کد خبر: 32028
روحانی :

اگر لازم باشد جواب قاطعی به برخی رفتارها خواهیم داد / دوستان دوران سختی و تحریم را فراموش نمی‌کنیم

رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری که عصر امروز برگزار شد گفت: امروز روزی تاریخی و استثنایی در تاریخ سیاسی و اقتصادی ملت ایران است.
اتاق خبر 24

وی ادامه داد: بعد از 12 سال ایستادگی و صبرو استقامت و فداکاری و دادن شهیدان بزرگ در این راه (شهدای هسته ای) و تلاش بی وقفه دانشمندان هسته ای، دیپلماتها، سیاستمداران، حقوقدانان و مسئولان اقتصادی کشور امروز به نقطه عطفی دست یافته ایم.
 
روحانی اضافه کرد: به جای اینکه برنامه هسته ای بهانه ای برای بدخواهان و برای تحریم و فشار و فاصله باشد، از امروز برنامه هسته ای به عنوان برنامه ای برای روابط علمی، فناوری و تجاری و اقتصادی نیز خواهد بود.
 
رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: به جای آنکه تا امروز از لحاظ حقوقی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و دوازده قطعنامه شورای حکام آژانس باشد امروز در برابر قطعنامه ای است که این قطعنامه برجام را بعنوان مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در برابر جهانیان قرار داده است.

روحانی ادامه داد: از امروز محدودیت صادرات نفت در کشور ما برداشته می شود و هر اندازه که در برنامه کشور باشد در چارچوب مصالح ملی و برنامه های مصوب کشور، نفت و همچنین میعانات و سایر فراورده های پتروشیمی صادر خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه از امروز ایمنی هوایی ما بیشتر خواهد شد بیان کرد: از امروز خرید هواپیماهای مدرن در دسترس شرکت هایی است که می خواهند خدمات لازم را به مردم ارائه دهند.

 
روحانی ادامه داد: از امروز پول هایی که از آن ملت ایران بود و قفل نابجایی به نام تحریم بر آنها زده شده بود در اختیار ملت ایران برای فعالیت های اقتصادی خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه از امروز تجار و کارآفرینان ما می توانند از مسیر قانونی و معمول نقل و انتقالات بانکی فعالیت های تجاری خود را دنبال کنند اظهار کرد: از امروز بانک های کشور به سیستم ارتباط بانک های جهانی وصل می شوند و شاهد تسهیل و تسریع مبادلات مالی و پولی خواهیم بود.

وی ادامه داد: از امروز محدودیت صادرات نفت در کشور ما برداشته می شود و ما می توانیم به هراندازه که در برنامه کشور در نظر گرفته شده و در چهارچوب مصالح ملی باشد، نفت و فراورده های آن را صادر کنیم.

روحانی تصریح کرد: از امروز خرید هواپیماهای مدرن برای شرکت های هواپیمایی جهت ارائه خدمات به مردم میسر می شود و از امروز پول های بلوکه شده ملت ایران بازگردانده می شود.

رئیس قوه مجریه امروز را روز پیروزی ملت ایران در زمینه سیاسی دانست و گفت : ملت ایران ثابت کرد که تعامل سازنده راست و درست است و از امروز روشن شد که کشور ما دارای یک قدرت بزرگ به نام قدرت دیپلماسی است که این قدرت بزرگ را خیلی ها باور نمی کردند.

روحانی افزود: از امروز نشان داده شد که سیاست برد برد درست است و از امروز روشن شد که می توان با دنیا حرف زد، مذاکره کرد و به طرزی که به نفع جهان باشد به توافق رسید.

رئیس جمهور حصول این موفقیت را در سایه مقاومت، وحدت، پیوند قوا و حمایت همه ارکان کشور دانست و بیان داشت: اگر وحدت ملی نبود و اگر مردم در برابر فشار ظالمانه دیگران عقب نشینی کرده بودند امروز شیرینی این پیروزی بزرگ را در ذائقه خود حس نمی کردند.

وی اظهار کرد: اگر هدایت های مقام معظم رهبری نبود و اگر چتر ولایت فقیه بر سر این ملت نبود و اگر چهارچوب های تعیین شده و تذکرات به هنگام ایشان نبود امروز در این نقطه این موفقیت حاصل نمی شد.

روحانی در ادامه به ویژگی های ممتاز دیپلمات های ایرانی اشاره کرد و بیان داشت: در همین زمان اندک از آغاز اجرای برجام هزار ال سی در بانک های مختلف باز شده و این امر نشان می دهد آنها که می گفتند باور نکنید، اشتباه می کردند.

رئیس قوه مجریه افزود: امروز نه تنها ارتباطات میان بانک های ما و بانک های جهانی برقرار شده است بلکه بانک سپه نیز از دامنه تحریم ها خارج شده است.

وی با بیان اینکه برجام تنها موانع را از سر راه بر می دارد گفت: آنچه می تواند ما را به هدف برساند تلاش و کوشش و فعالیت در زمینه تولید و حرکت برای رشد و رونق اقتصادی در زمینه فراهم آوردن شرایط برای اشتغال جوانان است.

روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال پیرامون ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور اظهار کرد: ما نیازمند سرمایه و تکنولوژی هستیم و در این راه شرایط کشور ما برای استقبال از کارآفرینان آماده است و ما برای رشد اقتصادی نیاز به فعال شدن بخش خصوصی داریم.

وی ادامه داد: این دولت برای یک رقابت اقتصادی غیر رانتی فرش قرمز پهن کرده و در کشور ما جاذبه های لازم برای سرمایه گذاری خارجی وجود دارد و اقتصاد ما از ثبات و آرامش برخوردار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر اقتصاد کشور یک مسیر منظم و حساب شده است اظهار داشت: سال آینده حداقل 5 درصد رشد اقتصادی را خواهیم داشت.
روحانی عنوان کرد: اینکه چه مقدار سرمایه جذب میکنیم وابسته به امور مختلف هست دولت بخش خصوصی بخش سیاسی همه باید همکاری کنیم تا جاذبه ها را برای جذب سرمایه بیشتر کنیم، اما در اجرای برجام با مشکلاتی مواجه هستیم و باید به فکر آن باشیم در آمریکا هر گروهی بعدا دولت را در اختیار داشته باشند تعهدی که امروز دولت در برجام به ما داده تعهد دولت آمریکاست که این دولت و آن دولت این تعهدات استمرار پیدا میکند قطعنامه 2231 برای همین است.

وی ادامه داد: در عین حال باید بگویم صهیونیست ها و تندروهای داخل آمریکا علیه این حرکت تلاش می کنند، اما همه میدانیم دنیا به این نتیجه رسیده که تحریم راه درستی نیست و به ضرر همه است همه فهمیده اند که ملت ایران قابل اعتماد است. بنابراین اعتمادی که امروز دنیا به ما دارد و به این ملت دارد به مراتب از سالهای گذشته بیشتر است به دلیل اینکه چهره واقعی ملی ما روز به روز برای جهانیان آشکارتر شده است.

روحانی اظهار کرد: عربستان رفتاری که با مردم منطقه دارد رفتار خوبی نیست مردم یمن را ماههاست تحت بمب باران های شدیدی قرار داده این عمل از دیدگاه هر منصفی محکوم است

وی ادامه داد: اگر کسی در داخل عربستان بر مبنای افکار خودش برای عدالت اجتماعی سخنی گفته دولت عربستان در برابر انتقاد حتی انتقاد تند حتی بر فرض اتهام پاسخ آن اعدام نیست کشتن یک عالم مبلغ دینی و مورد احترام بخش قابل توجهی از جامعه عربستان قابل قبول نیست بنابراین عربستان خود مسیر اشتباهی را آغاز کرده ما امیدواریم به مسیری برگردد که به نفع جامعه باشد امروز که روز اجرای برجام بود یکی از مقامات سعودی اظهار تاسف کرد از این که مشکلات اقتصادی ایران حل شده یک همسایه و مسلمان هیچ وقت این کار را نمی کند آن هم یک کشوری که خود را حرمدار حریم امن الهی می خواند ما آن چه می خواهیم حل مسائل منطقه از طریق منطق است اما در عین حال رفتار غیر دیپلماتیک را مردم و دولت ما نمی پذیرد و اگر لازم باشد جواب قاطعی به برخی رفتارها خواهد داد.

روحانی اظهار کرد: به نظر من شرایط آینده شرایطی نیست که آمریکایی ها بخواهند تحریم های گذشته را برگردانند تحریمی مثل نفت و بانک بر مبنای قطعنامه های شورای امنیت بود آن قطعنامه های زمینه را برای افراطیون آمریکا آماده کرده بود امروز این زمینه وجود ندارد لذا ما روابط اقتصادی آن چنانی با آنها نخواهیم داشت،  ممکن است ما با مشکلاتی مواجه شویم هیات نظارت بر اجرای برجام که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند یکی از مسئولیت هایش رصد دائمی بر این مسئله است و اگر مسئله ای پیش بیاید ما پاسخ لازم در این زمینه را خواهیم داشت.

 

وی اظهار کرد: ما دوستان دوران سختی و تحریم را فراموش نمیکنیم کشورهایی که در سالهای گذشته تلاش کردند که روابط گسترده ای را از لحاظ اقتصادی با کشورمان داشته باشند در شرایط امروز باید زمینه برای توسعه بیشتر روابط ما با آنها فراهم شود.

وی افزود: روابط ما با چین به سمت یک روابط استراتژیک و راهبردی در حرکت است و چین به عنوان اولین شریک تجاری ما می تواند نقش بیشتری را در پسابرجام در فناوری و تجارت داشته باشد.

روحانی عنوان کرد: سیاست های اقتصاد مقاومتی در حال اجرا است، توسعه صادرات غیرنفتی ما در حال افزایش است این همان اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است. 

رئیس جمهور کشورمان در ادامه با بیان اینکه برجام و برداشتن موانع و تحریم به معنای حل همه مسائل نیست گفت: برجام و برداشتن تحریم شرط لازم برای توسعه اقتصادی کشور است اما شرط کافی نیست، مانع برداشته شده امروز نوبت جوانان و کارآفرینان ما است که از این فضا استفاده کنیم و با افزایش صادرات غیرنفتی که یک رکن اساسی است بتوانیم رشد صادرات غیرنفتی را بیشتر کنیم.

منبع: میزان