کد خبر: 34312
اتاق خبر 24 منتشر کرد

موج گسترده واکنش ها علیه هاشمی رفسنجانی در انتقاد به شورای نگهبان

چهره های سیاسی و جناح های مختلف نسبت به سخنان اخیر هاشمی رفسنجانی واکنش نشان دادند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز گذشته در مراسم گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد ورود حضرت امام خمینی(ره) به کشور و در آغاز دهه فجر در فرودگاه مهرآباد به برخی رد صلاحیت‌شدگان خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت:

"عده‌ای صلاحیت شخصیتی که اشبه جدش امام خمینی است را قبول نمی‌کنند، باید از آنها پرسید پس شماها خودتان صلاحیت خودتان را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما صلاحیت داده است، چه کسی به شما اجازه قضاوت داده است، چه کسی به شما اختیارات، اسلحه، تریبون، تریبون نماز جمعه و صدا و سیما داده است؟ اگر امام نبود، اگر آن نهضت نبود، اگر آن اراده مردمی نبود شماها هم نبودید؛ به بیت امام بد کردید و زمانی که باید در این دوران به بیت امام تبریک می‌گفتید تبریک بدی گفتید خداوند از سر تقصیرتان بگذرد و باید عذرخواهی کنید".

به دنبال این اظهارات بود که چهره های سیاسی و جناح های مختلف نسبت به این سخنان واکنش نشان دادند.

مهدی محمدی: هاشمی می‌خواهد، فضای انتخابات را تا جایی که امکان دارد رادیکال و تند کند

 

مهدی محمدی

 

مهدی محمدی، کارشناس سیاسی در کانال تلگرامی خود با اشاره به اظهارات هاشمی رفسنجانی نوشت:

آقای هاشمی رفسنجانی امروز طوری سخن گفته است که گویی سیدحسن خمینی اگر فقط یک خیرخواه در این کشور داشته باشد، اوست و لاغیر.

این در حالی است که بازی واقعی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.

هاشمی می‌خواهد:

1. سیدحسن در نیابد که به صحنه کشاندن و قربانی کردن او، و سپس داد و فریاد راه انداختن بر سر پیکر بی جان سیاسی او، همه از ابتدا پروژه ای بوده که خود او طراحی کرده است.

2. سرمایه احتمالی ناشی از مظلومیت سیدحسن خمینی مستقیما در سبد او بریزد.

3. از ورود برخی از اعضای شاخص شورای نگهبان به مجلس خبرگان جلوگیری کند.

4. فضای انتخابات را تا جایی که امکان دارد رادیکال و تند کند چرا که می داند در یک فضای آرام، موجی به نفع او برنخواهد خاست.

اکنون تصمیم با سیدحسن خمینی است. او با مشارکت در بازی هاشمی رفسنجانی بدل به ابزاری در دست او شد که نتیجه آن زیرسوال رفتن صلاحیت علمی وی، قرار گرفتن بیت امام در جناح سیاسی که ژست اپوزیسون انقلاب اسلامی می‌گیرد، بازتولید ادبیات فتنه 88 از لسان نوه امام و تبدیل‌کردن شخصیت وی به هیزم شعله‌ور کردن رادیکالیسم بوده است.

ظاهرا حسن خمینی تصور می‌کند همچنان باید به این بازی ادامه بدهد غافل از اینکه او نخستین کسی نیست که هاشمی رفسنجانی، پس از آنکه بهره‌اش را برد، به امان خدا رها خواهد کرد.

پیش از این، خیلی‌ها، قربانی بازی کم و بیش مشابه او شده‌اند.

واکنش حمید  رسایی در صفحه اینستاگرام

 

رسایی

 

حمید رسایی در صفحه اینستاگرام خود نسبت به سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.

 

رسایی

 

 

رسایی همچنین، در نشست علنی روز سه‌شنبه پارلمان در تذکری شفاهی نسبت به اظهارنظر عده‌ای درباره شورای نگهبان و تخطئه این شورا اظهار داشت: امروز چند مصوبه درباره ایرادات شورای نگهبان در زمینه چند طرح و لایحه داشتیم که برای تأمین نظر آن شورا، این ایرادات را برطرف کردیم.

وی در پایان خاطرنشان تأکید کرد: آقای هاشمی‌رفسنجانی با صحبت‌های روز گذشته‌اش درباره شورای نگهبان نشان داد که التزام عملی به قانون اساسی و شورای نگهبان را ندارد و قطعاً باید در مورد این موضوع فکری شود.

شریعتمداری: حضرت امام خمینی (ره) جواب اظهارات امروز آقای هاشمی را داده اند

 

 

شریعتمداری

حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان نیز در واکنش به اظهارات اخیر آقای هاشمی رفسنجانی گفت: حضرت امام خمینی (ره) در آخرین بند از وصیت نامه سیاسی-الهی خود، این روزها را پیش بینی کرده و جواب اظهارات امروز آقای هاشمی را داده اند.

وی افزود: حرمت بیت شریف امام(ره) در پیروی از دستورات ایشان است؛ آنجا که می‌فرمایند «اگر قانون در یک کشوری عمل نشود، کسانی که می‏خواهند قانون را بشکنند اینها دیکتاتورانی هستند که به صورت اسلامی پیش آمده‏‌اند یا به صورت آزادی و امثال این حرف‌ها».

مدیرمسئول کیهان ادامه داد: «خداوند تبارک و تعالی در پاسخ کسانی که خود را به حضرت ابراهیم(ع) نسبت می دادند ولی از بینش و منش و راه آن پیامبر بزرگوار پیروی نمی کردند، می فرماید «إن أولى الناس بإبراهیم للذین اتبعوه وهذا النبی»؛ یعنی نزدیک ترین افراد به ابراهیم (ع) کسانی هستند که از او تبعیت می کنند و از این پیامبر امی.

عباس عبدی: هر کس نسبت به مرجع یا منطق این رد صلاحیتها ایرادی داشته باشد قابل فهم است و حق دارد جز آقای هاشمی

 

عباس عبدی

 

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به اظهارات هاشمی رفسنجانی درباره عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی برای مجلس خبرگان نیز یادداشتی نوشت که بخش هایی از متن آن در زیر می آید:

عباس عبدی نوشت:

بنده با توجه به مجموعه اطلاعاتی که دارم و با توجه به نظرات آقایان علمای قم و با توجه به قراین گوناگون از جمله تایید نکردن صلاحیت آقای بجنوردی معتقدم که عدم احراز صلاحیت علمی حسن آقای خمینی برای انتخابات خبرگان حتی در چارچوب قانون فعلی نیز قابل دفاع نیست و به لحاظ سیاسی هم اثرات مطلوبی ندارد و شرایط سیاسی و علمی ایشان برای حضور در خبرگان بمراتب بالاتر از بسیاری از افراد حاضر در انتخابات خبرگان اول است. ولی دفاع از این ادعا هیج ربطی به انتساب به ریشه خانوادگی ایشان و یا بدهی به امام و خانواده امام ندارد، و این استدلال نه تنها ضعیف و بی ربط ؛بلکه نادرست نیز است، و خواسته و ناخواسته در جهت موجه جلوه دادن رد صلاحیت ایشان است و جز به تنش سیاسی کمک نمی کند. این منطق قبیلگی و خلاف آرمانهای شناخته شده است. به نظر می‌رسد که آقای هاشمی در موارد دیگر هم با همین منطق انتساب خانوادگی و یا بدهکار و طلبکاربودن، از افراد دفاع یا به آنها حمله می کنند.

اگر حسن آقا شرط حداقل اجتهاد را برای نامزدی خبرگان دارند که با توجه به جمیع جهات عرفی بالاتر از حداقل‌ها را دارند در این صورت باید تایید شوند و اگر ندارند که نباید تایید شوند و انتساب به بیت امام هیچ مزیتی برای این مورد ندارد. این که امام چه کرده هیچ ربطی به این حق ندارد.

این که چه کسانی این صلاحیتها را تشخیص می دهند؛ همانهایی هستند که آقای هاشمی هنگام ریاست خود بر خبرگان آنان را متولی این کار قرار داد. هر کس نسبت به مرجع یا منطق این رد صلاحیتها ایرادی داشته باشد قابل فهم است و حق دارد جز آقای هاشمی.  بنابر این ایشان حتما متوجه این نکات هستند، ولی چرا چنین می گویند؟ به نظرم عدم تایید و حضور حسن آقا در انتخابات را ترجیح می دهند، و یا می‌خواهند اگر احتمالا ایشان تایید شدند آن را به حساب حرفهای خود بگذارند و دیگران را مدیون خویش بدانند و با توجه به منطق سخنان ایشان انتظارشان از تبعات این مدیونی هم روشن است. همانطور که سعی کردند آمدن حسن آقا را بر خلاف واقعیت به حساب خود بگذارند.

متاسفانه پیروی چشم بسته و شاید از روی ناچاری اصلاح طلبان از برنامه‌های آقای هاشمی نتیجه وضعیتی است که برای خود ایجاد کرده اند و برای آینده کشور و جریان اصلاحات خطرناک است.

محسن رضایی: باید حادثه تلخ فتنه 88 از یاد کسی برود

 

محسن رضایی

 

همچنین محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه مراسم تشییع پیکر امیر سلیمی فرمانده اسبق کل ارتش در پاسخ به سوال خبرنگار میزان درباره اظهارات روز گذشته هاشمی رفسنجانی در فرودگاه مهرآباد و ایجاد هجمه علیه شورای نگهبان اظهارکرد: ایجاد هرگونه التهاب و تنش در آستانه انتخابات می‌تواند موجبات برهم خوردن آرامش در جامعه را فراهم کند

وی با بیان اینکه در آستانه انتخابات پیش رو باید آرامش جامعه حفظ شود، عنوان کرد: در برهه کنونی باید از بروز هر گونه رفتار غیرعقلانی جلوگیری شود.

رضایی با بیان اینکه نباید حادثه تلخ فتنه 88 از یاد کسی برود،گفت: نباید فراموش کنیم که با همین التهابات بود که در آن مقطع آرامش جامعه بر هم خورد.

بذرپاش: اقای هاشمی، تمامی پست‌ها و رانت‌ها برای شما بوده است، آیا باز هم طلبکار انقلابیون هستید؟

 

بذرپاش

 

 مهرداد بذرپاشعضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در همایش  "عزت ملی" که به‌همت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، خطاب به هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: تمامی پست‌ها و رانت‌ها برای شما بوده است، آیا باز هم طلبکار انقلابیون هستید؟ افرادی مانند خاوری در زمان ریاست شما مدیرعامل بانک سپه بوده‌اند.

وی تاکید کرد: اگر امام خمینی(ره)  مصادره شدنی بود این کار باید توسط اهلش رخ دهد، ایشان مخالف دوقطبی کردن جامعه بود. دوقطبی کردن جامعه که امروز برخی از افرادی که از امام دم می‌زنند حاضر نیستند یک موضع ضد استکباری ایشان را تکرار کنند.

ابطحی: هاشمی با رفتار پوپولیستی می‌خواهد آرای حسن آقا را برای خودش جلب کند

 

ابطحی

 

حجت‌الاسلام محمدعلی ابطحی رئیس دفتر و معاون رئیس دولت اصلاحات دیگر فردی بود که با اشاره به هجمه هاشمی رفسنجانی به شورای نگهبان که بهانه عدم احراز صلاحیت حسن خمینی انجام شده است، نوشت:  انتقاد تند آقای هاشمی رفسنجانی از شورای نگهبان را در این روزها اصلا نمی فهمم.

وی در ادامه نوشته است: می‌شد هرگونه نقدی را پس از پایان وقت رسمی اعتراضات و پاسخ شورای نگهبان انجام داد. درست در اوج رایزنی ها و گفتگوها و نیاز به همدلی برای ساخت آینده ای بهتر و علاقه بسیاری به حضور حسن آقای خمینی و دیگران در خبرگان و مجلس، این هجوم تند و بی مقدمه تنها می تواند به زیان رد صلاحیت شدگان باشد. این چیزی نیست که آقای هاشمی سیاستمدار نداند. البته این رفتار در چارچوب پوپولیستی جواب می‌دهد که آرای شخصیت های محبوبی مثل حسن آقا را به سبد رای آقای هاشمی سوق دهد.

کواکبیان: همه چیز باید براساس مُر قانون پیش رود

 

کواکبیان

 

مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در مراسم رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح‌طلبان کشور که صبح امروز برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان ما به امام (ره) بدهکارند، اظهار داشت: شکی نیست که اگر امام نبود، انقلاب هم نبود و وجود امام راحل بود که قبل از سال 42 مردم را برای تغییر نظام ستمشاهی تشویق و راهنمایی کرد و رهنمودهای ایشان بود که منجر به 22 بهمن 57 شد.

وی ادامه داد: لذا همه کسانی که در دوران امام راحل و بعد از آن مسئولیت گرفتند، حتما وامدار و بدهکار امام هستند.

 

کواکبیان

 

دبیر کل حزب مردم‌سالاری افزود: در عین حال ما معتقد نیستیم که در مباحث قانونی و نظاماتی که در کشور باید انجام شود، به دلیل اینکه مسئولانی بدهکار نظام هستند، نادیده گرفته شود و همه چیز باید براساس مُر قانون پیش رود. 

نامه بسیج دانشجویی 200 دانشگاه کشور خطاب به هاشمی رفسنجانی

 

بسیج دانشجویی

 

بسیج دانشجویی 200 دانشگاه کشور طی نامه‌ای در واکنش به اظهارت اخیر هاشمی رفسنجانی خطاب به وی نوشتند: از چه زمانی شورای نگهبان باید به‌واسطه ارتباط نسبی با بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و یا هر شخص محترم دیگری به قول حضرت‌عالی هدایایی را به سمت بیوت این اشخاص در قالب رانت‌های سیاسی ارسال کند؟

در بخشی از این نامه آمده است:

بعد از 37 سال حضور در بدنه های رده  اول نظام اسلامی از شما سوال میکنیم : خود شما صلاحیتتان را در انتخابات مجلس ،ریاست جمهوری و خبرگان چگونه و از کجا به دست آورده اید؟ آیا رواست نردبانی که خود بارها از آن گذر کرده اید و به واسطه آن به مسئولیت رسیده اید را اکنون به خاطر منافع حزبی و سیاسی به دور بیاندازید؟

برای دانشجویان سوال است که چرا حضرتعالی این میزان اصرار بر ایجاد یک فضای رادیکال و تند در آستانه تمامی انتخابات های اخیر داشته اید؟ چرا عادت دارید در آستانه تمامی مقاطع حساس انقلاب اسلامی به فرصت سوزی بپردازید؟ به نظر میرسد خودتان به این نتیجه رسیده اید که در یک فضای آرام و با ثبات جریان فکری و نوع عملکرد شما طرفداری نخواهد داشت و اتفاقی به نفع شما رقم نخواهد خورد. متاسفانه حضرتعالی در چند سال اخیر نقش ویژه ای در تلخ کردن حماسه هایی نظیر انتخابات 88 و همچنین مصادره برخی از موفقیت ها و حماسه های مردمی به نفع خودتان و متاسفانه وارونه نشان دادن برخی اتفاقات داشته اید. روزگاری دست به سیاه نمایی های گسترده میزنید و فضای نا امیدی و بدبینی را در کشور پراکنده می کنید و همه مشکلات کشور را محصول دورانی می دانید که خودتان به هر دلیلی در آن مسئولیت نداشته اید و در طرف دیگر همه دستاوردها و موفقیت های نظام در همه دوران انقلاب را به پای خود و جریان متبوعتان میگذارید. آقای هاشمی شاید اگر اکنون در فضای سیاسی و اجتماعی کشور چرخی بزنیم شما فردی هستید که بیشترین سهم را در راستای ایجاد تفرقه و تشنج در فضای کشور دارید.

پرویز امینی: سودای هاشمی در اداره کردن موفق سید حسن دچار چالش شده است

 

امینی

 

پرویز امینی تحلیلگر و جامعه شناس مسائل سیاسی در یادداشتی به بررسی مواضع هاشمی رفسنجانی علیه شورای نگهبان پرداخت که بخش هایی از آن در ادامه آمده است:

جناب هاشمی امروز احساس می‌کند به طور حداکثری از او مرکزیت‌زدایی شده است. ما باید هاشمی را از منظر هاشمی تحلیل کنیم. مرکززدایی‌ها از هاشمی، برای او شرایطی را به وجود آورده است که میان تصور او از خود و اصل واقعیت، به شدت فاصله می‌اندازد. این فاصله موجب «احساس محرومیت نسبی» در هاشمی می‌شود. فرد یا جامعه‌ای که دچار احساس محرومیت نسبی است، به منبعی که تصور می‌کند در او ایجاد محرومیت کرده است پرخاش می‌کند که درباره هاشمی این پرخاش متوجه منابع و مواردی است که او احساس می‌کند از او مرکززدایی کرده‌اند. هاشمی یکی از این منابعی که را احساس می‌کند از او مرکززدایی کرده است، شورای نگهبان می‌داند. هاشمی شورای نگهبان را از عوامل شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری 84  و نیز انتخابات سال 88 می‌داند. به اینها، احراز نشدن صلاحیتش در انتخابات سال 92 را نیز توسط شورای نگهبان را اضافه کنید. هاشمی و هر فردی دیگری در این  وضعیت احساس محرومیت نسبی، این استعداد را دارد که  اجازه می‌دهد دیگران او را در چارچوب همین فضای روانشناسانه اداره و مدیریت کنند. چون کافی است آنها خواست خود را با خواست هاشمی هماهنگ کنند. مثلا در انتخابات سال 84 یا 88 کسانی بودند که  نتیجه این دو انتخابات را برنمی‌تابیدند.

ویژگی خودمرکزگرای هاشمی نیز به هاشمی هم اجازه نمی‌داد او خود را بازنده رقابت با احمدی‌نژاد بداند. بنابراین برای به چالش کشاندن این نتایج، ظرفیت هاشمی که متکی به سوابق و جایگاه درون حاکمیتی وی می‌شد، امکان مناسبی به نظر می‌رسید و آن شد که شد و هاشمی آن کرد که کرد. بنابراین پرخاش و مواضع برافروخته او ضد شورای نگهبان در مواضع دیروز نشانه‌ای دیگر از اداره شدن موفق هاشمی از سوی دیگران است که خواست خود را علیه شورای نگهبان با خواست روانشناسانه هاشمی در پرخاش به منبع ایجاد محرومیت از او یعنی شورای نگهبان، در یک راستا قرار داده‌اند.

عصبانیت و پرخاش هاشمی البته غیر از این، زمینه دیگری نیز داشت. هاشمی از همان موضع روانشناسانه این احساس را دارد که قادر است همه چیز و همه کس را اداره و در بازی خود به کار بگیرد و در انتخابات اخیر خبرگان چنین نگاهی را نسبت به سید حسن خمینی داشت البته این به معنای این نیست که سید حسن خمینی این چنین نقشی را پذیرفته باشد و بخواهد در چارچوب نقشی که هاشمی برای او تعیین کرده بازی کند. اما حداقل می‌توان این جمع‌بندی را داشت که هاشمی چنین طرحی را برای انتخابات خبرگان داشته باشد.

با عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی توسط شورای نگهبان به علت عدم شرکت در آزمون، سودای هاشمی در اداره کردن موفق سید حسن خمینی به نفع جهت‌گیری های خود، با چالش مواجه شده است. بنابراین از این منظر نیز وی شورای نگهبان را مستوجب پرخاش و تندی می‌داند.

ذالنور: اگر رافت نظام نبود برخی باید با آقازاده خود در اوین بودند

 

ذالنور

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی‌ ذوالنور مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه شامگاه دوشنبه در جمع نمازگزاران مسجد قدس شهر قم در سخنانی اظهار داشت: اگر نظام اسلامی رافت را کنار بگذارد باید اینها به کنار آقازادگانشان در اوین منتقل شوند؛ آنهایی که آقازاده‌هایشان برای ۵ میلیون دلار در ماجرای کرسنت ۵۷ میلیارد دلار به مملکت ضربه زدند، چرا وقتی با آنها برخورد می‌شود می‌سوزند و چرا جنجال در کشور ایجاد می‌کنند و نهادهای قانونی را مورد هجمه قرار می‌دهند، آیا اینها به امام می‌خواهند خدمت کنند؟ چرا باید آرمان‌های امام را زیر پا بگذاریم؟

شجونی: هاشمی برای حسن خمینی، نقش کاسه داغ‌تر از کاش و دایه مهربان‌تر از مادر را بازی می‌کند

 

شجونی

 

حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه هاشمی به بهانه حسن خمینی به شورای نگهبان هجمه می کند، گفت: بعید می‌دانم هاشمی رفسنجانی صلاح آقای حسن خمینی را بخواهد چرا که اگر صلاح ایشان را می‌خواست اینطور از او استفاده ابزاری نمی‌کرد.

وی با بیان اینکه هاشمی برای حسن خمینی، نقش کاسه داغ‌تر از کاش و دایه مهربان‌تر از مادر را بازی می‌کند، گفت: نقش‌های آقای هاشمی برای مردم روشن است و مردم می‌دانند که آقای هاشمی در حمایت از آقای حسن خمینی چه اهدافی را دنبال می‌کند؛ هاشمی می خواهد با ابزار حسن خمینی به شورای نگهبان هجمه کند در حالی که همین شورای نگهبان صلاحیت او را برای مجلس خبرگان تائید کرده است.