کد خبر: 41660

فواید سفر در تعطیلات نوروز

تعطیلات نوروزی فرصت خوبی است تا خستگی‌های ناشی از روزمرگی و فعالیت مداوم را با سفر كردن از بین ببرید و سال جدید را با انرژی و توان بیشتری آغاز كنید. 
اتاق خبر 24

یكی از اموری كه موجب ایجاد تحول‏ و پویایی در خانواده می‌شود، سفر كردن است. سفرها می‏تواند مادی و معنوی یا درونی و بیرونی باشد. همه انواع سفر لازم و ضروری‏ است و موجب كامیابی آدمی می‏گردد و دست یافتن به كامیابی‏ها می‏تواند رمز تحول و پویایی در خانواده‌ها باشد. مسافرت، فواید بسیاری برای جسم و فكر دارد و باعث افزایش بهره وری افراد جامعه می‌شود. در ذیل به چند نمونه از آنها اشاره می‌كنیم.

 

سفر

 

دوری از ترس

سفر به افراد این امكان را می‌دهد كه پس از كار و فعالیت‌های مداوم، فشارهای روحی و روانی را از خود دور كنند. خستگی‌های ذهنی و جسمی و استرس‌های كاری و روزانه به تدریج ممكن است باعث از بین رفتن نشاط و شادابی افراد شود و آنها را به نوعی دچار فرسودگی روحی و جسمی روانی كند؛ بنابراین در چنین شرایطی برخورداری از یك برنامه تفریحی در قالب سفر و گردش، فرصتی آزاد و فارغ از كار و استرس را برای افراد فراهم می‌كند تا بتوانند تا حدی به ارتقای بهداشت روان و سطح سلامت روانی خود كمك كنند.

سفر كردن آثار بسیاری دارد واسلام نیز به آن تأكید كرده است. توجه به نشانه‌های الهی و تدبر در فرجام اقوام و ملت‌های گوناگون از جمله فوایدی است كه به فرموده قرآن با سفر كردن نصیب انسان می‌شود.

 

رشد و بالندگی

از دیگر فواید سفر، رشد و بالندگی عقل است. افراد در طول سفر با شگفتی ها، افكار و رسوم اقوام گوناگون آشنا می‌شوند، سختكوشی آنان را می‌بینند و یاد می‌گیرند چگونه برای بهتر زندگی كردن تلاش كنند.

سفر همچنین با ایجاد فرصتی برای استراحت ذهن و جسم، عزم افراد را برای شروع زندگی تازه بویژه پس از عید نوروز و شروع سال جدید، استوارتر می‌كند. همانطور كه افراد برای سلامت جسمانی خود نیاز به مواد پروتئینی در سبد كالایی خانواده دارند، لازم است توسط روانشناسان در هر جامعه‌ای با توجه به نیاز و فرهنگ خاص آن جامعه سبدی نیز به‌عنوان سبد خانواده‌ها تعریف و به افراد آموزش داده شود چه نوع كارها و فعالیت‌ها و برنامه‌های تفریحی می‌تواند به ارتقا و حفظ سلامت آنها كمك كند.

مطالعات نشان داده است تفریح سالم و به‌موقع می‌تواند در افزایش كمّی و كیفی شغلی و همچنین بهره‌وری افراد در یك جامعه كمك كند. همچنین باید یادآور شد كه انسان فقط برای كاركردن آفریده نشده است، چرا كه اگر این طور بود خداوند انسان را تنها در بعد جسمانی خلق می‌كرد. پس همانطور كه جسم آدمی برای رشد و تكامل نیاز به تغذیه دارد، بعد روحی و روانی او نیز برای رشد و شكوفایی نیازمند تغذیه است.

 

 

مقاومت در سختی‌ها

سفر، هراس و اضطراب را از اشخاص دور می‌كند و به جای آن آرامش می‌بخشد و به انسان می‌آموزد چگونه در برابر سختی‌ها و مشكلات ایستادگی كند. 

مطالعات گوناگونی كه درباره گردش و مسافرت از دیدگاه‌های مختلف، انجام گرفته، نشان می‌دهد اگر به ابعاد اجتماعی و فرهنگی سفر توجه كنید، علاوه بر عبرت‌گیری و جنبه‌های پندآموزی و معنوی آنكه از تماشای آثار تاریخی و باستانی حاصل می‌شود، در سفر شاهد تبادل فرهنگی و آشنایی افراد با آداب و رسوم و باورها در هر شهر و دیاری خواهیم بود كه این امر نوعی تبادل دیدگاه و الگوپذیری را به دنبال خواهد داشت.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.