کد خبر: 55389
قائم مقام وزارت بهداشت تشریح کرد ؛

پشت پرده مرگ کارگردان مشهور / کیارستمی در ایران یکبار از مرگ نجات یافته بود

قائم مقام وزارت بهداشت گفت: کیارستمی به تمایل خود تصمیم به سفر به خارج از کشور گرفت.
اتاق خبر 24

بیماری و در گذشت کارگردان نام آشنا و مشهور سینمای ایران و جهان مرحوم عباس کیا رستمی به طور وسیع مورد توجه قرار گرفت و نظرات متفاوتی نیز در مورد کیفیت رسیدگی به بیماری وی مطرح شد، داغ ترین آنها اظهارات تُند داریوش مهرجویی و جدیدترین آنها نامه بهمن کیارستمی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، در این مورد با ایرج حریرچی - قائم مقام وزیر بهداشت گفت‌وگو کردیم که مشروح آن در ادامه از نظرتان می‌گذرد:

س: آخرین خبر در مورد رسیدگی به پرونده پزشکی آقای کیارستمی چیست؟

حریرچی: پیرو نامه وزیر بهداشت به رئیس سازمان نظام پزشکی، روز گذشته جلسه ای با حضور 30 نفر از زبده ترین پزشکان و نیز کارشناسان، رئیس سازمان نظام پزشکی، معاونین وزارت بهداشت، وزارت دادگستری و سایر مسئولین به مدت نزدیک به چهار ساعت تشکیل شد و جزئیات پرونده و ریز اقدامات انجام شده برای وی تا مرحله اعزام به کشور فرانسه مورد رسیدگی دقیق قرار گرفته است و نیز در قسمتی از جلسه گروه پزشکی معالج هم حضور یافتند و به سوالات مربوطه پاسخ دادند.

س: مراحل بعدی رسیدگی چه خواهد بود؟

حریرچی: در اسرع وقت نتیجه اعلام خواهد شد و قاعدتاً پرونده مراحل درمانی فرانسه هم بررسی خواهد شد، اما آنچه که مهم است در مورد پیگیری پرونده پزشکی وی با رعایت قانون و انصاف هیچگونه کوتاهی نخواهد شد و در مورد همه مراحل به نحو عادلانه و مطابق با اصول علمی حکم صادر خواهد شد.

س: مطالب بعضاً متناقضی در مورد نحوه انتخاب پزشک معالج و نحوه ورود و اقدامات وزارت بهداشت در سیر درمانی وی مطرح می‌شود. واقعیت چه بوده است؟

حریرچی: پزشک معالج وی در بخش خصوصی توسط شخص آقای کیارستمی انتخاب شده است و پزشکی است که همه دوران تحصیلات خود را در کشور سوئیس گذرانده است.
مرحوم کیارستمی یک بیماری روده ای داشتند که توسط این جراح در بیمارستان خصوصی جم کولونوسکوپی می‌شوند. اگرچه نخستین عمل جراحی وی به دلیل مشکل روده ای بود ولی اعمال جراحی بعدی به دلیل ایجاد عارضه در جراحی اول و نیز التهاب کیسه صفرا انجام شد. جراحی اول و جراحی دوم توسط همین جراح انجام می‌شود ولی جراحی سوم و چهارم توسط جراح دیگری انجام شده است.

ظاهرا آقای کیارستمی تمایل چندانی نداشتند که دیگران در جریان بیماری وی باشند ولی بعد از عمل چهارم بود که نیمه شب وزیر ارشاد تماس می‌گیرند و وزیر بهداشت را در جریان وضعیت بحرانی وی قرار می‌دهند.

هنگامی که وزیر بهداشت در جریان وضعیت بحرانی بیماری وی قرار گرفتند، همان نیمه شب تیمی را به بیمارستان اعزام می‌کنند و صبح همانروز هاشمی شخصاً با تیمی از متخصصین مجرب کشور متشکل از متخصص جراحی عمومی، فوق تخصص جراحی عروق، متخصص بیهوشی و فلوشیپ آی سی یو، فوق تخصص ریه و متخصص عفونی در بیمارستان حضور پیدا می‌کنند. همه اعضای تیم درمانی انتخاب شده از پزشکان صاحب نام کشور بودند که از آن جمله می‌توان دکتر فاضل، دکتر ظفرقندی و دکتر گویا را نام برد. در طول مدت درمان آقای کیارستمی در بیمارستان خصوصی جم، تمام مسایل درمانی با این گروه چک می‌شد و دستورات پزشکی تحت نظارت همین تیم برای بیمار انجام می‌شد.

تمام امکانات و تجهیزات لازم برای ادامه روند درمان وجود داشت و خوشبختانه روند درمانی به شکل خوبی پیش رفت. در مجموع می‌توان گفت تیم پزشکی ما در مدت بیماری و حضور آقای کیارستمی در ایران، هیچگاه از وضعیت درمان وی غافل نبود.

به گزارش وزارت بهداشت - حریرچی در ادامه عنوان کرد‌: با پیگیری و نظارت مستمر این تیم مجرب، مرحوم کیارستمی که در ابتدا در وضعیت شوک با سطح هوشیاری 3 قرار گرفته بودند از مرگ قطعی نجات پیدا کردند و به شرایط عادی برگشتند. پس از آن وزیر بهداشت 6 مرتبه به عیادت وی رفتند و معاون درمان دانشگاه نیز ده‌ها بار وی را ملاقات کردند و به‌طور مستمر بر نحوه روند درمانی وی نظارت داشتند.

درست است که عوارض اولیه و قبل از مداخله وزارت بهداشت در روند درمان، قابل انتظار و مقبول نبوده است، اما دوستان هم مقداری کم لطفی می‌کنند، این حجم پیگیری در مورد کمتر کسی انجام شده است.

س: نظر وزارت بهداشت در مورد رفتن وی به فرانسه چه بود؟

حریرچی: کیارستمی با اقدامات انجام شده از بیمارستان مرخص شدند و دوران نقاهت را در تهران و اطراف تهران طی می‌کردند و قرار بود با فاصله زمانی مناسب دو جراحی دیگر برای وی انجام شود، البته در این سیر درمان دچار عارضه عفونی دیگری شدند که درمان آنتی بیوتیکی لازم انجام شد. چهار روز قبل از اعزام به فرانسه وی دچار تب شدند که با درمان ساده و تخلیه عفونت مشکل وی برطرف شد اما وی در آن مقطع با تشویق دوستان خودشان در خارج از کشور، تصمیم می‌گیرند که برای ادامه درمان به فرانسه سفر کنند البته دو بار با دکتر هاشمی مشورت می‌کنند که یک بار آن در دفتر دکتر هاشمی و با حضور بهمن کیارستمی و آقای صمدیان بود که در هر دو بار دکتر هاشمی به شدت با سفر آقای کیارستمی به خارج از کشور مخالفت می‌کنند حتی وزیر بهداشت پیشنهاد دادند که اگر علاقمندند فرد دیگری بر روند درمانی وی نظارت داشته باشد اقدامات لازم را انجام دهند و تاکید کردند که امکان سفر هر پزشک مورد نظر وی به کشور وجود دارد که در همین رابطه پسر و چند نفر از دوستان وی، یک متخصص اورولوژی برای این کار معرفی کردند.

وزارت بهداشت با توجه به اختیارات و امکانات خود مشغول فراهم کردن مقدمات سفر این متخصص به ایران بود. اما آقای کیارستمی با توجه به تمایل خود تصمیم به سفر به خارج از کشور گرفتند و زمانی که وی به فرانسه می‌رفتند کاملا هوشیار بودند و اینکه در روند درمان در فرانسه چه اتفاقی افتاد و در چه بیمارستانی و امکانات تخصصی بستری شدند مسائلی است حتماً در همین کمیته بررسی و اعلام خواهد شد.

س: نظرتان راجع به اظهارات تند اخیر در این زمینه چیست؟

حریرچی: اعتماد مردم و بیماران به پزشک سرمایه اصلی حوزه سلامت است و خدشه دار شدن این اعتماد نه به نفع مردم و به نفع هیچ کس نیست، سالانه بیش از 800 میلیون بار مراجعه سرپایی به حوزه سلامت و بیش از هشت میلیون و پانصد هزار بستری در محیط این اعتماد عمومی رخ می‌دهد. جالب توجه این است که در تمام یا قریب به تمام بررسی‌هایی که در سه دهه اخیر در مورد گروه‌های مرجع مردم انجام شده است، گروه پزشکی جزو دو یا سه گروه اول بودند و گروه‌های مدعی دیگر در درجات بعدی قرار داشتند. بعضی اظهارات اخیر مطابق شان افراد هنرمند و برجسته نیست.

سخن آخر؟

حریرچی: وزارت بهداشت به عنوان متولی حوزه سلامت وظیفه اصلی خود را حمایت از حقوق مردم و در عین حال حمایت و تقویت ارائه کنندگان خدمات درمانی به مردم می‌داند و رعایت قانون، اصول علمی و عدالت معیار اصلی در رسیدگی به هر موضوع اختلافی برای این وزارتخانه است.

منبع: خبرگزاری تسنیم