کد خبر: 61417
اتاق خبر 24 گزارش می دهد

شکست سناریوی اصلاح طلبان در شورای شهر و پیروزی سوم اصولگرایان

انتخابات اخیر شورای شهر تهران نشان داد که این شورا نمی‌تواند به محل تاخت و تاز سیاسی گروه‌ها تبدیل شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

چند روز پیش، انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران، به صورت علنی برگزار شد. این رقابت میان 2 بچه محله بازار تهران و کوچه عودلاجان که از رفاقت صمیمی هم با یکدیگر برخوردار بودند، شکل گرفت و این بار مهدی چمران و نهایتا پس از رای گیری با ۱۶ رای بر احمد مسجد جامعی پیروز شد و دوباره بر صندلی ریاست نشست.

ابقای هیئت رئیسه شورای شهر تهران

مرتضی طلایی هم با ۱۷ رای، نایب رییس ماند. برای انتخاب منشی های هیات رییسه هم رای گیری انجام شد و ابوالفضل قناعتی و محسن پیرهادی هرکدام توانستند با ۱۷ رای، دوباره منشی های اول و دوم هیات رییسه شوند. محمدمهدی تندگویان و محسن سرخو هم نتوانستند به عنوان منشی به هیات رییسه راه یابند

همچنین رضا تقی‌پور هم برای چهارمین سال متوالی، سخنگوی شورای شهر شد. او ۱۶ رای و اسماعیل دوستی ۱۴ رای آوردند.

به این ترتیب هیات رییسه شورای شهر تهران برای سال پایانی نه تنها ابقا شد، بلکه همچنان در دست اصولگرایان باقی ماند و اصلاح‌طلبان نتوانستند دوباره به هیات رییسه شورای شهر چهارم دست یابند و سناریوی از پیش طراحی شده آنها با شکست سنگین مواجه شد.

فضای انتخابات شورای شهر تهران

این انتخاب در حالی است که امسال فضای انتخابات هیات رئیسه با سال های گذشته تفاوت بیشتری داشت و رقابت شورای شهر درگیر حاشیه های احزاب شد تا جایی که خارج از فضای شورای شهر تلاش هایی برای مخدوش ساختن ذهن نمایندگان به وقوع پیوست.

ماجرا آنجایی شروع شد از ابتدای هفته خبرسازی هایی علیه یکی از جریان های سیاسی در شورای شهر و همچنین مدیریت شهری تهران آغاز شد.

دیدار جمعه عصر اصلاح طلبان شورای شهر با یکی از عناصر اصلی فتنه

این تحرکات درست پس از دیدار عصر جمعه پنجم شهریورماه اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران با یکی از عناصر اصلی فتنه کلید خورد.

 در این نشست چند ساعته علاوه بر انتقاد از عملکرد دولت، خطاب به اصلاح طلبان شورای شهر تهران سه راهکار برای برون رفت از فشار افکار عمومی علیه جریان اصلاح طلب و دولت مبنی بر حضور اصلاح‌طلبان شورا در جنوب شهرو تمرکز بر حل مشکلات مردم مستضعف، طراحی سناریوی فیش‌های نجومی و زمینه‌سازی برای شهردارشدن مهرعلیزاده موارد ارائه می شود.

واگذاری املاک شهرداری سناریوی اصلاح طلبان در جلسه جمعه

در همان جلسه موضوع واگذاری املاک شهرداری به افراد خاص به عنوان سناریو مطرح و به تصویب رسید و از فردای آن روز حجم سنگین رسانه‌های دولتی و اصلاح‌طلب علیه شهرداری اولویت نخست این رسانه‌ها شد چنانچه یکی از سایت های اصلاح طلب به انتشار اسنادی اقدام کرد و پس از آن با نشر گسترده در شبکه های اجتماعی، موج تخریب علیه اصولگرایان شورای شهر را کلید زد.

ابتدا غلامرضا انصاری عضو اصلاح‌طلب شورای شهر که پیش از این اعضای شورا را «کودک 6 ماهه» خطاب کرده بود، مدعی یک فساد بزرگ در شهرداری تهران شد. فسادی که گفته بود رقم آن نزدیک به 2هزار میلیارد تومان است؛ اما پس از چند روز از وعده افشاگری انصاری، سایت «معماری نیوز» متعلق به یاشار سلطانی، لیستی از فساد شهرداری در اعطای زمین و مسکن به اعضای شورای شهر منتشر کرد.

در ادامه این ادعا، تخلف 2هزارمیلیاردی به لیستی عجیب تبدیل شد که در آن نام 5 تن از اعضای شورای شهر به چشم می‌خورد. هادی ساعی و الهه راستگو از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر و ابوالفضل قناعتی، محسن پیرهادی و معصومه آباد از چهره‌های اصول‌گرایی بودند که نامشان در این لیست به چشم می‌خورد؛ اما در این جدول و فقط چند روز مانده به انتخابات هیات‌رییسه شورای شهر، درباره راستگو و ساعی که سابقه رأی مخالف با دیگر اصلاح‌طلبان را در کارنامه دارند، نوشته شده «در حال تحویل!»

واکنش اعضای حاضر در لیست واگذاری ها

اما این ماجرا خیلی زود با واکنش اعضای حاضر در لیست روبه‌رو شد تا مشخص شود چه میزان این افشاگری جنبه سیاسی دارد. مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به این خبر نوشت: «اعضای شورای اسلامی شهر تهران خبر منتشر شده در سایت خبری معماری نیوز را تکذیب کردند.

همچنین  شهردار تهران نیز نسبت به پروژه جدید اصلاح‌طلبان واکنش نشان داد.

واکنش شهردار تهران

محمدباقر قالیباف طی سخنانی در پانزدهمین جشنواره شهید رجایی و بزرگداشت روز کارمند که در محل سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، در رابطه با فضاسازی رسانه‌ای در این زمینه گفت: با اطمینان به مردم می‌گویم که بحث واگذاری امتیازات پروانه و زمین بر اساس مر مقررات انجام گرفته و تخفیف‌های داده شده نیز بر همان اساس بوده است؛ حتی بعضی تعاونی‌های دیگر هم در شهر بوده‌اند که مشکلاتی برای آنها ایجاد شده است و شهرداری بر اساس مقررات تلاش کرده است تا مشکل آنها را حل کند؛ همانند مشکلاتی که برای تعاونی قوه قضائیه با بیش از پنج هزار عضو وجود داشت که شهرداری تهران در این زمینه ورود پیدا کرد. وی تاکید کرد: به عنوان یک خدمتگزار در مجموعه مدیریت شهری، در چارچوب قوانین و مقررات برای حل مشکل مسکن کارکنان تلاش می‌کنیم و تحت تأثیر بعضی دروغ‌ها و جوسازی‌ها هم قرار نمی‌گیریم.

مجتبی شاکری عضو شورای شهر تهران درهمین زمینه گفت: انتشار فهرست ناقص و مخدوش از سوی یک کارشناس در سایت اصلاح‌طلب و بازنشر آن در دیگر سایت‌ها بداخلاقی، جرم و ناجوانمردانه است.

مرتضی طلایی  نایب رئیس شورای شهر تهران نیز گفت: قیاس ماجرای فیش‌های نجومی و واگذاری املاک در شهرداری قیاس مع‌الفارق است و هدف از انتشار این اخبار صرفا خاموش کردن آتش اردوگاهی است که فیش‌های نجومی غیر شرعی و غیرقانونی هنوز در آن شعله‌ور است.

این چنین بود که اصلاح طلبان با برگزاری جلسات مختلف در صدد شدند تا انتخابات شورا را به نفع خود رقم زنند و به قول خود پیروزی سوم را رقم بزنند.

تحلیل پرویز سروری از سناریوی اصلاح طلبان برای پیروزی

چنانچه پرویز سروری عضو شورای شهر تهران در اینبار اظهار داشت: چند روز پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه شورای شهر تهران، یکی از سران فتنه اعلام کرد که پیروزی در این انتخابات در حکم برداشتن گام سوم است. در واقع به تعبیر وی گام نخست با ریاست جمهوری دکتر روحانی و گام دوم با پیروزی لیست امید در انتخابات مجلس شورای اسلامی رقم خورده بود و گام سوم می‌توانست موجبات برداشتن گام چهارم با پیروزی در انتخابات شورای شهر سال آینده را به همراه پیروزی مجدد دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری فراهم سازد.

اما این استراتژی با شکست مواجه شد و سومین گام پیروزی اصولگرایان را رقم زد. به‌طوری‌که بعد از انتخاب آیت الله جنتی بر ریاست خبرگان رهبری و انتخاب آقای علی لاریجانی، به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی آقای مهدی چمران مجدداً بر کرسی ریاست شورای شهر تکیه زد.

هر چند که تلاش اصلاح‌طلبان برای تسخیر ارکان سیاسی و اجرایی قدرت عجیب نیست اما رسیدن به قدرت و کسب پیروزی با حربه های ناجوانمردانه رسمی است که شاید بهتر باشد این طیف در رویکرد خود برای پیروزی در رقابت ها تجدید نظری به عمل بیاورد.

اصلاح‌طلبان با بحث فساد در شهرداری در چند روز منتهی به انتخبات شورای شهر کوشیدند تا علاوه بر به حاشیه بردن بحث حقوق‌های نجومی، دامن اصولگرایان را آلوده نشان دهند و رقیب محتمل خود را از میدان به‌ در کنند اما اعضای شورای شهر با انتخاب چمران نشان دادند که تبلیغات چند روز اخیر بی اثر بوده و نتوانست خدشه‌ای به ساختار شورای شهر وارد کند. این انتخاب نشان داد که شورای شهر تهران نمی‌تواند به محل تاخت و تاز سیاسی گروه‌ها تبدیل شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.