کد خبر: 31704

قیمت نفت در آستانه لغو تحریم ها

قیمت نفت آمریکا در روز شنبه به 29 دلار رسید و قیمت نفت اوپیک همچنان بر مدار 25 دلار قرار دارد؛ وهمچنین نفت برنت در روز جاری به 28 سنت رسید.
اتاق خبر 24

قیمت نفت‌های جهانی در چند ماه گذشته در مدار نزولی قرار گرفته است، این روند حتی با نزدیک شدن به زمان برجام متوقف نشده بود تا اینکه در روزهای گذشته شاهد افرایش قیمت نفت بوده‌ایم به طوری که بهای هر بشکه نفت شیرین سبک آمریکا در بازار نیویورک روز پنجشنبه برای تحویل در ماه فوریه با ۷۲ سنت افزایش به ۳۱ دلار و ۲۰ سنت رسید.

بر این اساس قیمت نفت آمریکا در روز شنبه به ۲۹ دلار رسید و قیمت نفت اوپیک همچنان بر مدار ۲۵ دلار قرار دارد؛ وهمچنین نفت برنت در روز جاری به ۲۸ سنت رسید.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن نیز روز پنجشنبه برای تحویل در ماه فوریه با ۷۲ سنت افزایش ۳۱ دلار و سه سنت داد و ستد شد.

میانگین بهای نفت اوپک در سال ۲۰۱۵ میلادی نزدیک به ۵۴ دلار در هر بشکه بود، در حالی که در سال میلادی پیش از آن، نفت این سازمان به طور متوسط به قیمت ۱۰۲ دلار در هر بشکه معامله شد.

ایران پس از امضای توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ و نهایی کردن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در آستانه لغو تحریم‌ها قرار دارد و برای بازگشت به بازارهای نفت آماده است. با این همه، عربستان می‌کوشد با کاهش بیشتر سطح قیمت‌ها، شرایط بازار را برای بازگشت ایران نامناسب کند.

منبع: میزان