کد خبر: 58351

ترامپ کلینتون را با اسلحه تهدید کرد

مدیر ستاد مبارزاتی خانم کلینتون با انتشار بیانیه ای گفت:‌ «خیلی ساده است - آنچه ترامپ می گوید خطرناک است. فردی که می خواهد رئيس جمهور ایالات متحده باشد نباید به هیچ صورتی به خشونت اشاره کند.»
اتاق خبر 24

دونالد ترامپ در سخنرانی انتخاباتی‌اش  در شهر ویلمینگتون کارولینای شمالی تلویحا گفته است که هوادارانش می توانند با به کار گرفتن حق مالکیت سلاح، رقیبش از حزب دمکرات را متوقف کنند. ستاد هیلاری کلینتون این اظهارات را خطرناک خوانده و ترامپ را به تشویق خشونت علیه کلینتون متهم کرده است.

شاید طرفداران قانون سلاح برای توقف کلینتون کاری کنند

ترامپ گفت که اگر خانم کلینتون برنده شود یک قاضی لیبرال را نامزد عضویت در دیوان عالی خواهد کرد و اگر دیوان عالی در کنترل لیبرال ها باشد می تواند حق مالکیت سلاح که بر اساس متمم دوم قانون اساسی تضمین شده را به خطر اندازد.

ترامپ گفت:‌ «هیلاری می خواهد متمم دوم را لغو کند. به علاوه اگر او بتواند قضات (دیوان عالی) را انتخاب کند، شما مردم کاری نمی توانید بکنید. اما نمی دانم، شاید (با توجه به) طرفداران متمم دوم راهی باشد.»

به نوشته سایت رادیو فردا، هرچند دونالد ترامپ توضیح بیشتری در خصوص منظورش درباره اقدام طرفداران حق مالکیت سلاح ارائه نکرده، اما دقایقی پس از پخش این اظهارات ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون با محکوم کردن سخنان نامزد حزب جمهوریخواه گفته است، چنین اظهاراتی تلاش برای تحریک به خشونت است.

سناتور تیم کین یار انتخاباتی خانم کلینتون هم در بیانیه ای سخنان آقای ترامپ را "باورنکردنی" خواند و گفت نشان می دهد که او "درکی از نقش فردی که قرار است رهبر باشد ندارد."

به گزارش بی بی سی، اظهارات او با واکنش تند کسانی در شبکه های اجتماعی روبرو شد که می گفتند او مشغول ترغیب خشونت است. اما کمپین آقای ترامپ بعدا گفت که او درباره پای صندوق آوردن هواداران حق مالکیت سلاح صحبت می کرده است.

سازمان پلیس مخفی که یکی از مسئولیت های آن محافظت از چهره های ارشد سیاسی، مثل نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است، در واکنشی نوشت که از اظهارات آقای ترامپ باخبر است.

کاربران توییتر فورا از "شوخی" او درباره خشونت با سلاح گرم انتقاد کردند.

کریس مورفی سناتور اهل کانتیکات گفت که این حرف ممکن است باعث تحریک "آدم های بی ثباتی" که از کلینتون متنفرند شود.

رابی موک مدیر ستاد مبارزاتی خانم کلینتون با انتشار بیانیه ای گفت:‌ «خیلی ساده است - آنچه ترامپ می گوید خطرناک است. فردی که می خواهد رئيس جمهور ایالات متحده باشد نباید به هیچ صورتی به خشونت اشاره کند.»

دفاع ستاد ترامپ از سخنان جدید او

ستاد مبارزاتی ترامپ پس از آن با انتشار بیانیه ای از اظهارات این نامزد دفاع کرد.

در این بیانیه آمده است:‌ «نام این پدیده توانایی ایجاد اتحاد است - طرفداران متمم دوم روحیه فوق العاده ای دارند و کاملا متحد هستند، که به آنها قدرت سیاسی زیادی می دهد.»

«و امسال، در شمار بی سابقه رای خواهند داد، نه برای هیلاری کلینتون،‌ بلکه به دونالد ترامپ.»

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که شیوه رفتار و سیاست‌های اعلام شده از سوی کاندیدای حزب جمهوریخواه بر اختلافهای درون حزبی دامن زده است.

یک جمهوری‌خواه دیگر از صف ترامپ جدا شد

سناتور جمهوری خواه سوزان کالینز اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری به آقای ترامپ رای نخواهد داد.

او بلندپایه ترین سناتور جمهوری خواه است که علنا از حمایت از آقای ترامپ دست می دارد.

خانم سناتور کالینز در مقاله‌ای که در روزنامه واشینگتن پست انتشار یافته، گفته است: «در مورد تعهد خود به پذیرش کاندیدای منتخب حزب برای ریاست جمهوری بطورعمیق اندیشیده و به این نتیجه رسیده که نمی تواند به چنین شخصی رای بدهد».

این سناتور جمهوریخواه که در کنگره به میانه روی مشهور است، اضافه کرده که «با گذشت زمان، از سخنان تند و ناپسند آقای ترامپ در موارد گوناگون و عدم توانایی او برای پوزش خواهی و اعتراف به اشتباهایی که مرتکب شده و می شود، بسیار نگران و مشوش شده است».

سناتور کالینز در مقاله خود از هیچیک از مدعیان جانشینی باراک اوباما پشتیبانی نکرده، اگرچه در گذشته از احتمال دادن رای به هیلاری کلینتون سخن گفته بود.

آسوشیتدپرس می گوید جدایی این سناتور جمهوریخواه که در میان جامعه سیاسی و کنگره آمریکا جایگاه احترام آمیزی دارد، نمونه تازه‌ای از افزایش تعداد مخالفانی است که در درون حزب جمهوریخواه علیه دونالد ترامپ برخاسته اند.

حامیان مالی داوطلبان اولیه حزب جمهوریخواه بیشتر به کلینتون تمایل دارند

سایت صدای آمریکا در خبری در همین زمینه آورده است: افرادی که در فصل انتخابات مقدماتی آمریکا از داوطلبان جمهوریخواه حمایت مالی کرده بودند، حال بیش از آن که بخواهند پولشان را به نامزد منتخب حزب خود یعنی دونالد ترامپ اهدا کنند، مایل هستند از هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها حمایت کنند.

روزنامه نیویورک تایمز روز سه شنبه در گزارشی در همین زمینه نوشت، در یک انتخابات عادی حامیان مالی هنگامی که کاندیدای مورد نظرشان از دور خارج می شود، معمولا در صورتی که بخواهند کمک مالی بیشتری اهدا کنند، آن را به نامزد دیگر از همان حزب می دهند.

اما به نظر می رسد که این انتخابات استثنا است. طبق یافته های کمیسون انتخابات فدرال، کسانی که دست کم ۲۰۰ دلار به جب بوش، جان کیسیک، کریس کریستی یا لیندزی گراهام در انتخابات مقدماتی اهدا کرده اند، حالا بیشتر از آن که به ترامپ کمک مالی بکنند، به کمپین کلینتون پول می دهند.

کلینتون از حامیان اولیه کاندیداهای بازمانده جمهوریخواه، دو میلیون و ۲۰۰ هزار دلار دریافت کرده است. این رقم ۶۰۰ هزار دلار بیش از کمک این حامیان مالی به ترامپ است.

مقام‌های امنیتی اطلاعاتی جمهوری‌خواه: ترامپ شایستگی ندارد

به نوشته سایت رادیوفرانسه، پنجاه نفر از مسئولان سازمان امنیت ملی از حزب جمهوری خواه، و از جمله رئیس پیشین سازمان "سیا"، در بیانیه ای که شب گذشته منتشر کردند، بر این تأکید نمودند که دونالد ترامپ، نامزد حزبشان برای ریاست جمهوری، شایستگی لازم را برای رهبری کشور ندارد. مسئولان سازمان امنیت می گویند: او بی احتیاط ترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا خواهد بود.

این بیانیه که لحنی بسیار شدید دارد و زمان انتشارش هم به خوبی توسط این مسئولان برگزیده شده، پس از چند اظهار نظر مخالفت آمیز دیگر با کاندیداتوری مردی منتشر می شود که به گفته آنان بی شخصیت است، ارزش و تجربه لازم را برای کسب مقام ریاست جمهوری ندارد. آنها می افزایند او به وجهه اخلاقی آمریکا به عنوان سردمدار دنیای آزاد خدشه وارد می سازد و چندان شناختی از محتوای قانون اساسی آمریکا، قوانین و نهاد های این کشور ندارد که آزادی باورها و مطبوعات و همچنین یک دستگاه عدالت مستقل، از ارزش هایش هستند.

امضا کنندگان این بیانیه می گویند : دونالد ترامپ از سیاست خارجی چیزی نمی داند و امنیت ملی کشور و رفاه مردم آن را به خطر می اندازد. آنها می گویند گر چه برخی از آنان به هیلاری کلینتون هم شک دارند اما به ترامپ رای نخواهند داد.

منبع: جام نیوز