کد خبر: 33733

واکنش آمریکا به آزمایش موشکی کره شمالی

یک عضو گروه مشاوره دیفنس ترید تاکید کرد: اگر پیونگ یانگ آزمایش موشکی دیگری انجام دهد، باراک اوباما فشار بیشتری را برای استفاده از گزینه نظامی علیه کره شمالی احساس خواهد کرد.
اتاق خبر 24

 «لاورنس وارد» عضو گروه مشاوره دیفنس ترید در مصاحبه با اسپوتنیک تصریح کرد: اگر کره شمالی آزمایش موشکی دیگری انجام دهد، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فشار بیشتری احساس خواهد کرد تا فراتر از تشدید تحریمها به اقدامات پیونگ یانگ واکنش نشان دهد و احتمالا این کشور را به اقدام نظامی تهدید خواهد کرد.

روز چهارشنبه، یک مقام ناشناس دولت ژاپن به خبرنگاران گفت که تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که کره شمالی برای آزمایش یک موشک دوربرد آماده می شود.

اگر این گزارش ها تایید شود، این نخستین آزمایش موشک دوربرد کره شمالی از سال 2012 میلادی خواهد بود و می تواند موجب اعمال تحریمهای جدید شورای امنیت علیه پیونگ یانگ شود.

وارد افزود: علاوه بر اعمال تحریمهای بیشتر، شاید فشار بر اوباما برای استفاده از تهدید نظامی علیه کره شمالی افزایش یابد. چنین آزمایش موشکی می تواند چین را مجبور به واکنش شدیدتر در قبال کره شمالی نماید یا روابط آمریکا و چین را به خطر بیندازد.

واشنگتن همچنین نگران برنامه های آینده فضایی کره شمالی و شلیک موشک های فضاپیما است. کره شمالی در سال 2012 میلادی موشکی را برای قراردادن یک هدف در مدار زمین شلیک کرد و آمریکا اکنون نگران انجام پروژه های مشابهی از سوی کره شکالی در هفته های آتی است.

تنش ها در شرق آسیا پس از انجام چهارمین آزمایش هسته ای کره شمالی بار دیگر تشدید شده است. کره شمالی 6 ژانویه (16 دیماه) اعلام کرده است که یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرده است.

نگرانی های بین المللی در خصوص توانایی کره شمالی در استقرار کلاهک های اتمی بر روی موشک های دوربرد و حمله احتمالی به کره جنوبی، ژاپن و حتی سواحل غربی آمریکا افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم