کد خبر: 33695
گزارش /

پایگاه های نظامی که کابوس داعش هستند + نقشه و تصاویر

ارتش فدراسیون روسیه حدود 5 ماه است که در نبرد با تروریست‌های تکفیری وارد عمل شده و در این مسیر پایگاه‌های نظامی را نیز در سوریه احداث کرده و یا به صورت مشترک با ارتش سوریه از آن‌ها استفاده می‌کند. 
اتاق خبر 24

روسیه از حدود 5  ماه  قبل عملیات نظامی خود در سوریه را آغاز کرد که اعلام شده هدف از آن نابودی گروه‌های تروریستی و به‌ویژه گروه موسوم به  "دولت اسلامی عراق و شام "  یا داعش است.

پایگاه های نظامی که فدراسیون روسیه در آن مستقر است و یا آن را احداث کرده عبارتند از : پایگاه دریایی  "طرطوس" در شهر بندری "طرطوس غرب سوریه، پایگاه هوایی "حمیمیم" در استان "لاذقیه" در غرب سوریه، پایگاه هوایی  "الشعیرات" در استان "حمص" و فرودگاه نظامی "کویرس" در  "ریف حلب".

 البته ارتش فدراسیون روسیه هر کدام از پایگاه های نظامی را به دلایلی احداث کرده و یا در آن مستقر شده که می‌توان اکثریت دلیل آن را به پاکسازی سریع‌تر مناطق اشغالی از لوث وجود تروریست‌های چند ملیتی دانست. 

 

***پایگاه دریایی بندر "طرطوس"
**مشخصات جغرافیایی شهر بندری "طرطوس" 

"طرطوس"  پس از  "لاذقیه" دومین بندر بزرگ در کرانه‌های سوریه (غرب) بوده  و شهری تجاری و گردشگری به حساب می‌آید. بیشتر مردم  "طرطوس" عرب‌های مدیترانهٔ خاوری هستند ولی در حدود ۳ هزار یونانی‌تبار نیز در شهرک  "حمیدیه" در "جنوب طرطوس" زندگی می‌کنند و این  شهر بندری از بنادر اصلی سوریه بوده که بیش از 115 هزار نفر جمعیت دارد.

 

 بندر "طرطوس" در دوران اتحاد جماهیر شوروی به پایگاهی برای کشتی‌های روسی در دریای مدیترانه بدل شده بود. البته وزارت دفاع فدراسیون روسیه اعلام کرده که این پایگاه ، در جهت اورهال (تعمیر اساسی) ناوهای روسیه کاربری خود را حفظ کرده و به کار خود ادامه می‌دهد. 
  

**پایگاه نظامی فدراسیون روسیه در "بندر طرطوس"

پایگاه نظامی نیروی دریایی ارتش فدراسیون روسیه در غرب سوریه و در شهر بندری "طرطوس" قرار دارد. این پایگاه نظامی در ابعاد کوچک  بوده و در راستای تعمیر و نگهداری ناوهای جنگی نیروی دریایی ارتش فدراسیون روسیه انجام وظیفه می‌کند. پایگاه نظامی "طرطوس" در راستای  سفر و نگهداری از ادوات فدراسیون روسیه ایجاد شده و در سفر ناوگروه‌های این کشور در منطقه مدیترانه ایفای نقش می‌کند. 

 

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

 

این پایگاه نظامی فدراسیون روسیه در سال 1971 در جهت گسترش  ناوگان اتحاد  جماهیر شوروی سابق ایجاد شده است. این پایگاه دریایی می‌تواند انواع شناورهای نظامی از 100 تا بیش از 300 متر ( کوچک تا متوسط و بزرگ) را در اسکله میزبانی کند که از جمله آن می‌توان به ناوشکن "اودالوی" ، شناور  "سالوا" و "کایروف" و ناوهواپیمابر "الکسی کوزنیتسف" اشاره کرد.  

این  پایگاه  به يك پادگان، ساختمان های انبار، اسكله های شناور، قايق برای تعميرات مجهز است و حدود پنجاه ملوان روس درآن حضور دارند. این مکان  تنها  مرکز  نظامی  "مسکو" در در یای مدیترانه  به شمار  می رود که براساس   توافقنامه  سال 1971  و اعزام   ناوگان  دریایی  روسیه در مدیترانه  شکل گرفت  . این  ناوگان با  فروپاشی  اتحاد جماهیر شوروی  در سال  1991 از بین رفت اما  همچنان روسیه موقعیت خود را در این  پایگاه دریایی  حفظ کرده است.

اشاره شده که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مقامات فدراسیون روسیه در حال بازسازی این پایگاه نظامی هستند ؛ ضمن آنکه روابط "مسکو-دمشق" در این مسیر بسیار گسترش یافته است. گسترش همکاری‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی در دستور کار دو کشور بوده و پایگاه نظامی طرطوس در انی زمینه از ده سال گذشته نقش عمده‌ای داشته است. 

به گفته برخی منابع پایگاه نظامی "طرطوس" تا سال 2042 در رهن کامل فدراسیون روسیه است. "مسکو" کمک‌های خود را به سوریه در چهارچوب قوانین بین المللی عنوان داشته و در این زمینه آشکارا کمک‌های نظامی و مستشاری خود را مطرح کرده است. 

 

**پایگاه هوایی فدراسیون روسیه در "لاذقیه" 

پایگاه هوایی روسیه در "لاذقیه" یکی از بزرگترین پایگاه‌های هوایی سوریه به شمار می‌رود که اکنون جنگنده های روسی از آن برای ضربه زدن به مواضع داعش استفاده می‌کنند.  جنگنده های روسیه در پایگاه‌های هوایی در استان ساحلی  "لاذقیه" در غرب سوریه مستقر هستند؛ در این پایگاه ده ها  فروند جت جنگنده و بالگرد و هواپیماهای ترابری نظامی با هدف مقابله با گروه های تروریستی حاضر در سوریه اماده پرواز هستند. سامانه‌های موشکی پنتسیر-اس۱ (Pantsir-S1) و بوک-ام۲ای (Buk-M2E) روسیه برای حفاظت از پایگاه هوایی لاذقیه در سوریه به کار گرفته شده‌اند.  

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

این منطقه (پایگاه هوایی "حمیمیم") به شدت مورد محافظت قرار می گیرد چرا که داعش در فاصله 40 کیلومتری آن حضور دارد و هواپیماهای جنگنده برای مراقبت از پایگاه به طور مداوم بالای آن به پرواز در می‌آیند. در این پایگاه همچنین نیروهای روسی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، اقدام به پروازهای شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات می‌کند.

پروازهای زیادی از این فرودگاه انجام می‌شود و همه هواپیماها به صورت 24 ساعته آماده پرواز هستند. همچنین هر جنگنده پس از انجام ماموریت خود، بار دیگر آماده انجام ماموریتی جدید می‌شود. براساس اعلام نیروی هوایی روسیه، بالگردهای  "ام‌آی-24 " مسئول تامین امنیت این پایگاه هوایی می‌باشند و هر کدام حامل هشت سرباز با تجهیزات کامل نظامی هستند.  جنگنده‌های "سوخو-24"،  "سوخو-25"،  "سوخو-30 "و "سوخو-34 " و همچنین بالگردهای  "ام‌آی-24 " و "بالگرد ترابری ام‌آی-8 "در این پایگاه نظامی به چشم می‌خورد. 

 

**پایگاه هوایی فدراسیون روسیه در "الشعیرات" 

اخیرا منابع رسانه‌ای مطرح کردند که فدراسیون روسیه قصد دارد تا دومین پایگاه هوایی خود پس از پایگاه هوایی "حمیمیم" در "لاذقیه" را  در استان "حمص" و  حومه مرکز شهر احداث کند تا بتوانند نقش مهمی در مبارزه با تروریست‌ها ایفا کند. فدراسیون روسیه در حال احداث دومین پایگاه هوایی خود در سوریه در نزدیکی شهر "حمص" بوده و این اقدام در راستای تلاش‌های اخیر این کشور برای تقویت حضور نظامی (در راستای مبارزه با تروریست‌های داعش در سوریه است.  

 

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

 

یک مقام نظامی ارتش سوریه نیز در این زمینه اظهار داشت: پایگاه هوایی  "الشعیرات" جز مهمترین پایگاه‌های سوریه بوده که اکنون در حال ایمن‌سازی این پایگاه و دریافت هواپیماهای پیشرفته "سوخو 34" ارسالی از روسیه به این پایگاه در حومه "حمص" هستیم.

فدراسیون روسیه با ایجاد دومین پایگاه هوایی در حومه "حمص" تلاش می‌کند تا خطوط تدارکاتی و پشتیبانی در حمله به مواضع تروریست شمال و شرق سوریه را تقویت کند تا از این طریق پشتیبانی از عملیات "انتقام سخت" (آزادسازی  "حلب" و حومه آن) را بتواند صورت دهد و از طرف دیگر در حمایت هوایی از عملیات آزادسازی (قریب الوقوع) "ادلب" بتواند نقش موثری ایفا کند.

علاوه بر این حضور پایگاه دوم هوایی فدراسیون روسیه یک پشتیبان برای جبهه جنوبی خواهد بود تا در موقع لزوم مواضع تروریست‌ها از طریق یک مسیر سهل‌الوصول همچون پایگاه حومه "حمص" بمباران شود و این موضوع برای جبهه "درعا" و "دمشق" نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود. 
 
دریک جمع‌بندی کلی می‌توان دریافت که احداث دومین پایگاه هوایی ارتش فدراسیون روسیه در حومه "حمص" به دلیل پشتیبانی  هوایی از عملیات آزادسازی "حلب" و "تدمر"، بمباران مواضع داعش در شرق سوریه، پشتیبانی از عملیات پاکسازی قریب الوقوع استان "ادلب" و استحکام خطوط دفاع هوایی سوریه موثر خواهد بود.

 

**فرودگاه نظامی  "کویرس"

فرودگاه " کویرس " در منطقه شمالی شهر " حلب " واقع شده که یک پایگاه نظامی متعلق به نیروی‌هوایی سوریه است که در آن تجهیزات و هواپیماهای جنگی نگه‌داری می‌شود. در این فرودگاه علاوه بر هواپیما چندین فروند بالگرد هم مستقر است.
 

 

پایگاه های نظامی روسیه در سوریه

 

 

فاصله این فرودگاه تا "حلب" 40 کیلومتر است و لذا حضور نیروهای روسی در فرودگاه مذکور نقش بسیار مهمی می‌تواند در حمله به مواضع تروریست ها در دو استان "حلب" و "رقه" داشته باشد تا جنگنده های مذکور با سهولت بیشتر ماموریت عملیاتی خود را انجام دهند. 

منبع: باشگاه خبرنگاران