کد خبر: 60926

تصویر شگفت انگیز عبور ماه از روبروی زمین توسط ماهواره هواشناسی ناسا

دوربین مستقر بر روی ماهواره هواشناسی ناسا با نام Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) موفق به ثبت لحظه نادر عبور ماه از مقابل زمین شده است.
اتاق خبر 24

در واقع این برای دومین بار است که عبور ماه از مقابل زمین توسط DSCOVR ثبت و ضبط میشود. اولین در حدود یک سال قبل و در تاریخ 16 جولای 2015 همین اتفاق توسط این ماهواره به ثبت رسیده بود:
 

تصویر شگفت انگیز عبور ماه از روبروی زمین توسط ماهواره هواشناسی ناسا

ماهواره هواشناسی DSCOVR در فاصله 1 میلیون مایلی از کره زمین قرار دارد و به عنوان یک راهنمای اساسی برای دانشمندان در مورد طوفان های خورشیدی عمل میکند. ماموریت و هدف اصلی این ماهواره رصد مداوم و Real-Time وضعیت طوفان های خورشیدی است که به نهادNational Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) اجازه پیش بینی خطرات ناشی از رویدادهای فضایی بر آب و هوای کرده زمین و هشدار در خصوص آنها را میدهد.

این ماهواره برای آنکه ماموریت خود را با موفقیت انجام دهد در نقطه ای منحصر به فرد به بین خورشید و زمین با نام نقطه «لاگرانژ 1» یا به اختصارL1 مستقر شده.

این نقطه محلی میان خورشید و زمین است که نیروی کشش جاذبه زمین برابر و همچنین مخالف با نیروی کشش جاذبه خورشید است. در این نقطه این ماهواره همواره به شکلی ثابت بین زمین و خورشید شناور است و همواره بخش روشن زمین را – در حالی که زمین به دور خود میچرخد – نشان میدهد:
 

تصویر شگفت انگیز عبور ماه از روبروی زمین توسط ماهواره هواشناسی ناسا

در این نقطه عبور ماه از مقابل زمین یک یا دو بار در سال قابل رویت توسط DSCOVR است. این تصاویر منجصر به فرد توسط دوربین Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) که یک دوربین و تلسکوپ 4 مگاپیکسل از نوع CCD است ثبت میشوند. همین دوربین در ماه مارس موفق به ثبت یک تصویر خارق العاده از خورشید گرفتگی این ماه شد:

در نقطه ای که این ماهواره قرار گرفته است EPIC همواره رو به سمت زمین است و مشغول رصد وضعیت لایه اوزون، پوشش گیاهی زمین، ارتفاع ابرها و میزان گازهای وارد شده به جو است. در سمت دیگر این ماهواره ابزار دیگری قرار دارد که رو به سمت خورشید است و مشغول به تخمین و رصد ذرات خورشیدی است.

منبع: تابناک