اسفندیاری، سخنگوی این هیأت با اشاره به اینکه اعضای هیأت با تمرکز بر هشت عنوان فهرست قبلی، به دقت سوابق حضور در مجامع  ملی و بین المللی و بازخوردهای مطبوعاتی و عمومی در نمایش های داخلی و خارجی آن عناوین را مورد بررسی قرار داده اند، گفت: هیات در ادامه جلسات ضمن بررسی اهمیت نقش پخش کننده بین المللی از دیدگاه خود ویژگی های حرفه ای و فرهنگی فیلمی شایسته برای نمایندگی سینمای ایران در این رویداد جهانی را تشریح نمودند. اعضا همچنین آثار معرفی شده توسط سایر کشورها را ارزیابی نموده و در نهایت، به فهرستی کوتاه رسیدند که نماینده ایران در رقابت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان از میان فیلم های این فهرست انتخاب خواهد شد.
 
زمان رأی‌گیری از اعضای آکادمی برای انتخاب نامزدها از 5 ژانویه آغاز می‌شود و تا 13 ژانویه ادامه خواهد داشت و نامزدهای نهایی این رویداد سینمایی نیز روز 24 ژانویه (5 بهمن) اعلام خواهند شد. مراسم اعطای جوایز فنی و علمی اسکار روز 11 فوریه 2017 (23 بهمن) برگزار خواهد شد و دو روز بعد یعنی از دوشنبه 13 فوریه (25 بهمن) رأی گیری نهایی برای انتخاب برندگان جوایز کلید می‌خورد و اعضا، حداکثر تا سه‌شنبه 21 فوریه (سوم اسفند) فرصت دارند برگزیدگان خود را در شاخه‌های گوناگون انتخاب کنند. مراسم نهایی اعطای جوایز هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز 26 فوریه 2017 (یکشنبه 8 اسفندماه) در دالبی تئاتر لس‌آنجلس برگزار می‌شود.
 
گفتنی‌ است، بنا بر ارزیابی‌ها و تحلیل‌ها، احتمال اینکه ایران در اسکار 2017 با هر یک از کاندیداهای مطرح، برنده جایزه اسکار شود، بسیار اندک است که مسأله دلایل متعددی دارد.
 
 
تکمیلی؛ فروشنده به اتفاق آرا انتخاب شد
 
با وجود آنکه خبرهایی درباره رقابت برخی فیلم‌های سینمایی مطرح شده بود، «فروشنده» هفتمین فیلم اصغر فرهادی به اتفاق آراء به عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی انتخاب شد و در روزهای آینده رسماً از سوی ایران به آکادمی معرفی می‌شود. بر اساس اطلاعات دریافتی «تابناک»، در جمع‌بندی نهایی اعضای هیات انتخاب تمامی اعضاء، رای به انتخاب فروشنده داده‌اند و هیچ کدام از اعضای هیات انتخاب بر روی فیلم دیگری تمرکز ننموده است.
منبع: تابناک