کد خبر: 59386
امیرعبداللهیان در دیدار با وزیرخارجه نروژ؛

مسائل منطقه را باید در منطقه و با اهل منطقه به گفت‌وگو نشست

دستیار ویژه رئیس مجلس درامور بین الملل،در دیدار با وزیرخارجه نروژ گفت: اگر آمریکا و عربستان اقدام به پیگیری حمایت از تروریست‌های بی‌مسئولت نمی‌کردند، اوضاع سوریه در مسیرحل سیاسی متمرکز بود.
اتاق خبر 24

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در دیدار با بورگه برنده وزیر خارجه نروژ با اشاره به مسائل منطقه به اوضاع سه کشور سوریه،یمن و عراق اظهار کرد: آمریکایی‌ها تمایل زیادی به حل مسائل منطقه به صورت دوجانبه با ایران داشتند، اما بدعهدی‌های آمریکا و سوابق تاریخی رفتاری آمریکا در قبال ایران مانع جدی هرگونه اعتماد به آمریکا در مسائله منطقه ای است، ضمن این‌که مسائل منطقه را باید در منطقه و با اهل منطقه به گفت‌وگو نشست.

مسائل منطقه را باید در منطقه و با اهل منطقه به گفت‌وگو نشست

وی به نقش مثبت گروه بین‌المللی حمایت از سوریه و تلاش های نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه اشاره کرد و افزود: اگر آمریکا و عربستان کارشکنی و اقدام به پیگیری حمایت از تروریست‌ها و گروه‌های مسلح بی‌مسئولیت نمی‌کردند، اوضاع سوریه اکنون در مسیر حل سیاسی متمرکز بود.

وی ادامه داد: موضع ایران از آغاز این مناقشات برحل مسئله از طریق گفت‌وگوهای سیاسی و ناکارآمد بودن روش‌های امنیتی و نظامی بوده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل همچنین به اوضاع کشور عراق اشاره کرد و گفت: ما همچنان به کمک‌های مستشاری خود به عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم  ادامه می‌دهیم.

وی افزود:بشار اسد این آمادگی را دارد که در چارچوب دموکراتیک مصالحه سیاسی صورت گیرد و دولت با معارضین معتقد به راهکار سیاسی به مذاکره بنشینند. ولی نباید از او انتظار داشت که کلید حکومت را به مخالفان تسلیم کند. بشار اسد نمی‌تواند در برابر نقض امنیت و ثبات کشورش و تحرکات تروریستی که با حمایت خارجی انجام می شود، بی‌تفاوت باشد.

وی به شرایط بحرین اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر به اوضاع حقوق بشر در این کشور شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم، این حرکت را خلاف اصول انسانی دانست و ادامه داد: قدمت حضور اجداد شیخ عیسی قاسم در حوزه جغرافیایی بحرین ده‌ها سال بیشتر از حضور آل خلیفه در بحرین است و نقض تابعیت این روحانی عالیقدر نمونه بارزی از نقش حقوق بشر در بحرین است.

بورگه برنده: نروژ از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می کند

بورگه برنده وزیر خارجه نروژ نیز با اشاره به دیدارهای مهم خود با مسئولان ایرانی آمادگی کشورش برای کمک به حل مسائل و مناقشات منطقه از جمله سوریه را مورد تاکید قرار داد.

وزیر خارجه نروژ افزود: نروژ از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می کند و به تسریع این روند نیز کمک خواهد نمود و از طرفین می خواهد که به یک اصول مشترک برسند.

وی به همکاری گسترده ایران و روسیه در بخش های مختلف اشاره نمود و این را برای حل بحران سوریه مناسب دانست.

وی  از وجود دیدگاه های متفاوت کشورها در مورد بشار اسد و سوریه گفت.

وزیرامورخارجه نروژ همچنین دیدگاه های کشورش را در مورد تحولات عراق و بحرین تبیین کرد و بر ضرورت رعایت حقوق ملت ها تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا