کد خبر: 34296

اقدام ضد ایرانی جدید عربستان و بحرین

عربستان و بحرین با ادامه سیاست های خصمانه خود علیه ایران در اقدامی هماهنگ ورود کشتی های با پرچم ایران به بنادر خود و تردد این کشتی ها در محدوده آب های سرزمینی شان را ممنوع کردند.
اتاق خبر 24

عربستان و بحرین که ماه گذشته روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کردند، ورود کشتی های با پرچم ایران به بنادر خود و تردد این کشتی ها در آب های سرزمینی شان را ممنوع کرده اند.

تنش ها بین عربستان و ایران چند هفته پیش پس از اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه به دست حکومت آل سعود بالا گرفت. بحرین همچنین کشتی های باری ای که قرار بوده عازم بنادر ایران شوند را از این کار منع کرده، اما عربستان هنوز چنین محدودیتی را اعمال نکرده است.

هر دو کشور تا اطلاع ثانوی، قراردادهای تعهد شده با کشتی های در حال تردد با پرچم ایران را متوقف کرده اند. این محدودیت ها، آسیب چندانی به مبادلات تجاری ایران وارد نخواهد کرد، زیرا ایران سال ها تحت تحریم های غرب قرار داشته که از سوی این دو کشور عربی نیز اجرا می شده است. اما انتظار می رود شرکت های کشتیرانی در فعالیت خود در مسیرهای دریایی موجود در خاورمیانه با مشکلاتی مواجه شوند.

دولت عربستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «به اعضا و مشتریانی که کشتی دارند و در خاورمیانه تجارت می کنند، توصیه می شود از نزدیک با سازمان های داخلی و یا مقامات بندری در ارتباط باشند تا از هرگونه مقررات بندری قبل از رسیدن به بنادر اطلاع حاصل کنند.»

این اقدام در حالی صورت می گیرد که ۲ کشور عربستان و بحرین پس از ماجرای اعدام شیخ نمر، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم