کد خبر: 48044

شیوع سرطان دهان در ایران

رییس پنجاه و ششمین کنگره سراسری انجمن دندانپزشکی ایران گفت: دخانیات مهمترین عامل سرطات دهان است 50 درصد بیماری‌های لثه، التهابات لثه و جرم‌های دندانی مربوط به مصرف دخانیات می‌شود.
اتاق خبر 24

علی تاجرنیا روز شنبه در نشست خبری پنجاه و ششمين كنگره سراسري انجمن دندانپزشكي ايران با بیان این مطلب افزود: مصرف تنباکو، پیپ، قلیان و جویدن مواد دخانی مهم‌ترین عامل در این زمینه به شمار می‌رود.

وی افزود: 90 درصد مبتلایان به سرطان دهان افرادی هستند که مواد دخانی مصرف می‌کنند. سالانه 75 هزار بیمار جدید مبتلا به سرطان دهان در اروپا شناسایی می‌شوند. اگر ما آموزش بیماری‌های دهان و همکاری با سایر گروه‌های پزشکی را گسترش دهیم، بخش عمده‌ای از این موارد در کشور تشخیص داده شده و درمان می‌شوند.

رییس کنگره انجمن دندانپزشکي ايران اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد که توجه دندانپزشکان به بیماران خود به لحاظ بررسی بیماری‌های سیستماتیک می‌تواند در جلوگیری از بیماری‌های شایع و خطرناک بسیار موثر باشد.

تاجرنیا افزود: در ایران چهار میلیون و 600 هزار بیمار مبتلا به دیابت وجود دارد که 40 درصد از آنها از بیماری خود بی‌اطلاع هستند. یکی از علائم ابتلا به این بیماری، بوی بد دهان بیمار است. به این ترتیب اگر دندانپزشکان نقش خود را گسترش دهند، از میزان ابتلا به این بیماری کاسته شده و موارد بیماری زودتر شناسایی می‌شوند.

تاجرنیا اظهار کرد: اگر آموزش‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان گسترش یابد و همچنین همکاری بیشتری بین دندانپزشکان و متخصصان داخلی صورت گیرد، تشخیص بیماری‌های مربوط به دهان به ویژه سرطان دهان در کشور ما نیز روند بهتری می‌یابد.

وی به شیوع بیماری دیابت و همچنین بی اطلاعی بیش از 40 درصد بیماران دیابتیک از بیماری خود در ایران اشاره کرد و گفت: همچنین خشکی دهان و سوزش زبان می‌تواند از نشانه‌های بیماری دیابت باشد که اگر دندانپزشکان در بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان بیماران خود به این علائم توجه داشته باشند، می‌توانند بیماری دیابت را تشخیص و بیمار خود را به پزشکان مربوطه ارجاع دهند.

نگاه پیشگیرانه برای دهان و دندان وجود ندارد

رییس پنجاه و ششمين کنگره انجمن دندانپزشکي ايران با انتقاد از نگاه درمانگرانه به مقوله سلامت دهان و دندان در کشور گفت: نگاه به مقوله سلامت دهان و دندان در کشور ما با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ نیست و این نگاه، نگاهی درمان محور است و به پیشگیری توجه چندانی ندارد.

تاجرنیا گفت: علاوه بر این مساله آموزش دندانپزشکی و خدمات بیمه‌ای در کشور ما نیز سلامت محور نیست و همین مساله باعث شیوع بسیار زیاد بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان در کشور ما شده است.

وی افزود: البته از دو سال گذشته با توجه به تشکیل شورای سلامت دهان و دندان در وزارت بهداشت، اقدامات خوبی در زمینه

پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان در کشور صورت گرفته است که از جمله آن می‌توان به توسعه پوشش خدمات بیمه‌ای و همچنین ارائه 10 نوع خدمت دندانپزشکی به صورت رایگان به مادران باردار و کودکان زیر 14 سال در مراکز دندانی اشاره کرد.

تاجرنیا همچنین از دقیق نبودن پرونده‌های دندانپزشکی بیماران انتقاد کرد و گفت: دندانپزشکان باید دقت بیشتری در زمینه پرکردن پرونده‌ها به بیماران داشته باشند، چرا که همین مساله در شناخت بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد.

او گفت: آموزش بهداشت دهان و دندان نیز برای بیماران باید از سوی دندانپزشکان مورد توجه قرار گیرد و دندانپزشکان آموزش‌های لازم را به بیماران خود برای جلوگیری از بدترشدن وضعیت بیماری آنها انجام دهند.

این متخصص پروتزهای دندانی افزود: متاسفانه دندانپزشکان با مشاهده بیمار به رفع نیازهای درمانی او توجه می‌کنند و به این دو مقوله مهم توجه چندانی ندارند.

تاجرنیا اظهار کرد: هر چه به بحث پیشگیری توجه بیشتری شود هزینه های بخش درمان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد؛ هزینه درمانی در کشور ما به حدی زیاد است که اگر کل بودجه کشور نیز به آن اختصاص داده شود، باز هم جوابگو نیست.

وی ادامه داد: بیش از 90 درصد خدمات دندانپزشکی توسط بخش خصوصی ارائه می شود و هزینه های دندانپزشکی نیز بسیار گران است و از آن جا که درصد قابل توجهی از مردم توان پرداخت این هزینه ها را ندارند، بسیار دیر به دندانپزشکان مراجعه می کنند به همین دلیل هزینه های درمانی آنها نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

تاجرنيا با تاکید بر توسعه پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی افزود: هر چه مراجعه به داندانپزشکان زودتر صورت بگیرد از وسعت پوسیدگی ها و به تبع آن هزینه های درمانی کاسته می شود.

وی اظهار کرد: برای نخستین بار وزارت بهداشت و مجموعه دولت نگاه پیشگیری محور به مقوله دندانپزشکی ارائه کرده اند اما بحث دندان چیزی نیست که بتوان با ورود به آن به سرعت به نتایج مورد نظر رسید و توسعه بهداشت دهان و دندان و کاهش میزان نیاز مردم به خدمات درمانی مقوله ای زمانبر است.

وی به موضوع تعرفه های دندانپزشکی اشاره کرد و گفت: دولت تعرفه امسال خدمات دولتی دندانپزشکی را دو هفته پیش اعلام کرد؛ ورود وزارت بهداشت به حوزه درمان می تواند به دسترسی عادلانه تر مردم کمک کند اما اینکه انتظار داشته باشیم دولت بتواند تمام بار این حوزه را به دوش بکشند انتظاری نادرست است.

رييس كنگره پنجاه و ششمن انجمن دندانپزشكي در مورد خدمات بخش خصوص دندانپزشکی نیز اظهار کرد: در بخش خصوصی نیز سه برابر تعرفه دولتی دندانپزشکان مجاز هستند بابت خدمات ارائه شده از بیماران دریافت کنند؛ در صورتی که هزینه ای بیش از این از بیماران دریافت شود می توانند به مراجع مربوط شکایت کنند.

تاجر نیا از نبود نظارت کافی از این حوزه انتقاد کرد و گفت: باید مانند سنوات گذشته تعیین تعرفه طبق قانون به سازمان نظام پزشکی واگذار شود و دولت نقش نظارتی خود را در این زمینه تقویت کند.

حضور 9 هزار نفری در کنگره دندان پزشکی

رييس هيات مديره انجمن دندانپزشكي ايران با اشاره به برگزاري پنجاه و ششمين كنگره سراسري انجمن دندانپزشكي ايران، حضور 9 هزار نفر در اين كنگره را بيانگر تحولي بزرگ دانست.

غلامرضا غزنوی در خصوص جزئیات این کنگره که از 27 تا 31 اردیبهشت ماه سال جاری در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود، اظهار کرد: یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این کنگره حضور سخنرانان و شخصیت‌های جهانی و برگزاری همزمان آن با کنگره منطقه‌ای FBI و کنگره جهانی ICOI است.

وی افزود: اعلام حضور 9 هزار نفر برای شرکت در این کنگره نشان دهنده تحولی در این عرصه است. متاسفانه نداشتن زیرساخت‌های مناسب مانند یک مرکز همایش‌های علمی برای برگزاری چنین کنگره‌هایی باعث شده بیشتر دندانپزشکان موفق به شرکت در این کنگره نشوند.

غزنوی همچنین از حضور 52 سخنران خارجی، ثبت نام 5000 نفر برای شرکت در این کنگره، حضور 52 سخنران از 18 کشور و برگزاری 100 پنل دو ساعته در موضوعات مختلف و همچنین 50 کارگاه عملی برای شرکت کنندگان خبر داد.

حضور 300 مهمان از 18 كشور خارجي براي حضور در برنامه‌هاي علمي كنگره دندانپزشكي

دبير اجرايي پنجاه و ششمين كنگره سراسري انجمن دندانپزشكي ايران با اشاره به حضور بیش از 300 میهمان از 18کشور خارجي در اين كنگره، گفت: نبود زیرساخت‌های لازم و مرکز مشخص برای برگزاری کنگره‌های پزشکی مانع از انعکاس دقیق پیشرفت‌های علمی ایران در حوزه بین‌الملل شده است.

علی داودی روز شنبه درنشست خبری کنگره انجمن دندانپزشکی با بيان اين مطلب افزود: ترکیه و امارات که سال‌ها با ما به لحاظ دانش و مهارت‌های دندانپزشکی فاصله دارند، کنگره‌هایی با استانداردهای بین‌المللی برگزار می‌کنند که در کشور ما این گونه نیست و بخش مهم علت آن به نبود زیرساخت‌های لازم بازمی‌گردد.

دبیر اجرایی کنگره دندانپزشکی با تاکید براینکه برج میلاد و سالن اجلاس سران مکان مناسبی برای این گونه کنگره‌ها نیستند، اظهار کرد: همزمان با برگزاری این کنگره، کنگره منطقه‌ای آسیا پاسیفیک (FDI) و سی و چهارمین کنگره جهانی (ICOI) برگزار می‌شود، اما از آنجایی که کنگره در سالن اجلاس سران و نمایشگاه آن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، این از هم گسستگی مانع از بازتاب پیشرفت‌های دندانپزشکی ایران می شود.

وی افزود: در 6 سالن سخنرانی‌های این کنگره و در چهار سالن کارگاه‌های عملی آن ارائه می‌شود. همچنین در نمایشگاه بین‌المللی، نمایشگاه مربوط به این کنگره در 6 سالن و مساحتی بالغ بر هفت هزار مترمربع برپا می‌شود.

داودی همچنین به مقررات دست و پاگیر به‌عنوان مانعی دیگر دربرگزاری کنگره‌های علمی اشاره کرد وگفت: تبلیغات سوعلیه ایران نیز عامل دیگری برای جلوگیری از ورود متخصصان و افراد مشهورعلمی به ایران می‌شود. البته در شرایط کنونی (پسابرجام) سعی شده است که دندانپزشکان مشهور خارجی به ایران دعوت شوند.

وی هدف از برگزاری این کنگره را بالابردن سطح علمی متخصصان و بالابردن سطح مهارت‌های علمی آنها عنوان کرد و افزود: به طور کلی 56 سخنران خارجی در این کنگره به ارائه آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه می‌‌پردازند، 100 پنل دو ساعته در موضوعات مختلف و 42 کارگاه عملی در جریان برگزاری این کنگره ارائه می‌شود.

به گفته وی، تاکنون پنج هزار نفر از متخصصان برای شرکت در این کنگره ثبت‌نام کرده‌اند و 500 سخنران داخلی و مدیر پنل در این کنگره به ارائه تازه‌ترین دستاوردها می‌پردازند.

پنجاه و ششمین کنگره انجمن دندانپزشکان ایران از 27 تا 31 اردیبهشت در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

منبع: خبرآنلاین