کد خبر: 32666

راه اندازی سامانه ملی سجل کیفری

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری از راه اندازی سامانه ملی سجل کیفری خبر داد و گفت: طی دوره بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی این سامانه توانست بیش از 2 میلیون و 300 هزار استعلام از اقلام اطلاعاتی را در اختیار مراجع قضایی قرار دهد.
اتاق خبر 24

حجت الاسلام والسلمین حمید شهریاری با اشاره به راه اندازی سامانه ملی سجل کیفری گفت: این سامانه برای اولین بار در کشور راه اندازی شده است و این امکان را به مراجع قضایی می‌دهد که به طور برخط از سوابق کیفری اشخاص استعلام کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه در ادامه افزود: قبل از راه اندازی این سامانه سوابق صرفا به صورت استانی قابل بررسی بود ولی با راه اندازی شبکه ملی عدالت سامانه سجل کیفری به صورت متمرکز و سراسری پاسخگوی مراجع قضایی است.

وی ادامه داد: علاوه بر سوابق محکومیت کیفری بالغ بر 30 قلم اطلاعاتی دیگر نیز در سامانه سجل قابل بازیابی است.

وی اضافه کرد: طی دوره بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی این سامانه توانست بیش از 2 میلیون و 300 هزار استعلام از اقلام اطلاعاتی را در اختیار مراجع قضایی قرار دهد.

حجت الاسلام والسلمین شهریاری همچنین گفت: علاوه بر محکومیت‌های کیفری اصل رای، قرارهای صادره و کیفرخواست‌ها و اطلاعات دیگر مربوط به پرونده قضایی به تفکیک شعب قضایی نیز در این سامانه قابل بازیابی است.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه همچنین گفت: سامانه ملی سجل کیفری که به وسیله مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه راه اندازی شده است یکی از کارآمدترین و مهم‌ترین سامانه‌های قوه قضائیه و از جمله 50 پروژه در طرح ملی عدالت الکترونیک است که انحایی از اطلاعات مربوط به هر پرونده را ثبت و ضبط می‌کند و در مواردی که قانون تجویز کرده در اختیار مراجع ذیربط قرار می دهد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.