کد خبر: 4458
قیمت ها در 1394/03/20

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار نفت+نمودار

نتایج بررسی بانک مرکزی از تحولات بازار نفت در هفته منتهی به ۷ ژوئن ۲۰۱۵- ۱۷ خردادماه ۹۴ نشان میدهد که متوسط بهای نفت خام پایه آمریکا در هفته گذشته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل، ۲.۰۸ درصد افزایش یافت.
اتاق خبر 24

نتایج بررسی بانک مرکزی از تحولات بازار نفت در هفته منتهی به 7 ژوئن 2015- 17 خردادماه 94 نشان میدهد که متوسط بهای نفت خام پایه آمریکا در هفته گذشته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل، 2.08 درصد افزایش یافت.

به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، بهای هر بشکه نفت خام پایه آمریکا در محدوده 61.26-58.00دلار معامله گردید و متوسطه هفتگی بهای هر بشکه در سطح 59.65 دلار قرار گرفت.

متوسط بهای نفت خام برنت دریای شمال در هفته گذشته 0.66 درصد نسبت به هفته ماقبل افزایش یافت. هر بشکه نفت برنت به نرخ‌های پایان وقت بازار مذکور در دامنه 65.49-62.02 دلار معامله گردید و متوسط هفتگی هر بشکه آن به 63.90 دلار رسید.

به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، بهای هر بشکه نفت اوپک در محدوده 62.32-59.67 دلار معامله گردید. متوسط هفتگی بهای این ماده خام در هر بشکه در سطح 61.02 دلار قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل 0.97 درصد افزایش داشت.

در شروع هفته گذشته نفت در حدود 1 درصد از بهای خود را از دست داد. با توجه به افزایش ارزش دلار در برابر اکثر اسعار جهان‌روا در روز دوشنبه و افزایش بهای نفت در اواخر هفته ماقبل، فضا برای سودگیری و کاهش قیمت نفت مهیا شده بود. بانک گلدمن‌ساکس نیز پیش‌بینی نمود تا پایان سال جاری میلادی تولید نفت آمریکا در حدود 155 هزار بشکه در روز افزایش داشته باشد که به کاهش قیمت کمک نمود.

براساس این گزارش در روز سه شنبه، قیمت نفت خام افزایش یافت. با وجود پیش بینی موسسه API مبنی بر افزایش ذخایر تجاری آمریکا در هفته ماقبل، فعالان بازار با توجه به افزایش تقاضای سوخت همزمان با شروع فصل سفرهای تابستانی، احتمال کاهش ذخایر نفت آمریکا را محتمل‌تر فرض نموده و اقدام به افزایش موقعیت‌های خرید نفتی خود نمودند. البته در این روز دلار نیز تا حد زیادی تضعیف شد.

همچنین در روز چهارشنبه، علی رغم کاهش ذخایر تجاری نفت آمریکا برای پنجمین هفته متوالی، قیمت نفت خام در حدود 3 درصد کاهش یافت. به نظر رسید که در این روز فعالان بازار بیشتر بر افزایش ذخایر سوخت از جمله بنزین و گازوئیل در آمریکا تمرکز نمودند. روز پنجشنبه و قبل از نشست اعضای اوپک، روند نزولی بهای نفت با توجه به پیش بینی عدم کاهش در تولید این کارتل نفتی ادامه یافت.

روز جمعه، علی‌رغم انتشار بهتر از انتظار ارقام اشتغال غیرکشاورزی در آمریکا و افزایش ارزش دلار در مقابل اسعار جهان‌روا و همچنین تصمیم اوپک برعدم کاهش سطح تولید، قیمت نفت خام افزایش یافت. به نظر رسید کاهش بهای نفت در سه روز گذشته، مهمترین عامل افزایش خرید نفت و رشد ارزش آن بود.

جدول
جدول

 

منبع: خبرگزاری تسنیم