کد خبر: 47841
پس از دیدار با هاموند؛

جان کری: تجارت با ایران در دسترس بانک‌هاست

ما می خواهیم که این موضوع را به طور شفاف نشان دهیم که تجارت مشروع که در تعریف شرایط توافق وجود دارد در دسترس بانک ها قرار دارد.
اتاق خبر 24

به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، جان کری پس از دیدار با فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس و مدیران بانک های اروپایی در لندن گفت: من می خواهم در اینجا از آقای هاموند به خاطر میزبانی از بانکداران اروپایی برای پاسخگویی به سوالات جامعه بانکداری درباره تاثیرات رفع تحریمها  و سوالاتی که آنها درباره حقیقت کارکرد این موضوع دارند،تشکر کنم. در برخی موارد  نوعی بی میلی برای خطرپذیری یا آنچه از آن به عنوان خطر یاد می کنند، وجود داشته است.

وی افزود: بنابراین امروز آنچه ما با حضور مقامات وزارت خزانه داری و مقامات مربوطه تلاش کرده ایم که انجام دهیم، این بوده است که به برداشت های غلط و یا  شایعات صرف پایان دهیم. ما می خواهیم که این موضوع را به طور شفاف نشان دهیم که تجارت مشروع که به طور شفاف در تعریف شرایط توافق وجود دارد در دسترس بانک ها قرار دارد تا مادامی که آنها تحقیقات لازم را درباره سرمایه گذاری خود انجام دهند و بدانند که با چه فردی معامله می کنند آنها در برابر معیارهای تعریف نشده و نامناسب، مسئولیتی نخواهند داشت.

 
وزیر خارجه آمریکا افزود: ما همچنین به تلاش های خود ادامه می دهیم تا ایران به تعهدات خود بر اساس توافق های صورت گرفته و معیارهایی که لازم است که رعایت شوند، پایبند باشد. بنابراین این حرکتی بود  تا از طریق آن  به سخنان بانکداران گوش فرادهیم  و بدانیم که  برداشت های آنها چیست،  موانعی که آنها خواهان رفع آنها هستند،چیست و بتوانیم تا آنجا که می توانیم به طور مستقیم برای آنها تفسیر خود از قانون و معیارها  را توضیح دهیم تا با شفافیت به جلو حرکت کنیم و امیدوارانه این توانایی را داشته باشیم که کارها را بر اساس توافق انجام دهیم. 
 
کری گفت:هر دو طرف تعهداتی دارند که بر اساس آنها باید به این توافق پایبند باشند  و لازم است که از این توافق منتفع شوند. منفعت ما این است که هم اکنون شاهد یک برنامه اتمی قابل  مشاهده شده، به روی بازرسی ها  باز،قابل درک، محدود شده و متعهد به معیارهای آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و آنها یک انتظار دارند که تحریم هایی که در نظر گرفته شده بود در حقیقت رفع شوند  و اجرایی سازی مناسب باشد. این یک توافق بوده است و این چیزی بوده است که ما تلاش کرده ایم که انجام دهیم.
 
فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس هم گفت: من از شما به خاطر حضور در اینجا و اختصاص زمانی برای گوش دادن به بانک های اروپایی تشکر می کنم.آنچه  ما تلاش می کنیم به آن پاسخگو باشیم به شکافی  بین تعهدات سیاسی مسلم  آمریکا برای عملی شدن توافق و دادن اجازه ایران به برای دسترسی به نظام تجاری بین المللی و نظام مالی جهانی و واقعیتی که بانک های اروپایی در عمل می بینند، مربوط می شود.
 
وی افزود: ما تلاش می کنیم که بین این شکاف پلی بزنیم. ما تلاش می کنیم که بدانیم که فاصله ها و شکاف های  بین تمایل سیاسی و واقعیت بانکی جهانی در کجا وجود دارند تا باهم تلاش کنیم که  بین آنها پلی بزنیم که اجازه بدهد اروپایی ها،بانک های جهانی از شرکت های تجاری اروپایی در از سرگیری روابط تجاری عادی و طرح های سرمایه گذاری با ایران حمایت کنند. این همه آن چیزی است که همه ما خواهان آن هستیم تا  منافع ناشی از طرح جامع اقدام مشترک که ایران انتظار آن را دارد که منتقل شود و شایستگی آن را دارد، فراهم شود. 
 
وی ادامه داد: اگر ما می خواهیم که به هدف راهبردی خود که بازگشت ایران به جامعه بین المللی و عادی سازی روابط از جمله روابط تجاری و سرمایه گذاری است  برسیم باید در این مورد موفق عمل کنیم. این ضرورتا نخستین مانع در این راه است و اگر ما  در این مرحله موفق نباشیم آنگاه هرگز این شانس را نخواهیم داشت که  منافع دیگری  را که می تواند از این توافق  _که  سال گذشته زمان و انرژی قابل توجهی را بر روی آن گذاشتیم_ حاصل شود، کسب کنیم.
 
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.