کد خبر: 48157
رئیس قوه قضائیه در کنفرانس بین المللی «همصدا با اقصی»:

مسئله فلسطین، مسئله اول جهان اسلام است/ حزب الله جرمی جز دفاع از خود نداشته و ندارد

آیت الله آملی لاریجانی گفت:مسئله فلسطین، مسئله اول جهان اسلام است، همانطور که امام راحل از قبل از انقلاب اسلامی و در طول تشکیل جمهوری اسلامی این مسئله را با صدای بلند و رسا به تمام دنیا اعلام کردند.
اتاق خبر 24

آیت الله صادق آملی لاریجانی صبح امروز در کنفرانس بین المللی «همصدا با اقصی» که در راستای حمایت از انتفاضه سوم ملت فلسطین و در مجموعه فرهنگی و هنری ایوان شمس برگزار شد، اظهار کرد: امام خمینی (ره) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در طول تشکیل این انقلاب با صدای بلند و رسا به دنیا اعلام کردند که مسئله فلسطین مسئله نخست جهان اسلام است و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری آیت الله خامنه‌ای نیز در بیانات متعددی براین مسئله تأکید کرده‌اند.

 

550741_643.jpg

 

 

وی با بیان اینکه توجه و اهتمام به امر فلسطین اهتمامی به امور همه فلسطین است، گفت: همانطور که در پیام سید مقاومت سید حسن نصرالله شنیدیم، مسئله فلسطین فقط نزاع و جنگ میان فلسطین و رژیم صهیونیستی نیست بلکه تقابل جهان اسلام و استکبار است  که نماینده آن اسرائیل غاصب محسوب می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه اهتمام به مسئله فلسطین را نباید به عنوان جنگی در یکی از سرزمین‌های جهان اسلام با رژیم صهیونیستی تلقی کرد، افزود: تمام مسلمانان باید در مسئله فلسطین ذی دخل باشند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه حوادث 60 سال اخیر در سرزمین فلسطین موجبات کشف حقایق زیادی را فراهم آورد، گفت: اولین موضوعی که مسئله فلسطین را به عنوان معیار و میزان مطرح می‌کند، بحث حقوق بشر است.

وی ادامه داد: از سالها و حتی قرن‌ها پیش کشورهای غربی مسئله حقوق بشر را بسیار بزرگ کرده‌اند و فیلسوفان سیاسی غربی نیز مسائلی را در باب حقوق بشر مطرح کرده‌اند.

رئیس قوه قضائیه بیان داشت: امروز کشورهای غربی حقوق بشر را به عنوان ابزاری علیه کشورهایی که با آنها همفکر نیستند به کار می‌گیرند و به بهانه‌های حقوق بشری تحریم‌های گسترده ای را به ملت‌ها تحمیل می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که در این زمینه مورد ظلم واقع شده است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه کشورهای غربی حق ندارند تصور و تلقی خود از حقوق بشر را به سایر ملتها تحمیل کنند، گفت: انسان‌ها بر اساس تلقی‌های خاص خود که ناشی از اعتقادات دینی، فرهنگی و تمدنی آنها است به قواعد حقوقی باور دارند و تا زمانی که یک تلقی خاصی از انسان و بنیان‌های جهان نداشته باشیم نمی‌توانیم تصور معقولی از حقوق بشر ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه امروز فلسطین به معیاری برای سنجش ادعاهای حقوق بشری کشورهای غربی تبدیل شده است، تصریح کرد: در صحنه عمل و در جریان وضعیتی که در فلسطین پدید آمده یک آزمایشگاه بزرگ برای بررسی صحت و سقم ادعاهای حقوق بشری کشورهای سلطه گر بوجود آمده است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ادعاهای حقوق بشری آمریکا و اذنابش سراسر دنیا را پر کرده است، گفت: وزارت  خارجه آمریکا سالانه برای همه کشورها گزارشات حقوق بشری تدوین می‌کند؛ اما سئوال اینجاست که نسبت به مردم مظلوم فلسطین چه کرده‌اند؟

وی افزود: امروز کشورهای غربی بحث حقوق بشر را به عنوان ابزاری برای فشار به همه کشورهایی که با آنها همراه نیستند به کار می‌برند و حتی در صحنه عمل تحریم‌های گسترده‌ای را به بهانه حقوق بشر بر ملت‌ها اعمال کردند و جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که در این زمینه مورد ظلم قرار دارد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: حملات مستقیم رژیم صهیونیستی به منازل مردم غزه مصداق هدایت عمدی حملات بر ضد اهداف غیرنظامی و مردم بود. آن‌ها بیمارستان‌ها، مدارس و مساجد را تخریب کردند، بنابراین بحث حقوق بشر در دست آمریکا و اروپاییان مدعی فقط یک ابزاری برای سلطه است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه کاری که اسرائیل غاصب در جنگ غزه انجام داد تماماَ ضد حقوق بشر بود، گفت: بمباران مستقیم منازل فلسطینیان و کشتن هزاران انسان بی گناه اقداماتی ضد حقوق بشری بود که از جانب صهیونیست‌ها انجام گرفت؛ اما حکومت‌ها لب فروبستند.

وی با اشاره به عناوین مختلفی که در باب جنایت جنگی در اسناد دادگاه کیفری بین المللی آمده است، اظهار کرد: ماده 8 اساسنامه دیوان کیفری مربوط به جنایت جنگی است و تمام بندهای این ماده با اقدامات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه منطبق است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به بنده 4 ماده 8 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری گفت: صهیونیست‌ها در جنگ غزه مستقیماَ منازل مردم فلسطین را تخریب کردند که این امر مصداق بند 4 ماده 8 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری است که تخریب و ضبط اموالی که توجیه گر ضرورت‌های نظامی نیست را ممنوع کرده است.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به بند یک ماده 8 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری بیان داشت: در این بند تصریح شده است که هدایت عمدی حملات بر مردم غیر نظامی که مشارکت مستقیم درجنگ ندارند ممنوع است؛ اما اقدامات صهیونیست‌ها در غزه مصداق قطعی این بند بود و صهیونیست‌ها تعمداَ حملات خود را به سوی مردم هدایت می‌کردند.

وی با بیان اینکه صهیونیست‌ها در جنگ غزه بیمارستان‌ها، مساجد و مدارس را تخریب کردند که همه این اقدامات مصداق جنایت جنگی است، گفت: در بند 5 از ماده 8 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری به موضوع بمباران شهرها، روستاها، مناطق مسکونی و ساختمان‌هایی که اهداف نظمی نیستند اشاره شده است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به سرانجام نامعلوم گزارش گلدستون پیرامون جنگ غزه  گفت: نگاهی به اتفاقات غزه ثابت می‌کند که حقوق بشر صرفاَ ابزاری برای استمرار سلطه گری و حمایت از اهداف ناصحیح  در دست آمریکا، انگلیس، فرانسه، کانادا و سایر کشورهای غربی است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه اساسنامه دیوان بین المللی کیفری پیرامون جنایات جنگی در سال 1998 به امضای بیش از 120 کشور جهان رسیده است، اظهار کرد: 7 کشور از امضای این اساسنامه امتناع کردند که آمریکا ورژیم صهیونیستی نیز جزو این 7 کشور بودند و این امر بدین معناست که آمریکای مدعی حقوق بشرقصد داست مانع از تصویب اساسنامه‌ای شود که در رابطه با پیگیری جنایات جنگی است.

وی با بیان اینکه امروز حاکمان آمریکا حزب الله را تروریست می‌خوانند، گفت: حزب الله لبنان جرمی جز دفاع از خود ندارد و امروز رهبر شجاع حزب الله سید حسن نصرالله چون درّ فروزانی درجهان اسلام می‌درخشد و مسلمانان حزب الله را از صمیم قلب دوست دارند.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: تروریست آمریکایی است که در روز روشن به بهانه سلاح کشتار جمعی به عراق تجاوز می‌کند و صدها هزار نفر را می کشد و زخمی و آواره می‌کند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تأسیس زندان ابوغریب از سوی آمریکایی‌ها گفت: آمریکایی‌ها در روز آشکار ضد حقوق بشری ترین اقدامات را در عراق انجام دادند.

وی در ادامه با اشاره به تجاوز و کشتاری که آمریکایی‌ها در افغانستان انجام دادند، بیان داشت: آمریکایی‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم وارد افغانستان شدند و کشتارهای زیادی را در این کشور انجام دادند؛ آنها به مراسم عروسی مردم حمله کردند و با حمله به بیمارستانها مجروحان ، پرستاران و پزشکان را کشتند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها با وجود تمام جنایت‌هایی که مرتکب شده‌اند باز هم ندای حقوق بشر سر می‌دهند، گفت: باید به آمریکایی‌ها بگوییم شما تروریست هستید که از هزاران کیلومتر آنسوتر به این منطقه آمده‌اید و با ناوهای جنگی آنان به کشورهای منطقه تجاوز می‌کنید و اسم آن را مبارزه با تروریسم می‌گذارید.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه آمریکایی‌ها رسواتر از آن هستند که بتوانند به بهانه حقوق بشر مردم را فریب دهند و حنای آنها در این زمینه دیگر رنگی ندارد، گفت: اگر بحث حقوق بشر مطرح بود باید در عراق و یمن پیگیری می شد.

وی با اشاره به تجاوز عربستان سعودی به یمن و به خاک وخون کشیده شدن هزاران نفر از مردم این کشور اظهار کرد: سعودی‌ها با حمایت آمریکا در یمن مرتکب جنایت جنگی می‌شوند و تمام اقدامات آنها در این کشور با بندهای اساسنامه دیوان بین المللی کیفری قابل تطبیق است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه سرنوشت ملت فلسطین یکی از بزرگترین صحنه‌های به منصه ظهور درآمدن ظلم‌های حقوق بشری کشورهای سلطه گر است، اظهار کرد: آمریکایی‌ها صراحتاَ اعلام کرده اند که رژیم صهیونیستی را خط قرمز خود می‌دانند و کمپانی‌هایی که این رژیم غاصب را تغذیه می‌کنند اجازه نمی دهند مبحث حقوق بشر در فلسطین پا بگیرد.

رئیس دستگاه قضا یکی دیگر از معیارهایی که درمسئله فلسطین برجستگی یافته را هوشیاری و آگاهی ملتها دانست و افزود: اگر در همان زمانی که ملت فلسطین از سوی صهیونیست‌ها مورد تجاوز قرارگرفت سطح آگاهی در میان حکام اسلامی بالا بود، وضعیت فلسطین مسیر دیگری را طی می‌کرد.

وی خاطر نشان کرد: درفقدان آگاهی حکام کشورهای اسلامی یک غده سرطانی به نام رژیم صهیونیستی در میان ملتهای اسلامی پدید آمد واین ردپای استعمار جهانی است.
رئیس قوه قضائیه گفت: جهان اسلام برای اینکه بتواند به مقابله با این غده سرطانی بپردازد باید به یک گفتمان عمومی بپردازد، درچند سال پیش فاصله بیداری کشورها بسیار زیاد بود و درحال حاضر اتحادیه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد تلاش کردند با یک صدا در مورد فلسطین سخن بگویند و من در اینجا از همه آنها تشکر می‌کنم این در واقع امری برای عمومی کردن مسئله فلسطین است.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) حتی سال‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مسئله فلسطین را مطرح کرده بودند و در پیامی در سال 92 میلادی و 1351 شمسی به ظلمی که به فلسطین می شود اشاره کردند.

وی افزود: یک تعبیر امام (ره) این بود که فلسطین در راس مصیبت‌ها است و در جای دیگر فرمودند باید بدانند که مقصود دولت‌های بزرگ استعماری از ایجاد اسرائیل(رژیم غاصب صهیونیستی ) تنها اشغال فلسطین نیست بلکه اگر به آنها اجازه داده شود تمام کشورهای عربی به سرنوشت فلسطین نعوذبالله دچار خواهند شد،‌این پیش بینی امام (ره) بود.

رئیس دستگاه قضا افزود: هم امام (ره) و هم مقام معظم رهبری با حمایت بی شائبه از فلسطین این مسئله را دنبال کردند، به طوری که در سال 69 در مجلس جمهوری اسلامی ایران قانونی تحت عنوان قانون حمایت از مردم فلسطین مطرح شد که گمان نمی‌کنم در کشور دیگری این چنین به نحو رسمی مسئله فلسطین مطرح شده باشد و وظایفی را برای حمایت از فلسطین برای وزارتخانه‌ها در نظر گرفته باشند که کار بسیار خوبی بود برای اینکه به مسئله فلسطین حمایت قانونی داده شود.

وی تصریح کرد: مسئله فلسطین علاوه بر اینکه معیار حقوق بشری است و میزان آگاهی به ملت‌ها است معیاری برای خدمت و خیانت سران دولت‌ها و حکومت های اسلامی است، جمهوری اسلامی ایران خود را در این آزمایش بزرگ نشان داده است و جنگ صدام هم نتوانست مانع دفاع از مردم مظلوم فلسطین شود.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: کشورهایی هستند که قبلا در پنهان و امروز آشکارا با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کردند و خیانت بزرگ آن‌ها این است که مسئله مقابله با جمهوری اسلامی را مسئله اول می‌کنند در حالی که مسئله بزرگ جهان بزرگ اسلام مسئله فلسطین بود، اینکه ما عزم جهان اسلام را از مقابله با صهیونیستها منحرف کنیم نقشه دولت‌های استعاری است.

وی ادامه داد: آمریکا و حامیان خود با جنگ‌های نیابتی در منطقه می‌خواهند فلسطین را از ارزش اولیه خود بودن کاهش دهند و این بزرگترین خیانت آن‌ها به جهان بوده است،‌امروز تروریستهای داعش را چه کسی به وجود آورده است؟ سعودی‌ها امروز به طور آشکار حمایت می‌کنند و آمریکایی‌ها و رسانه‌های اختاپوستی آن‌ها به اسم حکومت اسلامی از یک گروه تروریستی برای تخریب چهره اسلام نام می‌برند.

رئیس دستگاه قضا گفت: هر روز شاهدیم که آنها به اسم اسلام کارهایی را انجام می‌دهند در حالی که نسبتی با اسلام ندارند و حکام آمریکایی و سعودی‌ها از آنها حمایت می‌کنند، آن‌ها جگر انسان را در می‌آورند و در جلوی دوربین می‌خورند،‌ اسلام ما اسلام رحمت من العالمین است.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: چطور رد پای معاملات نفتی ایران را می‌توانستند رصد کنند و در طول چند سال تحریم هر کجا کشور ما پا می‌گذاشت یک نماینده آمریکا آنجا حاضر بود و خرید و فروش نفت ایران را منع می‌کرد؛ اما با این حال نمی‌توانند مسیر پول های کثیف داعش را پیدا کنند بنابراین داعش مخلوق خودشان است.

وی اظهار کرد: آن‌ها با ایجاد جنگ‌های فرقه‌ای مسئله فلسطین را به مسئله عربی تبدیل می‌کنند و درون فرقه اسلام جنگ شیعه و سنی راه می‌اندازند و با اینکار میان مسلمانان تقرقه ایجاد می‌کنند، بنابراین همه باید به هوش باشیم،‌اعتقادات ما محفوظ است؛ اما لزومی ندارد که برادر کشی راه بیاندازیم.

رئیس دستگاه قضا در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم ملت‌ها در قبال این نیرنگهای تروریستی که در کار نیابت برای تضعیف جهان اسلام هستند به هوش باشند،‌ ما معقتدیم مردم با تکیه بر قدرت الهی می توانند حقوق حقه خود را از تمام دول استکباری بگیرند و این وعده الهی است.

منبع: میزان