کد خبر: 34278

آیا آمریکا به سوریه نیروی زمینی اعزام می‌کند؟

مقامات آمریکایی به دنبال کلید زدن سناریویی جدید در سوریه هستند.  
اتاق خبر 24

تحولات سوریه به نفع ارتش و نیروهای دفاع وطنی این کشور به صورت ویژه در اکثر استانها به پیش می‌رود؛ تروریست‌ها که در استانهای مختلف شکست‌هایی را پذیرا شدند؛ ضمن عقب‌نشینی تلاش می‌کنند تا از کمک‌های لجستیکی و تسلیحاتی هم پیمانان منطقه‌ای خود بهره ببرند.

مقامات امریکایی ادعا می‌کنند که این شبه‌نظامیان مخالف دولت سوریه، خود را برای عملیات نظامی جدید علیه تروریست‌های داعش در مقر آن‌ها در شهر  "رقه" در شمال سوریه آماده می‌کنند.

در این پروسه کشوری که بیش از همه از پیروزهای ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوری و همچنین پشتیبانی حزب‌الله و ارتش فدراسیون روسیه نگران بوده، ایالات متحده آمریکا است. باراک اوباما رئیس جمهور و اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا تلاش می‌کنند از طرق مختلف یک جبهه نظامی دیگر برای سربازان کشورشان در سوریه ایجاد کنند و به همین منظور پایگاه نظامی  "رمیلان"  در استان  "حسکه" را برگزیدند.

**مشخصات پایگاه نظامی  "رمیلان" 

 ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کند تا با ایجاد پایگاه نظامی در مرز سوریه، ترکیه و عراق نقش رصد عملیاتی و نظارت را در مواجهه با جنگنده‌های فدراسیون روسیه ایفا کند. یکی دیگر از دلایلی که ایالات متحده تصمیم گرفته در منطقه  "رمیلان" کردستان سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند، رصد عملیاتی محور مقاومت و عملیات آزادسازی  "حلب"  با عنوان "انتقام سخت"  است.

روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: فرودگاه  "ابوحجر" در منطقه  "تل الحجر" در حومه شرقی  "حسکه" در منطقه تحت کنترل "یگان‌های حمایت از ملت کرد" قرار دارد. این فرودگاه در جنوب شرق شهر  "رمیلان" واقع است. 

این روزنامه ادامه داد:  این فرودگاه نزدیک مرز سه کشور سوریه، عراق و ترکیه بوده  و پایگاه تسلیحاتی اصلی یگانهای حمایت از ملت کرد و حاوی بزرگترین انبارهای سلاح و ذخیره است. این فرودگاه یک فرودگاهی زراعی است که اداره کشاورزی  "حسکه" از آن برای سم پاشی استفاده می‌کرد و از سال 2010 از کار افتاده است.این فرودگاه به واشنگتن کمک خواهد کرد تا یک مکان امن دیگری برای فرودآمدن نیروهایش (مانند نیروهای کماندو) فراهم کند و از هم پیمانان خود حمایت نظامی کند؛ نیروهایی که در حال حاضر  پس از ورود به شهرک الهول در نزدیکی مرزهای عراق و تسلط بر سد جنوبی حسکه واقع در 25 کیلومتری جنوب شهر حسکه پس ازدرگیری با داعش، به کنترل حومه جنوبی حسکه نزدیک می شوند.

این فرودگاه به واشنگتن کمک خواهد کرد تا یک مکان امن دیگری برای فرودآمدن نیروهایش (مانند نیروهای کماندو) فراهم کند و از هم پیمانان خود حمایت نظامی کند؛ نیروهایی که در حال حاضر  پس از ورود به شهرک الهول در نزدیکی مرزهای عراق و تسلط بر سد جنوبی حسکه واقع در 25 کیلومتری جنوب شهر حسکه پس ازدرگیری با داعش، به کنترل حومه جنوبی حسکه نزدیک می شوند.

الاخبار یادآور شد: این فرودگاه به واشنگتن کمک خواهد کرد تا یک مکان امن دیگری برای فرودآمدن نیروهایش (مانند نیروهای کماندو) فراهم کند و از هم پیمانان خود حمایت نظامی کند؛ نیروهایی که در حال حاضر  پس از ورود به شهرک  "الهول"  در نزدیکی مرزهای عراق و تسلط بر سد جنوبی "حسکه"  واقع در 25 کیلومتری جنوب شهر  "حسکه" پس ازدرگیری با داعش، به کنترل حومه جنوبی این شهر  نزدیک می‌شوند. 

ایالات متحده آمریکا همچنین تلاش می‌کنند با استقرار نیروی نظامی و ادوات و تجهیزات بر عملیات آزادسازی قریب‌الوقوع  "ادلب" نظارت کند و حتی اگر لازم شد همانند آنچه که در استان "دیاله" و یا "صلاح‌الدین" رخ داد با محموله‌های هوایی داعش و جبهه‌النصره را پشتیبانی هوایی کند ؛ هرچند که تاکنون روسیه نبض عملیات در سوریه را بدست گرفته است.

**کمیته نیروهای مسلح آمریکا نظرشان چیست؟ 

در جلسه اخیر کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده، نمایندگان حزب جمهوریخواه از استراتژی دولت  "باراک اوباما" در عراق و سوریه انتقاد کردند و ادامه تسلط داعش بر بخش‌های گسترده‌ای از این دو کشور را غیرقابل قبول دانستند که البته این یک بازی سیاسی برای حضور نظامی در سوریه تلقی می‌گردد.

"اشتون کارتر"، وزیر دفاع آمریکا گفت: ارتش ایالات متحده تنها گروه کوچکی از مخالفان سوری را آموزش می‌دهد و انتظار دارد که این افراد یک بار دیگر به صحنه نبرد باز گشته و با داعش به مقابله بپردازند.

سخنگوی دولت اردن در این باره عنوان داشت: آموزش مخالفان سوری چند روز قبل آغاز شده و منابع خبری در غرب آسیا و آمریکا اعلام کردند که بخش دیگری از این آموزش به زودی در منطقه‌ای در ترکیه آغاز می‌شود.

این روزها که ارتش و نیروهای دفاعی وطنی سوریه، مشغول پاکسازی ریف شمالی حلب هستند؛ ارتش ترکیه با تانک‌هایش در آن سوی مرزها مستقر شده است و تلاش می‌کند با برخی تاکتیک‌ها وارد نواحی تحت کنترل تروریست‌ها شود و در این پروسه یک همکاری راهبردی با آمریکا دارد.

ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کند تا با حضور نظامی در سوریه معادلات میدانی را بین شورشیان مسلح با نیروهای مقاومت و ارتش سوریه تعدیل کند و لذا حضور احتمالی سربازان ارتش ایالات متحده در آینده به همین دلیل باشد.

تحلیل‌گران معتقدند ایجاد پایگاه نظامی ایالات متحده در شرق سوریه در راستای اعزام نیروی زمینی به این کشور است. آمریکا با طرح‌هایی که دارد به دنبال پیشبرد طرح غرب آسیای جدید بوده و لذا احداث پایگاه نظامی در سوریه با همین هدف انجام می‌شود.

کنگره آمریکا به دنبال تجزیه سوریه و عراق است و در راهبرد خود سه منطقه خود مختار شمالی، مرکزی و جنوبی را در نظر گرفته که دولت "باراک اوباما"  رئیس جمهور ایالات متحده به دنبال عملیاتی کردن این طرح است.

توازن قوا بین شورشیان مسلح با نیروهای مقاومت اسلامی و ارتش سوریه باعث می‌شود تا بازارهای سلاح کمپانی‌های ایالات متحده از رونق نیفتد و این شرکت‌های تسلیحات نظامی بتوانند هر چه بیشتر از ادوات و تسلیحات خود به حامیان شورشیان مسلح از جمله ترکیه و عربستان بفروشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.