کد خبر: 55255
اتاق خبر 24 منتشر کرد

حماسه ۲۳ تیر 78 و اوج حمایت مردم از نظام و انقلاب اسلامی!

"23 تیر 78" اوج حمایت مردمی از نظام و انقلاب اسلامی و ارزش‌ها و دستاوردهای سترگ آن بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هر ساله فرا رسیدن تیرماه خاطرات تلخ وقایع سال 78 و 88 را یاد آوری می کند که سرانجام، با درایت های رهبری معظم انقلاب در کنار ایستادگی و حضور مقتدرانه و هوشمندانه ملت با بصیرت، آگاه و همیشه در صحنه ایران اسلامی در مقابل آشوبگران و اغتشاشگران پایان یافت.

"23 تیر 78" نیز اوج حمایت مردمی از نظام و انقلاب اسلامی و ارزش‌ها و دستاوردهای سترگ آن بود که مردم تهران به صورت خودجوش با فراخوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گرد هم آمده و با مقام رفیع ولایت امام خامنه ای تجدید بیعت کردند.

ریشه حوادث تیرماه 78 در لایحه مربوط به آزادی مطبوعات بر می گردد که از سوی دولت اصلاحات به مجلس ارسال شد. اصلاح طلبان که با شعار آزادی بیان، اقدام به راه اندازی روزنامه های زنجیره ای کرده و در صدد بودند تا با انتشار اخبار دروغین و یا جوسازی، جامعه را علیه افراد و دستگاه ها منحرف سازند، قانون آزادی مطبوعات را مانع خود دیدند و از این رو به تغییر این قانون اقدام ورزیدند. به دنبال این هدف، لایحه ای را به مجلس ارسال کرده که مورد استقبال نمایندگان واقع نشد لذا اینجا بود اصلاح طلبان به یقین رسیدند از راه قانونی قادر به کسب هدف خود نخواهند بود بر همین اساس به شورش های خیابانی روی اوردند و اینگونه پیگیری خواسته خود را ادامه دادند.

در این میان رسیدن به هدف مورد نظر نیازمند عده ای بود تا برای رسیدن به مقصود اصلاح طلبان در خیابان ها بریزند و با شورش، نظام را وادار کنند که این قانون را بپذیرند و یا حداقل صدمه ای جدی را به نظام وارد سازند، به همین منظور دانشجویان پر انرژی با روحیه انتقادی و سازمان یافته، بهترین گزینه برای شروع حرکت بودند.

ابتدا حدود 30 تن از دانشجویان دست به راهپیمایی در محوطه کوی دانشگاه تهران زدند که کم‌‌‌‌کم بر تعداد این افراد افزوده شد و در حالی که تعداد آنها به حدود 150 تن رسیده بود از درب پسران کوی دانشگاه خارج شده و اقدام به راهپیمایی در خیابان کارگر شمالی کردند. این حادثه با سوء استفاده تعدادی از آشوب طلبان و حضور آنها در میان دانشجویان و همچنین کج‌سلیقگی‌هایی که در مقابله با آنها صورت گرفت، به آشوب بزرگی تبدیل شد که دامنه آن در روزهای بعد به خیابان‌های اطراف و بعضی مناطق مرکزی تهران نیز کشیده شد.

روزهائی که نا امنی در برخی نقاط کشور رخ می داد ؛ اموال مردم در خیابانها می سوخت و اراذل و اوباش خیابانها را به عرصه هتاکی به مقدسات مردم تبدیل کرده بودند . آتش زدن اتوبوس ها ، مغازه ها ، بانک ها ، تخریب ساختمان های دولتی و خصوصی و نیز ضرب وشتم مردم کوچه و خیا بان تنها گوشه ای از اقدامات آشوب سازان و فتنه گرانی بود که در پس اعتراضات به اصطلاح جنبش دانشجویی روی می داد .

اینگونه بود فضای متشنج کوی دانشگاه تهران که با هدایت قبلی آغاز شد، بلافاصله مورد پشتیبانی و حمایت نظام سلطه قرار گرفت و حوادث مربوط به 18 تیرماه رقم خورد.

اما پس از به وجود آمدن شورش های خیابانی و اعتراضات این گروه ها، مردم در 23 تیرماه با حضور گسترده خود این غائله را ختم کردند.

وقایع منتهی به 23 تیر 78 شبه کودتایی آشکار و همه‌جانبه بود که اساس نظام اسلامی را نشانه رفت و نسلی از مخالفین را پدید آورد که هنوز هم در داخل و خارج ایران مشغول فعالیت هستند، اما حضور مردم در صحنه، تنها استقامت و پایداری در برابر ارزش ها و اصول را نشان می دهد.

در این میان شاید بهتر باشد که از سخنان انقلابی و متعهدانه حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و رئیس جمهور کنونی به سادگی عبور نکنیم.

رئیس وقت شورای عالی امنیت ملی در سخنان خود گفت: "افراد شرور و وابسته به گروهک های منزوی و شکست خورده و همچنین جیره خواران و مزدوران از این فرصت استفاده کرده اند و خود فکر کردند این مقطع برای رسیدن آنها به اهدافشان فرصت مناسبی است پس آن را غنیمت شمردند و وارد صحنه شدند."

به این ترتیب از عامل اصلی این حرکات و اغتشاشات پرده برداشته شد.

وی همچنین به نقطه ای که دشمن مورد توجه قرار داده بود اشاره کرد و گفت: «دشمن برای اینکه در مردم ایجاد یأس کند و در مردم ایجاد تردید نماید و برای آینده زمینه‌سازی کند، سنگ زیرین بنای انقلاب را مورد تهاجم قرار داد و با شکستن حرمت و تقدس ارزش‌های انقلابی، ارکان نظام و بویژه رکن رکین انقلاب یعنی حریم مقدس ولایت خواست راه را برای توطئه‌های بعدی آماده نماید...مسأله ولایت مسئله فرد نیست، مسئله شخص نیست، ولایت در کشور ما مظهر اسلامیت نظام و استقلال کشور است.»

روحانی حمله به اموال عمومی، ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، برهم زدن آرامش و امنیت، سلب آسایش از مردم، آزار مردم و دستبرد به اموال شخصی و اهانت و تعدی به مردم را، حادثه تلخِ آن روزها دانست و گفت کسانی که این کارها را می کنند خیلی پست تر و حقیرتر از این هستند که بخواهیم به آنها حرکت برانداز بگوییم. در هیچ کجای دنیا هیچ نظام و هیچ مردمی این قدر چنین افرادی را تحمل نمی کنند و این صبر نظام باعث شد تا آنها هرچه بیشتر ماهیت خود را به مردم نشان دهند.

فتنه 18 تیر 1378 را می‌توان از دو منظر نگاه کرد.

 یک منظر نگاه به تلخی‌ها و زشتی‌های رخ‌داده در آن و آسیب‌هایی است که بازیگران و بازیگردانان آن به دنبال وارد‌آوردن به حقیقت الهی انقلاب اسلامی بودند و تلاش کردند تا با بهانه اعتراض دانشجویی به چهره انقلاب اسلامی چنگ‌زده و کینه تاریخی خود را عقده‌گشایی کنند.

اما از منظری دیگر، این حادثه واجد وجه مثبتی هم بود. امتداد حوادث 18 تیر منتهی به روز 23 تیر شد که در آن مردم انقلابی ایران با خلق حضوری با بصیرت و شورانگیز، حماسه‌ای جاودانه آفریدند.

بر اساس نظر کارشناسان می توان گفت فتنه 18 تیر 1378 بار دیگر ضعف غرب و عوامل داخلی آن در شناخت جامعه ایران و ناتوانی دستگاه فکری‌اش را عیان کرد. حضور حماسی مردم در 23 تیرماه به فاصله پنج روز از شروع فتنه و در اجابت تدبیر رهبری انقلاب طراحی‌های فتنه گران را نقش بر آب کرد. حضوری که بار دیگر به الگوی امام و امت عینیت و قوام بخشید.