کد خبر: 51975

کلاهبرداری میلیونی سرهنگ قلابی + عکس

مرد کلاهبرداری که با معرفی خود به عنوان سرهنگ پلیس راهور از کارمندان دوت،شهروندان و اتحادیه ها به بهانه دادن کارت طرح ترافیک و صفر کردن جریمه کلاهبرداری می کرد، سرانجام دستگیر شد.
اتاق خبر 24

در پی طرح شکایت های متعدد مبنی بر اینکه شخصی در پوشش افسر ارشد نیرو انتظامی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کند، پرونده ای در این خصوص در دادسرای ناحیه 33 تهران تشکیل و برای  رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. 
 
با مراجعه تعدادی از شکات و مالباختگان به اداره سیزدهم پلیس آگاهی و بررسی اظهارات آنها مشخص شد که فردی حدودا 40 ساله با هویت مجعول سرهنگ ابراهیمی، ضمن معرفی خود به عنوان پرسنل پلیس راهور  مدعی شده که به واسطه ارتباطات کاری قادر است تا برای خودرو افراد متقاضی ، کارت شناور طرح ترافیک یک ساله اخذ یا نسبت به بخشودگی جریمه خودروها اقدام کند.

یکی از شکات در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: " از طریق یکی از بستگان و به صورت تلفنی با شخصی به نام سرهنگ ابرهیمی آشنا شدم. او  در تماس تلفنی مدعی شد که می تواند با ارتباطاتش در پلیس راهور نسبت به تهیه طرح ترافیک یک ساله اقدام کند. من نیز برای خود و چند تن از آشنایان درخواست چند طرح ترافیک داده و 9 میلیون و 200 هزار تومان به حساب جناب سرهنگ واریز کردم اما پس از گذشت مدت کوتاهی متوجه شدم که تمام حرف های او دروغ بوده است. 

مالباخته ای دیگر نیز در اظهارات مشابه عنوان داشت:از طریق یکی از دوستان با شخصی به نام سرهنگ ابراهیمی آشنا شدم. قرار شد تا او  در ازای دریافت مبلغ دو میلیون تومان نسبت به تهبه طرح ترافیک شناور برای ماشینم اقدام کند و من  نیز با فیش بانکی ، مبلغ را به حسابش واریز کردم اما تاکنون او به عناوین مختلف از دادن طرح ترافیکخودداری کرده است.  آخرین بار نیز زمانیکه پیگیر طرح ترافیک خودرو شدم، تهدیدم کرد به جرم مزاحمت خودروام را توقیف می کند. 

در بررسی اظهارات تمامی شکات و مالباختگام مشخص شد که هیچکدام از آنها تاکنون متهم پرونده را از نزدیک ملاقات نکرده و صرفا به طرح ادعای شخصی ناشناس تحت عنوان سرهنگ پلیس راهور اعتماد و مبالغ درخواستی وی را به حساب بانکی این شخص واریز کردند.  

در ادامه رسیدگی به این پرونده و با بررسی دقیق تراکنش های مالی حساب متعلق به متهم  که آن هم با مشخصات  مجعول در یکی از شعبات بانکی افتتاح حساب شده بود  سرانجام کارآگاهان موفق به شناسایی هویت واقعی متهم به نام محمدجواد 36 ساله شدند.
 
مخفیگاه محمدجواد در منطقه ازگل شناسای ، اما در تحقیقات نامحسوس پلیسی مشخص شد که وی از این محل نیز متواری شده است. سرانجام با انجام اقدامات ویژه پلیسی و با وجود متواری بودن متهم  کارآگاهان موفق به شناسایی محل تردد وی در منطقه ازگل شده و روز 20 خرداد او را دستگیر کردند. 

 

سرهنگ قلابی

 

 

با بهره گیری از اعترافات متهم  بررسی اسناد و مدارک به دست آمده و شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگان ، مشخص شد که متهم با همین شیوه و شگرد اقدام به کلاهبرداری دسته جمعی از کارمندان ادارت دولتی و همچنین اتحادیه ها و اصناف بازار و ... نیز کرده است که با شناسایی دهها مالباخته و بررسی تراکنش های مالی حساب های بانکی متعلق به متهم ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهم به همین شیوه و شگرد و به صرف معرفی خود  تحت عنوان سرهنگ ابراهیمی ، بیش از 300 میلیون تومان کلاهبرداری کرده است.

سرهنگ کارآگاه محمدرضا  ذاکر استقامتی ، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به شناسایی دهها مالباخته و اعتراف صریح متهم به دهها فقره کلاهبرداری به شیوه و شگرد فوق ، قرار قانونی از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای  انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر جرایم ارتکابی و همچنین شکات و مالباختگان احتمالی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است. 

منبع: میزان