کد خبر: 6165

جزئیات برگزاری انتخابات به شیوه الکترونیکی

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران با بیان اینکه هیچ‌کدام از فرمانداران شهرستان‌های تهران برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی استعفا نداده‌اند،‌ گفت: انتخابات در تمامی شعبه‌های اخذ رأی تهران مکانیزه برگزار خواهد شد.
اتاق خبر 24

علی‌اصغر ناصربخت معاون سیاسی فرماندار تهران و رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران در تشریح آخرین وضعیت میزان استعفای مدیران دولتی استان تهران برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: به‌هرحال مدیران استعفای خود را به دستگاه و سازمان مربوطه تقدیم می‌کنند و به‌اصطلاح در قانون پیش‌بینی نشده است که این آمار به وزارت کشور، فرمانداری و یا استانداری انعکاس پیدا کند.

وی افزود: اما مسئولان برگزاری انتخابات در زمان ثبت‌نام از افرادی که در واقع مشمول آن مشاغل خاص هستند که باید استعفا می‌دادند مدرک استعفا را مطالبه خواهند کرد.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران با بیان اینکه نه تنها فرمانداری تهران بلکه استانداری تهران و وزارت کشور هم نمی‌تواند الآن اعلام کند که چه‌میزان از مدیران کشور یا افرادی که پست‌های مربوطه را در اختیار داشتند استعفا داده‌اند، اظهار داشت: بنابراین نمی‌توانیم با قاطعیت به ترکیب استعفادهندگان دسترسی پیدا کنیم و هیچ مرجع دیگری به‌جز رؤسای دستگاه‌های مختلف که استعفا به آنان تقدیم شده نمی‌تواند جواب این سؤال را بدهد.

* هیچ فرمانداری در تهران برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس استعفا نداده است

ناصربخت بر همین اساس خاطرنشان کرد: اما تا جایی که بنده شخصاً اطلاع پیدا کرده‌ام می‌توانم بگویم که بین فرمانداران و مقامات وزارت کشور که در حوزه فرمانداری‌های شهرستان تهران فعال هستند کسی را نداشتیم که استعفایی داده باشد و هیچ‌کدام برای حضور در انتخابات مجلس استعفا ندادند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص برگزاری انتخابات مکانیزه در شهرستان‌های تهران گفت: جلسه‌ای با مدیرکل وزارت کشور در این زمینه داشتیم و آنچه مسلم شد این بود که در تهران و کلان‌شهرهایی که از قبل پیش‌بینی شده انتخابات به‌صورت مکانیزه برگزار خواهد شد.

*احتمال ثبت‌نام 3هزارنفری برای کاندیداتوری انتخابات مجلس در تهران

رئیس ستاد انتخابات استان تهران ادامه داد: ما در تهران پیش‌بینی می‌کنیم که تا حدود 3هزار نفر در انتخابات مجلس در حوزه انتخاباتی تهران ثبت نام کنند که در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا که برگزار شد حدود سه میلیون نفر در آن شرکت کرده بودند.

انتخابات در تمامی شعبه‌های اخذ رأی تهران مکانیزه برگزار خواهد شد

ناصربخت با تأکید بر اینکه در تهران انتخابات به‌صورت مکانیزه برگزار می‌شود،‌ تصریح کرد: برگزاری الکترونیکی در تمامی شعبه‌های اخذ رأی تهران قطعی شده است و این یک الزام برای دولت بود که علاوه بر تهران در چند کلان‌شهر دیگر انتخابات را به‌صورت الکترونیکی برگزار کند.

وی با اظهار این مطلب "در استان تهران قبلاً تجربه برگزاری الکترونیک انتخابات را داشتیم و این یک تجربه خوب برای ما است" افزود: البته در برخی شهرها که جزو کلان‌شهرها نیستند، چون قبلاً سابقه برگزاری الکترونیکی انتخابات را داشتیم آن را به همان سبک مکانیزه برگزار خواهیم کرد، مثل پاکدشت که ما این کار را انجام خواهیم داد.

* تجهیزات برای برگزاری الکترونیک انتخابات پیش‌‌بینی شده است

رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت:‌ اعتبارات و شرایط فنی و تجهیزات پیش‌بینی شده و امیدوار هستیم که این امکانات فراهم شود.

ناصربخت با ابراز "در ایام نزدیک به برگزاری انتخابات قطعاً اطلاع‌رسانی لازم برای نحوه برگزاری الکترونیک را به شهروندان خواهیم داد" خاطرنشان کرد: قطعاً همراه داشتن کارت ملی الزامی است.

*تشریح شیوه رأی‌دادن الکترونیکی شهروندان

ناصربخت در ادامه با تشریح شیوه رأی دادن الکترونیکی شهروندان، اظهار داشت: کسانی که به شعب مراجعه می‌کنند باید کارت ملی همراه داشته باشند. پیش‌بینی می‌کنیم که با مکانیزه برگزار کردن انتخابات بتوانیم در بحث کیفیت انتخابات به‌مراتب بهتر از گذشته عمل کنیم و آنچه مورد نظر رئیس‌جمهور محترم در بحث شفافیت و قانونی برگزار شدن انتخابات و اطمینان در صحت انتخابات بود را بهتر از گذشته عمل کنیم.

وی درباره نحوه اخذ رأی الکترونیکی گفت:‌ وقتی فردی به شعبه اخذ رأی می‌رود، شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه می‌دهد که شناسنامه وی کنترل دستی شده و شماره ملی وی هم به‌صورت مکانیزه چک می‌شود تا مشخص شود فرد در شعبه دیگری رأی نداده است. پس از مرحله چک توسط عامل اجرا و نظارت در شعبه، یک کارت الکترونیک در اختیار فرد قرار می‌گیرد. وی پای دستگاه رفته و کارت را به دستگاه ارائه می‌کند. پس از آن‌که دستگاه کارت را مجاز شناخت، رأی‌دهنده با ورود کد داوطلبی خود،‌ رأی خود را معین و ثبت می‌کند.

ناصربخت در ادامه افزود: پس از ثبت نهایی در حافظه دستگاه، رأی‌دهنده رأی خود را به صندوقی که در ذیل دستگاه قرار گرفته می‌اندازد و می‌بیند که رأی در صندوق رأی انداخته شود. فرد فقط با کارت الکترونیک خود می‌تواند یک بار رأی دهد.

وی تصریح کرد: به‌هرحال در این دور از انتخابات ما بحث تجمیع انتخابات را خواهیم داشت که بحث‌های قانونی‌اش پیش‌بینی شده و وزارت کشور در این زمینه اقداماتی را داشته است و اصلاحاتی که باید در متن قانون انتخابات اتفاق بیفتد خواهد افتاد. ما در هر شعبه اخذ رأی دو صندوق را خواهیم داشت که یک صندوق مربوط به نمایندگان مجلس و یک صندوق دیگر برای منتخبین مردم در مجلس خبرگان رهبری خواهد بود.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.